PDA

View Full Version : puiet gupy



CVL1919
02-01-2007, 18:10
Buna.
Am cativa pui de gupy de dumai 2 zile si nu prea stiu ce sa le dau de mancare.Am inteles ca as putea sa le dau galbenush de ou fiet.A-s putea sa le administrez acest tip de hrana ??? si de cate ori pe zii.
Multumesc.

lupul-sur
02-01-2007, 18:33
Daca acvariul este ciclat si ai plante in el, gasesc infuzori. Oricum puietul de vivipari pot manca aceasi hrana ca adultii insa foarte fina.

Burn_x1
02-01-2007, 18:36
da-le granule fine....cumpara de la petshop, o sa iti zica eu cum se administreaza :lol:

CVL1919
03-01-2007, 00:22
cum as putea sa le dau sa manance galbenus de ou fier la puii de gupy????

Johnny
03-01-2007, 03:47
Pai e simplu , fierbi oul, scoti galbenusul ,si le dai de cateva ori pe zi in cantitati foarte mici(un varf de cutit).Dar puii de guppy se descurca si cu fulgi sau granule maruntite foarte fin.

LadyOscar
04-01-2007, 11:38
cu galbenusu' e bun. Problema e ca nu poti sa-l tii prea mult, se strica, eu am dat din el si la adulti si tot mi-a ramas de s-a stricat. Cel mai bine, da-le fulgi bine faramati. Eu am luat fulgi vitaminizati de la tetra min si le-am varsat frumos pe coala de A4 am inchis-o bine si am faramat fulgii bine dupa care i-am pus frumos intr-o cutie (fara coala) cu capac ,inchisa ermetic si din aia le-am dat, si au crescut frumosi si sanatosi.

Solaris
04-01-2007, 16:02
o precizare. hranirea cu galbenus de ou se face in bazinul maternitate care e fara substrat si se poate curata usor. in bazinul mare nu e indicata deoarece e ineficienta si in cantitati mari periculoasa pentru calitatea apei.

CVL1919
04-01-2007, 17:18
Va multumesc

razvan
04-01-2007, 19:26
o alternativa la galbenusul fiert...
galbenusul nefiert... ;) fara misto...
insa cere ceva mai multa preparere....

se foloseste doar galbenusul nefiert de la un ou, si o bucata de geam...
eventual se poate adauga la "compozitie" si citeva picaturi de vitamine de uz acvaristic..

se amesteca galbenusul cu lichidul sau praful vitaminizat, si se intinde in strat subtire pe geam. se lasa sa se usuce, eventual se "forteaza" uscarea cu ajutorul unui feon. in momentul in care pojghita este bine uscata se desprinde usor de pe geam si se "farimiteaza", sub forma de fulgi...

se administreaza cu aceeas stentie si precautie, ca si versiunea fiarta.

CVL1919
05-01-2007, 06:24
mda...am sa incerc multumesc !!!