PDA

View Full Version : ma poate ajuta cineva?



Darklly
07-04-2009, 14:39
50 l, coloana de apa 18 cm , 28 grade C,
i-am lasat 5 zile sa se cunoasca si apoi am dat drumul femelei.masculul a facut cuib . femela tind sa cred ca era gata pentru reproducere (dungi verticale si papila aceea mica alba pronuntata)
din pacate masculul o bate, o alearga prin tot acvariul si nu o lasa sa se apropie de cuib. a si inca ceva femela am luat-o din hornbach si era albastra iar acum este mai mult rosie.
aveti ideea daca se vor obisnui ? mai are rost sa ai tin impreuna? si daca nu, atunci este cineva care ma poate indruma de unde pot lua o femela care a mai depus?
multumesc

livulik
07-04-2009, 17:17
culoarea e mai putin importanta pt. ca depinde si de starea pestelui.
femela, dupa ce ai cumparat-o trebuia tinuta macar 10zile la "conditionare", fara sa vada masculul! cred ca nu este/era pregatita sa depuna.
scoate-o si tine-o separat vreo 2saptamani si mai incearca!

alecsdls
07-04-2009, 19:13
rabdare.....cu asta trebuie sa te inarmezi cand vrei sa faci treaba cu betta!
nu poti sa obligi pestele sa depuna!e ok daca masculul a batut-o...practic asta e dansul!ai observat ca masculul a si facut cuibul si pana aici e ok...lasa masculul sa o mai "altoiasca" un picut apoi o sa vezi ca o sa vina singura la el....cam la fel am patit si eu cu femela.si nu am scos-o!am pus-o intr-un recipient mai mic in acelasi acvariu unde putea fi vazuta de mascul din orice pozitie, fara sa ii faca ceva...sa fi vazut atunci ce schimbari au fost!acum puii au o saptamana.poti vedea pozele postate....
succes in continuare si...rabdare! ;)

vio_trutza
09-04-2009, 13:43
Masculul cred ca nu a terminat de construit cuiblu. In momentul cand va termina de construit cuibul va lasa femela sa se apropie de cuib si vor incepe sa depuna.Bataia face parte din ritualul de imperechere. Daca dupa 5 zile nu vor depune nu mai are rost sa ii tii impreuna caci nu sunt compatibili. Cred ca tie iti trebuie un mascul care sa se fi reprodus inainte deoarece dupa actul de depunere masculului ii revine cea mai importanta sarcina de a avea grija de icre si apoi de pui.
multa bafta