PDA

View Full Version : boala necunoscuta...



emi
01-01-2007, 19:51
Azi am observat in acvariu un tetrazona care inota in deriva pe lateral.L-am analizat si am observat ca pe opercule si inatatoarele pectorale se instalase un fel de "vata", ca niste hife de mucegai.L-am izolat si la scurt timp a murit. Dupa aprox. 1 h, o zebra are aceleasi simptome.Am izolat toti pestii, am pus sare mascata in borcan, am crescut temp. la 28 grade+verde de malachit si albastru de metilen in cantitati mici, dar un xipho a avut aceeasi soarta. Inca nu am mutat pestii inapoi in acvariu, pe care l-am dezinfectat si am fiert pietrisul. Nu stiu ce tre sa fac cu plantele naturale pe care le am. Va rog sa ma ajutati cu un sfat!Multumesc

smartatlantis
01-01-2007, 20:38
Azi am observat in acvariu un tetrazona care inota in deriva pe lateral.L-am analizat si am observat ca pe opercule si inatatoarele pectorale se instalase un fel de "vata", ca niste hife de mucegai.L-am izolat si la scurt timp a murit. Dupa aprox. 1 h, o zebra are aceleasi simptome.Am izolat toti pestii, am pus sare mascata in borcan, am crescut temp. la 28 grade+verde de malachit si albastru de metilen in cantitati mici, dar un xipho a avut aceeasi soarta. Inca nu am mutat pestii inapoi in acvariu, pe care l-am dezinfectat si am fiert pietrisul. Nu stiu ce tre sa fac cu plantele naturale pe care le am. Va rog sa ma ajutati cu un sfat!Multumesc

boala se numeste saprolegnia si este un fel de ciuperca daca deja se vede pe pestisori este cam greu de tratat ,de obicei apare la pesti raniti nu ieste foarte contagioasa

emi
01-01-2007, 23:11
Acvariul are 50 l.Un tratament va rog!

Sicmar
02-01-2007, 03:45
Aspectul pare sa indice o infectie micotica (ciuperci), dar exista un semn de intrebare legat de rapiditatea evolutiei, atipica. La aceasta infectie evolutia spre mortalitate este, in general, mai lenta. Conditiile mai mult decat precare de igiena ar putea fi o explicatie dar chiar si asa este prea rapida evolutia.
Mai mult, nu spui lucruri care ar putea ajuta, cat de cat: marimea petelor; culoarea lor.
Un diagnostic sigur nu pot da in aceste conditii, motiv pentru care nici n-am raspuns pana acum. Totusi, ai putea incerca cu tratament antimicotic, de exemplu Sera Ectopur + Sera Micopur administrate conform recomandarilor producatorului.
N-am inteles de ce ai facut celelalte actiuni: golirea acvariului; spalarea pietrisului. Pestii numai de asa ceva mai aveau nevoie.
N-am inteles nici de ce ai aplicat tratamentul despre care faci vorbire.

emi
02-01-2007, 08:29
Petele au o culoare alba, diafana, sunt alcatuite din niste hife asemanatoare cu vata. Ca si dimensiune, ele au aparut in regiunea capului, intinzandu-se pe aprox toata suprafata acestuia, chiar si pe cornee, la toti cei 3 pesti, cel mai grav fiind afectat tetrazonul, caruia i-au fost invadate si inotatoarele pectorale. Toti 3 pestii sunt maturi ca sa-ti poti forma o idee despre dimensiunea petelor.I-am separat ca o masura disperata si nu am luat acele masuri in cunostinta de cauza, ci pentru ca intr-un interval scurt imi murisera 3 pesti si trebuia sa fac ceva. Am facut si eu ce am stiut!!Din fericire in dimineata asta nu era mort nici unul, dar inca un tetrazon da semne de imbolnavire!

emi
03-01-2007, 07:58
Va multumesc!Am reusit sa rezolv problema!

lynnu alin
24-01-2007, 22:52
Cum ai rezolvat problema????