PDA

View Full Version : probleme cu alge verzi si maro



menyx77
10-04-2009, 12:43
Sal all ! Doresc cateva sfaturi referitoare la alge . In primul rand vreu sa va descriu acvariul meu : "eihem "54 litri, capac ce include 1 tub de 15 W ;Incalzitor 50 W ;Filtru intern 2007 si pompa de apa. In acvariu am cateva plante :1 buc. "Echinodorus radicans ", 4 buc. "Elodea densa" , 4buc. "Valisneria gigantea", 1 buc. "Valisneria tortissima ", 6 buc. "Valisneria spiralis" si 3 buc. "Hygrophila angustifolia". Ca substrat am :"Substrat Tetraplant Complet Substrate " si piertris cu granulatie mai mare cuparat de la pet. Pestii sunt urmatorii:3 "Xiphophorus helleri ", 5 "guppy" ,10 "Xiphophorus maculatus( platy)", 2 "Corydoras aeneus". le dau sa manance de 2 ori pe zi , timp in care opresc filtrul pana termina de mancat . lumina o tin aprisa incontinu de la 8-22, iar temperatura este undeva la 24-25 grade. Nu folosesc tratament pentru plante sau pentru apa. Schimb 25% din apa acvariului in fiecare saptamana , binenteles dupa ce sta la ciclat.problema este ca imi apar alge verzi pe peretii acvariului si alge maronii pe frunzele plantelor , cum le combat? Eu am incercat sa le curat mecanic , dar apar prea des. Va rog sa ma ajutati cu sfaturi tinand cont ca sunt incepator.Mentionez ca nu am facut niciun test pentru apa , este criza!!! Va multumesc anticipat !

bogdan94
10-04-2009, 13:34
tii prea mult timp lumina aprinsa, scurteazo undeva la 8 ore si mi se pare ca ai si cam multi pesti....


dar de ce ai postat aici si nu la alge?

menyx77
10-04-2009, 13:53
scuze dar nu stiu prea bine sa folosesc forumul !!!!!! sunt si eu la inceput !!!!

editat de ionutlatcan : am mutat eu la sectiunea corespunzatoare. Atentie pe viitor...

multumesc mult si-mi cer mii de scuze !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

edit Rattle: si fara posturi duble, ok? :mrgreen: Exista butonul edit... asta daca nu a mai postat cineva dupa tine.

husky17
10-04-2009, 23:32
Seara buna,
ar fi multe de spus, FOARTE multe de spus si sincer nu stiu daca merita;
daca tu promiti ca o sa asculti ce ti se spune, eu iti promit ca o sa incerc sa te ajut.
P.S.: poti incepe prin a mai renunta la pesti asa cum ai fost sfatuit

menyx77
11-04-2009, 08:41
Multumesc mult pentru sfaturi ! ,dar as dori sa stiu cati pesti trebuie sa am in acest acvariu de 54 l ?. Din cate am citit pe net nu prea am inteles nimic. Sunt niste calcule ciudate !

Alt_Razvan
11-04-2009, 09:38
"Sunt niste calcule ciudate !"

Pe bune ???
Ia citeste cu atentie ... si o sa vezi cat de simplu este...

husky17
11-04-2009, 10:01
as dori sa stiu cati pesti trebuie sa am in acest acvariu de 54 l

Regula spune: 1cm de peste la 1 litru de apa.
Tu ai 54 litri brut banuiesc (adica asta e volumul acvariului, dar in el intra de fapt mai putina apa)

54 litri = 54 cm de peste :grin:
sa-i luam pe rand:
3 "Xiphophorus helleri " 3 x 12 cm ~ 36 litri de apa
5 guppy 5 x 5 cm ~ 25 litri de apa
10 platy 10 x 5 cm = 50 litri de apa
2 Corydoras 2 x 6 = 12 litri de apa
In total pentru ce pestisori ai tu acolo, ai avea nevoie de un bazin de peste 120 litri.

P.S.: nu ar strica niste poze de ansamblu al "acvariului", ar fi mult mai usor de identificat probleme si gasit solutii.

menyx77
11-04-2009, 12:33
http://i696.photobucket.com/albums/vv323/menyx77/10042009003.jpg
"P.S.: nu ar strica niste poze de ansamblu al "acvariului", ar fi mult mai usor de identificat probleme si gasit solutii."
mi-ai cerut poze , cu acvariu referitor la numarul de pesti!!!!

husky17
12-04-2009, 10:39
bun, acum o sa te mai rog ceva:
editeaza titlul topicului, scoate semnele de exclamare (denota o lipsa de respect fata de cei care citesc, nu e nevoie sa tipi, cine vrea sa te ajute, te ajuta si fara).
editeaza si primul tau post al acestui topic, eu unul am vrut sa renunt a citi mai departe cand m-a lovit peste ochi "Sal all !".
apoi fa un pic de ordine si in idei, ca sa fie mai usor de citit, fa o sectiune cu plantele, o sectiune cu pestii una cu harware-ul.
postarea conscutiva este interzisa prin regulament, asa ca atunci cand ai pus pozele, ai fi putut sa editez postul dinainte


P.S.: cred ca si in ultimul tau post e o greseala, este pus acelasi link de 3 ori :grin:
O zi buna !

menyx77
12-04-2009, 13:45
scuze ! dar nu am inteles fraza:"P.S.: nu ar strica niste poze de ansamblu al "acvariului", ar fi mult mai usor de identificat probleme si gasit solutii.", de ce ai pus in ghilimele acvariul? nu ma crezi?

husky17
12-04-2009, 18:36
Salut,
nu asta era ideea, bineintes ca te cred ca ai un bazin cu apa, pesti si plante dar "acvariu" pentru mine inseamna mai mult :grin:

Acum revenind la oile noastre: ca sa poti stabiliza cat de cat bazinul, ai nevoie de mai multe plante si mai putini pesti, asta e sigur.

menyx77
12-04-2009, 21:12
merci pentru sfat, imi pare rau dar nu vreu sa ma crezi gresit, m-am inregistrat pe site ca sa aflu mai multe sfaturi , nimeni nu sa nascut invatat ! sper sa ramanem totusi prieteni !

husky17
13-04-2009, 13:02
Ok, asta e foarte bine, sfaturi mai sunt dar trebuie inceput de undeva, trebuie sa te hotarasti ce pesti raman.

P.S.: bineinteles ca vom ramane prieteni.

menyx77
13-04-2009, 17:58
Tu ce parere ai , la ce pesti sa renunt ? M-am atasat de ei si imi este foarte greu sa renunt la cativa .

husky17
13-04-2009, 20:23
pai, in primul rand cred ca ar fi bine sa dai xipho, apoi ar trebui sa renunti si la guppy; ai putea sa ramai doar cu platy si cory.

P.S.: pe tema asta eu sunt un fel de lup moralist, si mie mi-e greu sa ma despart de niste pestisori cu toate ca ar cam trebui.

menyx77
14-04-2009, 15:17
merci mult ! am sa gasesc pe cineva sa-i donez pe ceilalti!

vio.guitar
17-04-2009, 00:51
1. cum zice si colegul, mai doneaza din ei
2. redu durata de iluminare 10-11 ore pe zi
3. redu portia de mancare..merge sa le dai odata pe zi...mai ales ca ai si molly ...aia se vor ocupa de ceva alge de acolo...daca nu au altceva mai bune de papapt...
4. nu mai opri filtrul cat timp hranesti pestii !!!

menyx77
24-04-2009, 09:04
multumesc mult pentru sfat !