PDA

View Full Version : compatibilitate specii



iulyanc
01-01-2007, 18:55
am un acvariu de 100l si am pana acum 3 gupy, 4 xipho, 2 sanitari, 2 tetrazone si un caras. sunt compatibile aceste specii intre ele? cu ce specii as mai putea popula acvariul si cam in ce numar sa fie acestea? (raportat la 100l)

sergiu
01-01-2007, 19:13
Ar trebuii sa renunti la caras,ai putea sa mai adaugi inca 10 tetrazone(sunt pesti care traiesc in card)

iulyanc
01-01-2007, 20:49
nu o sa mai cumpar carasi pt ca am mai avut probleme cu ei...chiar azi mi-a murit unu...ca am inteles ca tre sa stea la o temperatura a apei de 18-20 grade C, iar eu nu pot sa scad sub 23 fiindca asa e temperatura camerei. ideea cu inca 10 tetrazone n-ar fi rea fiindca stiu ca sunt pesti rezistenti...dar cu ce alte specii in afara de ale mele as putea sa mai populez acvariul?

sergiu
02-01-2007, 00:08
ideea cea mai buna e sa nu ai prea multe specii, cele pe care le ai si inca cele 10 tetrazoane ar fi de ajuns(dupa parerea mea)

Solaris
02-01-2007, 15:14
sergiu are drepate, incercam sa nu facem ciorba in acvariu. daca vrei neaparat mai poti sa bagi 4 tetrazone si 6 neoni.

carasul nu a murit din cauza temperaturii. eu zic sa citesti mai mult despre intretinerea acvariului.

iulyanc
02-01-2007, 18:31
sergiu are drepate, incercam sa nu facem ciorba in acvariu. daca vrei neaparat mai poti sa bagi 4 tetrazone si 6 neoni.

carasul nu a murit din cauza temperaturii. eu zic sa citesti mai mult despre intretinerea acvariului.

am citit pe site despre neoni si scrie ca trebuie sa stea la o temperatura de 19-20 grade C,iar eu nu pot scadea temperatura apei sub 23 de grade,pt ca asa am temperatura camerei. deci cred ca nu este chiar o varianta eligibila,desi mi-ar placea sa am in acvariu neoni. carasul care a murit se poate sa fi murit si din cauza mea, dar el era bolnavior de cand l-am luat. inota intr-o parte.

sergiu
02-01-2007, 18:43
am citit pe site despre neoni si scrie ca trebuie sa stea la o temperatura de 19-20 grade C,iar eu nu pot scadea temperatura apei sub 23 de grade,pt ca asa am temperatura camerei
temperatura 19-20 la neoni este temperatura RECOMANDATA la care ar trebui tinuti,insa nu este nici o problema daca ai 23' (eu am 24' si am 30 de neoni voinici si sanatosi) :) ..poti sa iti iei neoni linistit..nu vor pati nimic ..te asigur :)

iulyanc
02-01-2007, 22:53
o sa iau in considerare si popularea cu neoni, dar mai intai tre sa mai bag niste plante in acvariu,asa am inteles ca le trebuie.si inainte de asta sa mai lucrez la substrat ca am doar pietris ceva mai maricel...e ca marime ca cel de rau...sunt la inceput cu acvariul...n-are nici o luna de cand il am...si ma straduiesc sa strang fonduri sa investesc in el:)

ionutlatcan
03-01-2007, 12:56
baga inca doi tetrazona normali, patru verzi si patru abino si sa vezi atunci spectacol. eu as merge numai pe tetrazona si as scoate si xifo din acvariu, si carasul, si as ramane cu 12 tetrazona vesele si variate ca si colorit.