PDA

View Full Version : Green Dust Algae



husky17
08-04-2009, 00:23
Salutare tuturor,
am o problema cu niste alge (cred ca sunt), se depun pe sticla, se curata foarte usor, doar ca in maxim 2 zile se aduna iar destul cat sa fie deranjanta.
L-am intrebat pe d-nul Google si din ce mi-a spus am tras concluzia ca e GDA (Green Dust Algae).

Unii spun ca e bine s-o las in pace 20 zile, ma sperii cand ma gandesc cum ar arata dupa acest timp dar as incerca in speranta ca scap de ea.

Ce vreau sa va intreb sunt urmatoarele lucruri:
Ce fac cu lumina, o las asa sau sa mai scurtez scurtez perioada de iluminare (acum 8:30- 21:30 cu pauza la pranz de 1h 30 min)
In aceasta perioada mai fertilizez?

Daca imi puteti da orice sfat legat de aceasta alga sau sa impartasiti din experienta voastra cu ea, va rog s-o faceti.

O seara buna !

tarca paul
08-04-2009, 09:36
Salutare! Sa sti ca niciodata nu am avut asa ceva si te cred ca e nasol sa nu-ti vezi nici macar pietrisul din cauza algelor, poate insa asta te va ajuta.
Limiting nutrients will not help fighting this algae but rather cause problems in planted tanks where plants will be exposed to nutrient deficiency and that condition will just favour other algae types. The best known solution, for how to get rid of GDA, has been discovered by Mr. Tom Barr. He claims that this algae should be left alone to grow, without wiping the glass for about 10-20 days. After this period GDA will start forming ticky patchy film that will start falling off the glass. When this starts happening it is good to remove this algae out of the tank. This method should keep this algae at bay. Daca e nevoie traduc, dar nu cred ca e nevoie ;) . De aici s-a editat postul http://www.aquariumalgae.blogspot.com/ Numai bine si sa scapi cat mai repede!

Clauman
08-04-2009, 10:00
Salut! Si eu am avut aceeasi problema cu niste alge verzi care se formau pe geam. Am rezolvat-o cu un singur melc neritina care a curatat perfect toate geamurile. Cauta la pet shop-uri sau prin piata un astfel de melc despre care se spune ca ar consuma cam toate tipurile de alge. La mine si-a facut treaba cu brio. Succes!

husky17
08-04-2009, 10:15
@tarca paul: multam de link, este unul dintre site-urile care am vazut ca recomanda sa le lasi asa. poza, insa nu seamana cu ce am eu, acolo e prea de tot ...
am gasit insa o alta poza care seamana foarte bine cu ce se intampla la mine:

http://4.bp.blogspot.com/_cwbt2D65i9k/SUkpbznNcYI/AAAAAAAACgA/bvC2r4hgDZE/s400/DSC_0078.jpg

@Clauman: multam de sfat, oricum caut sa-mi cumpar doar ca nu sunt chiar foarte usor de gasit; de curiozitate, cat de mare este acvariul tau?

Pe unde am citit despre aceasta alga ori se spunea ca nu se stie de la ce apare ori, pe un forum am gasit pe cineva spunand ca apare de la PO4 in concentratie prea mare. Asta este totusi greu de crezut pentru ca azi dimineata am facut un test de PO4 si eprubeta mi-a spus ca e prea putin ca sa se coloreze :grin:

De ieri am inceput sa administrez PPS-Pro, aprox 1/3 din doza recomandata si o sa o cresc treptat; ma gandesc sa mai astept 2 sapt sa vad cum reactioneaza inamicul

Clauman
08-04-2009, 10:24
Eu am intrebat in piata pe un coleg de forum "acvarisk" (sper ca nu am gresit nick-ul) care se ocupa mai mult de plante si el a fost cel care mi-a recomandat si care mi-a si dat melcul. Acvariul meu are 30l dar daca al tau e mai mare poti lua mai multi melci. In cateva zile al meu si-a facut treaba iar acum cauta de macare pe substrat ca pe geam nu mai are ce "rontai". Solutii presupun ca sunt mai multe, dar asta e cea pe care am aplicat-o eu si a functionat foarte bine. Toate cele bune!

daemoncrx
09-04-2009, 21:17
Salut, si eu aceeasi problema si vad am rezolvat-o cat de cat.Verifica NO3 si PO4 sa fie ok la mine a aparut pt ca nu aveam NO3 de loc si de cand am PO4 1.5-2 ppm si NO3 15-20ppm a inceput sa fie din ce in ce mai subtire si sa se stranga pe geam cat se strangea in 2-3 zile intr-o saptamana,probabil ca dupa mai multe schimburi de apa(saptamani) o sa dispara de tot ! Clauman imi pare rau dar o comfunzi cu green spot care intradevar o manaca numai neritina si care apare daca nu ai PO4!
sper sa fi fost de folos ! bafta

husky17
10-04-2009, 09:16
'Neata,
masuratori facute in aceasta dimineata, la juma de ora dupa ce am adaugat PPS-PRO (8 ml la 300 litri apa):

PO4: 0.1 mg/l (test JBL PO4 sensitive)
NO3: 5 mg/l (test NO3 Sera)

Eu nu am mai curatat geamul de duminca trecuta, de miercuri am inceput sa pun PPS-PRO, nu pot sa-mi dau seama cu siguranta dar parca si la mine stagneaza alga (oricum ritmul de dezvoltare nu era foarte accelerat).

apropo de neritine, http://www.guitarfish.org/algae#greendust zice ca sunt bune la curatat si aceasta alga; evident trebuie intai s-o fac sa nu mai creasca, neritinele (cand mi-oi lua) sper sa ma ajute sa scap de ce mai ramane.

O zi buna !

seriserj
10-04-2009, 13:03
Salut
si eu am aceasta problema la acvariu de 300l(150x50x40),2x80WT5(jbl)+co2
Ph6.6
NO3stabil 5~6mg/l
PO4(si aici este problema! trebuie mentinut la 0.25-0.3mg/l(in cazul nostru))in cazul meu este foarte rapid asimilat ca si fierul si nu mai vorbes despre microelemente.
Daca sar o zi fara fertilizare profileaza si algele.Momentan pe fundalu acvariului(care nu l-am curatat) algele au murit si s-au facut maro si cad singure.
In concluzie incearca sa ridici PO4 la 0.27-0.3(dar daca adaugi pps-pro ridici si NO3 {in caz ca contine})
bafta

marian4232
10-04-2009, 21:06
Poti astepta sa isi termine ciclul de viata si sa moara, mult si bine.
Vei fi dezamagit de rezultat.
Eu am procedat in felul urmator:
- perioada iluminare mai scurta
- inainte sa schimb apa, curatam partea de jos a acvariului si dupa aceea incepeam schimbul astfel eliminand o parte din ele cu apa
- dupa ce scoteam apa din acvariu curatam cu un burete si partea de sus fara ca aceste alge sa cada in apa
- PO4 0.8 - 1 ppm

Am procedat asa timp de 3-4 saptamani si au disparut cam 80%
Acuma tot apar dar in cantitati foarte mici.

husky17
10-04-2009, 22:31
@marian4232: exact asa am facut si eu adineaori.
Nu am mai putut rabda, poate da rezultate metoda asta cu asteptatul la altii, eu nu pot sa stau pur si simplu si sa vad acvariul asa murdar.

sper sa ma ajute si aditia de PPS-PRO (eu zic ca deja m-a ajutat insa e prea devreme sa zic ceva sigur). La fel, in curand (maine sau poimaine) sper sa am niste noi locatari in acvariu care sa ma ajute si anume niste neritine.

vom vedea ce urmeaza.

marian4232
11-04-2009, 11:51
La solutia mea de PPS am cerut sa fie nu contina NO3 deloc dar fiecare doza sa-mi dea 0.3 ppm PO4 si nu 0.1 cum e standard.

Succes

daemoncrx
28-04-2009, 23:02
Progrese ceva ? ati scapat de alga? cum?

husky17
29-04-2009, 08:33
progrese am facut, tot mai apare, da' nu e la fel de deranjant, acum sticla o curat la 2 - 3 zile si nu pentru ca e insuportabil de murdara si ca sa fie perfecta :grin:

cum am facut eu:
1) am urmat sfatul lui @marian4232 cu schimburile de apa ca sa elimin mecanic cat mai mult din alga asta
2) am inceput sa fertilizez macro (PPS-PRO)
3) mi-am luat 6 neritine

Daca poti, fa teste de NO3 si PO4, la mine cand au aparut algele astea, amandoua tindeau spre zero.

cristi_ionescu_79
29-04-2009, 19:54
ca urmare a folosirii PPS-Pro ai observat o imbunatatire a starii plantelor?

husky17
29-04-2009, 22:46
de vreo 2 luni incoace, acvariul meu a trecut prin mai multe schimbari (lumina, filtrare, CO2, populare, fertilizare), printre care si PPS-PRO, plantele mergeau binisor si inainte, si acum cu atat mai mult, cu siguranta pot spune ca am scapat de multe alge, Green Spot, Fuzz si, bineinteles GDA.
Nu am scapat complet de ele, dar oricum sunt imbunatatiri majore.
Nu stiu care dintre toate cele de mai sus au afectat mai mult acvariul.

marian4232
21-10-2009, 12:08
Mai nou, am inteles ca un nivel ridicat de PO4, face ca aceasta alga sa prospere.
De vreo 2 saptamani nu am mai dozat PO4, nu am mai sters geamul si arata la fel ca inainte.
Nu prezinta semne de crestere sau inmultire.
Urmeaza sa sterg geamul la urmatorul schimb de apa si nu prea cred ca va reveni.
Voi tine la curent.

Numai bine.