PDA

View Full Version : URGENT



Chriss-T
03-04-2009, 15:00
Acu 2min m-am gandit sa trag mizeria de pe fundul acvariului...si am tras la masculi si cand sa ma duc in spate sa trag si la femele,o bettana avea cuib facut si cadea icre din ea si toate care cadeau le aduna si le punea in cuib sus :shock: nu-mi venea sa cred :lol: apoi am luat repede un mascul de ct alb(ct alb era si femela) si l-am bagat acolo...nu a durat 2sec ca a inceput sa adune si el icrele de pe fundu acvariului si sa le puna in cuibul facut(cuib asa zic eu,dar era foarte putin intr-un colt,acu s-a apucat masculu de el,sa speram ca iese ceva) :bounce compartimentul la femela este micut,adica are cam:-? 15x13x20 Lxlxh dar am acvariu special pentru betta si pot sa scot o parte de jos si fac compartimentul mai mare...nu stiu ce sa mai fac :oops: am nevoie de indrumari,ajutor,ceva...va rog :bounce :bounce :bounce acu masculu cam bate femela si ea e cam disperata,dar tot ea se infoaie la el...acu cand scriu,ma uit la ei si ma minunez :shock: Ce sa fac incontinuare?

Chriss-T
03-04-2009, 15:17
Au mai depus cateva icree si acu masculu nu prea mai face nimic...le lasa pe fundu acvariului... :cry: ce are?

vampirex
03-04-2009, 15:20
... ma duc in spate sa trag si la femele,o bettana avea cuib facut si cadea icre din ea si toate care cadeau le aduna si le punea in cuib sus :shock: nu-mi venea sa cred ...

Din cate inteleg eu "fetele" erau separate de "baieti" ? Daca da atunci cum de o depus?
am dat un search pe WikiAnswers (http://wiki.answers.com/Q/How_does_a_girl_betta_lay_eggs) si uite ce am gasit


The only way a female betta will lay her eggs is if she is put into a tank with a male betta.

asa ca nu-mi prea explic ce s-o intamplat :?:

Chriss-T
03-04-2009, 15:23
Uita-te aici....
http://forum.acvarist.ro/viewtopic.php?t=5101&search_id=963894839&start=105
asta e acvariul meu...ma jur,cand m-am uitat in spate,am gasit icre multe pe jos si femela le aduna si le punea sus...am facut si poze,stai sa le pun.

Icre...
http://i40.tinypic.com/14xo2fq.jpg
Asta e cuibu facut de ea...si tot ea le cara sus :!:
http://i41.tinypic.com/25hpje0.jpg
si apoi am bagat si masculu si a facut si el acolo putina treaba apoi s-a potolit...temperatura este de 29-30*C acu femela cara icrele,masculu sta...apoi mai cara si masculu si femela sta...dar nu se bat :bounce asta e bine...masculu mai munceste la cuib sa-l faca si femela depune singura :shock: e cretina!
http://i42.tinypic.com/2ai2d1v.jpg
aici el facea cuibu si ea statea cu capu in sus...si nu se misca :lol: o sa avem NEPOTEIIIIIIII :bounce
Sa speram ca iese ceva:D

Au mai aparut cateva icre...Doamne sa iasa pui...cine a mai inmultit,sa ma ajute...ce sa fac apoi :bounce
dau 1pereche de pui daca ies :oops:

androklys
03-04-2009, 18:52
pai stai putin, femelele erau singure? daca da, icrele nu sunt fecundate... iar cu masculul nu risti decat sa o bata imediat ce termina de adunat icrele...

femela a facut cuib?

Juwel
03-04-2009, 18:59
Presupunand ca lucrurile au decurs normal, adica el a facut cuib, a fugarit-o cand isi aducea aminte, apoi au dansat imbratisati, icrele fecundate s-au lipit de cuib, cele cazute el le aduna si le pune la loc, tu ai scos femela ca nu mai are ce face acolo ramane un singur lucru: nivelul apei.
Dupa cum vad eu, este peste 25 cm (ma uit la incalzitor). In acvariul de depunere nu e necear decat un nivel de 10-15 cm, caci munca masculului de a aduna icrele de pe jos si a le "scuipa" din nou in cuib devine altfel un calvar. Se va plictisi, obosi si le va ignora sau mai rau.

Daca se albesc sunt nefecundate.

androklys
03-04-2009, 19:33
juwel.... nimic din mersul normal al lucrurilor nu s-a intamplat acolo... pana la coloana.... femela aia a depus singura, masculul a fost introdus ulterior...

e cu susunjos

Chriss-T
03-04-2009, 19:54
Acu am revenit acas...DA femela a depus singura si a facut cuib singura,apoi am bagat masculu si a inceput sa adune din icre sa le puna in cuib...acu femela tot are burta mareee de tot,dar nu au mai depus de cand am bagat masculu,decat 1...bagasem masculu si nu mai erau icre pe jos,le adunase,apoi cand ma uit iar...vad gramada de icre din poza...si le-a adunat si ce a ramas.NU AM VAZUT NICI O IMBRATISARE :cry: poate au facut,poate nu...acu nu mai fac nimic,masculu face la cuib si femela,se mai infoaie putin la ea,dar nu fuge...ea tot are burta mare si sta cu capu la suprafata si corpu in jos :? nu stiu ce sa fac: :bounce o scot?o mai las? :?:

Chriss-T
03-04-2009, 19:59
Siii...nivelul apei este de 18-19cm...daca mai scot acu din apa...risc sa ii stric cuibu :? dar nu pot sa cred,de dimineata,femela si-a facut cuib si icrele care ii cadeau le punea ea in cuib :shock: asta nu pot sa inteleg.

Juwel
03-04-2009, 20:14
juwel.... nimic din mersul normal al lucrurilor nu s-a intamplat acolo... pana la coloana.... femela aia a depus singura, masculul a fost introdus ulterior...

e cu susunjos

Acum am inteles. Multumesc :)

Deci prietene Chriss, ia-o de la capat si fa lucrurile in ordine. Acum n-are rost sa mai discutam, e clar ca icrele sunt bune doar de... batut. Nu mai insista sa le lasi acolo nefecundate, se vor altera si strica apa.

Chriss-T
03-04-2009, 20:23
Deci Domnu' Juwel(am vazut o filmare cu Dumneavoastra si daia :oops: ) scot femela?arunc cuibu ala...cu icrele alea...si incep iar?las masculu sa faca cuib,apoi bag femela,dar o mai depune?daca a depus? :bounce Va rog frumos ajuta-ti-ma...sunt prea frumosi sa nu fac mai multi.

Juwel
03-04-2009, 20:32
Exact.

Dar, cred eu ca Androklys e mai in tema sa te sfatuiasca, eu n-am mai inmultit de vreo 3 ani....

livulik
03-04-2009, 22:52
sincer, cea mai buna solutie ar fi sa renunti la ponta asta(cam ciudatica) si sa-i pregatesti(conditionezi) pe amandoi timp de 2 saptamani...si incerci mai apoi

snakefishmike
03-04-2009, 22:53
Daca femela nu este pusa la depus , in timp util si daca doar vede un mascul , face sigura cuib si depune icrele . Logic sunt nefecundate , dar mai sti ? Numai de o singura femela din toate speciile existente pe pamint , am auzit ca a nascut fara a fi fecundata :lol: .
Concluzia ... lasa femela aia in pace timp de 2 saptamini , dupa care fa lucrurile asa cum trebuie ;) . Ponta asta e fara niciun rezultat .

Chriss-T
04-04-2009, 00:15
Deci am aruncat icrele alea si am sifonat acvariul(separeul acela din acvariu),am stricat si cuibu ala si l-am scos de-acolo...Am lasat masculu acu sa stea acolo,femela am bagat-o in alt compartiment.DECI peste 2sapt sa mai incerc?pana atunci ii las asa?FEMELA nu avea dungi albe(dungile acelea :mrgreen: ) cand a depus:| cum stiu daca va fii gata peste 2sapt?E SI ALBA :lol: si acu are burtica mareee(zici ca bubuie :lol: )temperatura in acvariu pentru betta acu este de 29*C...o cobor la cat era constant?adica 26-27?CINE A MAI INMULTIT BETTA,ce trebuie sa fac sa-mi supravietuiasca puii?perechea e CT alb si merita:D
VA MULTUMESC PENTRU AJUTOR LA TOTI :salut si sper ca peste 2saptamani sa-mi depuna "ca la carte" :bounce

androklys
04-04-2009, 00:19
asa cum ti-am raspuns si pe pm, las-o linistita (cum au zis si colegii 2 sapt), apoi fa in asa fel incat sa se vada cu masculul, lasa-l pe el sa pregateasca cuibul, pune-i impreuna, lasa-i sa depuna... asta pe scurt!

oricum mai ai 2 saptamani in care ai timp sa te documentezi ;)

Chriss-T
04-04-2009, 00:38
Dar daca face iar ca azi,depune singura?:|
si peste 2saptamani de unde stiu eu ca e pregatita sa depuna?daca e alba si dungile albe nu i-au aparut :blackeye

livulik
04-04-2009, 07:27
off, ai tu dorinta asta sa vazi dungile albe pe un peste alb! :roll:
lasa femela linistita 2saptamani, nu te grabi si o forta peste o saptamana pt. ca sunt sanse mari sa fie tot un esec si va deveni chiar traumatizata femela aia, si ai grija la urmatorul aspect: nu-mi dau seama exact in poza cat de mate sunt despartitoarele alea intre compartimente, dar betta au vederea fff buna, nu cumva motivul pt. care ea a depus icrele sa fie chiar asta!

snakefishmike
04-04-2009, 07:59
Si daca se urca mita pe soba si darima drobul de sare ? :lol:
Ne racim gura de pomana si facem bataturi l;a degete degeaba ? Las-o dumnezeului asa cum ti-am spus toti si pune mina si citeste tot ceea ce s-a scris in acest subforum . Cu cit te agiti mai tare , cu atit mai repede vei da chix .

Chriss-T
04-04-2009, 12:47
Gata baieti,am inteles...am scos femela,am schimbat apa partial,am sifonat fundu,am aruncat icrele si stricat cuibu ala.Peste 1saptamana o sa incerc iar,bag masculu sa-si faca cuibu,bag si femela pe-acolo sa o vada...si apoi "arunc" femela la el.Acvariu are geam opac,nu se vede prin el,dar se vede umbra si cred ca e posibil asta motivu sa depuna singura,dar acu nu se mai vad deloc,femela am aruncat-o intr-un compartiment in colt si restu sunt in cealalta parte a acvariului. :thumbright Sa speram ca data viitoare sa fie un succes :bounce

livulik
04-04-2009, 13:18
nu uita ca toata lumea ti-a spus 2 saptamani, nu una!
in astea 2 saptamani, hranesti bine femela, hrana vie pe cat posibil, ii schimbi mai des apa.

Chriss-T
04-04-2009, 15:30
o hramesc cu microviermi de 2-3ori pe zii.ii schimb 1 sau de 2ori pe saptamana apa...adica sifonez bine de tot apa si apoi completez.sper sa iasa bine.va multumesc :bounce

Chriss-T
20-04-2009, 17:35
De joi seara am pus femela sa o vada masculu(ca sa o vada din toate partile am bagat-o intr-un "fund" de bidon).Masculu a facut un cuib sanatos(l-am ajutat cu o bucata de spuma de mare si cateva plante de suprafata),dar au trecut 4zile si nimic :cry: ce sa mai fac?s-au cam batut intre ei putin(si femela si masculu sunt putin "faultati" :lol: )s-au alergat destul(si acu se alearga,dar nimic).Am facut asta dupa 2sapt de la ultima incercare(cand a depus femela singura),cum ati spus si mai sus sa fac.ACU ce sa le mai fac? :?: Va salut cu respect si astept un raspuns,o indrumare de la voi.

livulik
21-04-2009, 08:20
spune-ne ce s-a mai intamplat!

Chriss-T
21-04-2009, 11:42
I-am separat,ca nu au facut nimic pana azi si au trecut aporximativ 6zile :cry: o sa mai incerc si peste cateva zile...sa vedem ce iese :x dar e posibil sa nu fie pregatit masculu/femela :?:

Chriss-T
08-05-2009, 20:53
Mi-au depus bettani ca la carte...:D de data asta.