PDA

View Full Version : Ii curge sange din branhii, burta umflata



Gabii
04-01-2007, 09:40
Va salut!

Ma confrunt cu prima boala in acvariu.. adica in acvariul al doilea, nu in cel cu crapii koi.
Conditiile:
Acvariul - are cam 200 -210 litri de apa. Pus in functiune cam de o saptamana, filtrul l-am luat din acvariul cu crapii, l-am introdus cu tot cu bacteriile alea in acvariul nou. Substrat: Primul strat argila luata din curte, cam 1,5 - 2 cm. Al doilea strat pietris fin, granulatie 3- 8 mm, luat din curte si spalat bine de tot, da nu l-am fiert. Cam 1,5 -2 cm. Al treilea strat - nisip, cam 2 cm. Peste inca o mana de pietris fin pt ca nu imi place aspectul nisipului.
In acvariu am 2 grote facute din pietre, una luata din celalat acvariu.. Inca cateva pietroaie, TOATE testate in prealabil cu otet, ca sa nu sfaraie...
Buuun,
Pesti:
4 Cory micuti, luati din celalat acvariu,
3 pleco luati saptamana trecuta de la pet-shop -si aia sunt puiuti
2 Gourami albastri puiuti- cam 4 cm cu tot cu coada, pereche, luata saptamana trecuta.
2 Gourami pitici rosii - puiuti , 2 -2,5 cm bucata, luati ieri de la pet-shop + inca un gourami sidefat.
3 puiuti de scalari luati tot ieri de la pet-shop.
Pe langa astia mai am 3 femele de guppy si un mascul guppy tigrat (deh, nu m-am putut abtine, cu guppy am inceput demult... )

Acum problema:

Odata cu pleco si guppy luati saptamana trecuta din pet-shop am cumparat inca 2 pesti mai ciudati.. au boul tip ventuza, ca si pleco.... DAR corpul lor e lunguiet, da nu sunt chiar ca tiparii, au un zig-zag pe toata lungimea lor pe laterale. Gri deschis cu gri inchis... Nu stiu cum se cheama... Da mi-au placut in mod deosebit. In fine, pana IERI au fost foarte harnici, au lins substratul pietroaiele, pietricelele, zburdalnici, mancaciosi, lingai.. ma rog.. Ieri cand am ajuns acasa de la scarbici si de la pet-shop... l-am vazut pe unu dintre astia doi ca statea sub un bolovan . Nu m-am uitat prea atent. Peste vre-o 2 ore iarasi l-am vazut, el statea tot acolo isi sapase sub bolovan un mic locas.. Uitandu-ma mai atent am observat ca AVEA BURTA mai umflata si in partea laterala pete mici rosii... ca si cum ar fi luat cafteala.. Am exclus din start posibilitatea ca el sa fi inghitit vre-un pui d eguppy si sa-i fi stat vre-un s in gat, pt ca ei se hranesc ca si pleco. Da pt ca avea burta umflata, m-am gandit ca e bolnav. Asa ca am luat minciocul si .. cand sa-l prind a zvacnit, si am observat ca din BRANHII i-a curs un firicel rosiatic, presupun ca sange . L-am scos si l-am imbaiat vre-o 5 minute intr-o olicica cu apa cu sare... Apoi l-am reintrodus in acvariu.
Celalat era harnic si vioi, nu dadea semne de boala...
Buuun, azi noapte, neavand somn, pe la trei dimineata, ce-mi vine in minte- hai sa vad ce fac pestii.. Merg in sufragerie, aprind lumina... Asta bolnav tot pe sub bolovani, da problema e ca si celalalt - perechea- nu mai avea chef de lins substrat, nu mai facea nimic. Nu are burta umflata, da cred ca are si el o problema... nu mai e vioi!

Plante- 1 radacina mica de valesneria, 2 tulpina mica de anubias, inca o radacina de valesneria, mai mare nitel, si un puiut miiic de tot (trei frunze de juma de cm ) de echinodorus, 5 neoane de cate 30 W fiecare... da nu merg tot timpul toate...

1 - Aveti idee ce fel de peste e asta despre care vorbesc ? Am gresit io cu ceva conditiile pentru el? Adica apa e limpede, macare foarte foarte putina, temperatura 24 -25 de grade... Ceilalti pesti sunt vioi, 2 femele de guppy au depus in primele 3 zile, puii au fost devorati destul de repede...

2 - Aveti idee despre ce boala e vorba si cum se trateaza???

P.S
Scuze pentru cei care mai citesc acelasi mesaj si pe celalat forum.. am dat copy/paste in speranta ca reusim pana pe la 15,00 sa identificam pestii, boala si tratamentul....

Cu stima,
Gabi

Al_koholic
04-01-2007, 11:21
Nu stiu ce sa-ti spun despre ceea ce ai tu in acvariu insa tot citind postarile tale imi dau seama ca in acvariile tale se desfasoara un adevarat "serial" de actiune foarte palpitant :mrgreen:
scuze de offtopic :roll:

Gabii
05-01-2007, 22:01
Am aflat cum il cheama.. Am fost la Pet-shopul de unde l-am luat... Girino... nustiucum, ca am uitat. Girinocterus sau ceva de genu..
Oricum, nu mai cinteaza, a murit saracu... Burta s-a triplat, cred ca a inghitit un guppy si i-a stat in gat.

Later Edit, dupa ce m-am mai informat despre pestele asta:

Se cheama Gyrinocheilus

Aarata cam asa:
http://www.jjphoto.dk/fish_archive/aquarium/gyrinocheilus_aymonieri.htm

E destul de rar intalnit de mine...
I-am luat pe ultimii doi din pet-shop, trebe sa pandesc sa vad daca mai aduc, imi plac pestii astia.
E drept, cand o fi de 27 de cm nu stiu ce o sa fac cu el.. da pana atunci mai e vreme..
Al doilea Gyri vad ca se simte excelent, e activ - chiar foarte activ, linge tot ce prinde...

Numai bine!