PDA

View Full Version : mi-au murit toti pestii



mishu
30-12-2006, 13:07
va dau toate detaliile poate ma lamuriti si pe mine care e cauza
am un acvariu de 80l, plantat in care tineam vreo 6 molly la vreo 3 cm si 3 xipho tot pui(2cm) si inca 4 neoni +3 sanitari. am un filtru Aquael (pe el scrie ca poate filtra pana la 100 l), o pompa de aer, un incalzitor scubba, temperatura e de 25 C, un neon de 60 w, le schimb saptamanal 15% din apa, ii hraneam cu vitamine (granule rosii, pureci uscati...)
Am vrut sa cumpar o piatra de aerare lunga(pe care sa o atasez la pompa) pt a se vedea mai frumos dar vanzatorul m-a sfatuit sa iau o "perdea de aer" un furtun de cauciuc care scoate bule mici si dese, asa ca l-am cumparat si l-am atasat la pompa, am mai cumparat si larve de tantar vii cu care i-am hranit ieri (in mod normal)
azi dimineata tragedia s-a intamplat toti pestii au murit,cu exceptia unui molly, inclusiv un sanitar matur; la capetele furtunului pe care l-am luat ieri am observat ceva albicios, cred ca e adeziv(prenadez ?)folosit la lipirea capetelor, oare asta sa fie cauza? sau larvele?
in alt acvariu am 4 scalari mici si vreau sa-i mut in asta
ce ar trebui sa fac? sa schimb toata apa din acvariu? poate interveni OPC in acest caz? vanzatorul din Obor poate fi pedepsit? va rog mult sa-mi spuneti ce e de facut. si daca stie cineva de unde sa iau alti pestisori sanatosi?(vivipari)
,

a.aurel
30-12-2006, 13:13
E foarte tragic ce ai patit! Nu stiu din ce cauza ar putea fi.Da-ne mai multe detalii despre pesti,au pete pe ei?aveau burtile umflate?Cu toate ca nu sunt din bucuresti iti sugerez sa ne spui cine ti-a vandut furtunu si larvele ca pe viitor membrii forumului sa se fereasca de astfel de comercianti

Sicmar
30-12-2006, 14:01
Moartea in masa, fara semne prealabile de boala (si faptul ca au mancat confirma in buna masura aceasta stare) se datoreaza unor noxe in apa. (Nu cred ca se datoreaza nici faptului ca ar fi mancat prea mult deoarece ocluzia dureaza, nu se moare de pe o zi pe alta.)
Care este originea noxelor n-as putea preciza. Toate pietrele de aer sunt lipite pe stut si lipirea se face cu substante nenocive pentru pesti asa ca, in principiu, nu de aici se trage nenorocirea. (Exceptia ar fi daca s-a stricat ceva la piatra si vanzatorul a lipit-o ulterior cu cine stie ce.)
Eu as cauta originea intamplarii in altceva: urme de detergenti sau alte substante nocive in vasul (punga) in care ai tinut / transportat larvele; in punga / geanta etc. in care ai transportat piatra de aer; alte obiecte bagate in acvariu sa fi intrat in contact cu astfel de substante; de la ceva folosit la curatenia facuta in casa de sarbatori (spalatul geamurilor de ex.).

Ce-i de facut este greu de zis pana nu depistezi sursa. In orice caz trebuie schimbata toata apa. Eu as spala nisipul, plantele, orice alte obiecte din acvariu si luat totul de la capat.

Piatra care face panza de aer nu recomand s-o mai pui nu numai din pricina acestei intamplari ci si pentru ca, in principiu, ea n-are ce cauta in acvariu. Nici de pompa de aer nu-i nevoie, totusi pastreaz-o pentru ca este utila in caz de boala in acvariu.

Cu OPC nu cred ca-i putea rezolva ceva atata timp cat nu poti dovedi ca din acea piatra au iesit si mai ies substante otravitoare. Nu merge la ei sa spui "cred".

ulyse
30-12-2006, 14:05
cu furtunul de cauciuc ca perdea de aer am patit-o si eu acu vreo 3 ani, l-am luat tot din Piata Obor: dupa ce l-am instalat in acvariu mi-au murit toate tertazoanele, cativa xifo si cativa moly ... a fost un adevarat genocid ... si asta numai din cauza ca n-am spalat bine furtunul de cauciuc inainte sa-l instalez (l-am clatit doar, ca nu aveam rabdare), alt motiv nu exista pentru acel dezastru.
Dupa o perioada in care l-am tinut functionand cu o pompa de aer intr-un ligean, cu schimb frecvent de apa, spalat foarte bine zilnic, l-am introdus intr-un acvariu mic cu pui si a fost ok, dupa care l-am folosit si in acvariul mare fara probleme.
Concluzia: orice obiect vreti sa bagati in acvariu, chiar daca este cumparat de la petshop, trebuie spalat bine si tinut cateva zile in apa.

mishu
30-12-2006, 14:13
nu aveau nici o pata pe ei,
larvele cred ca nu au nimic pt ca le-am dat si scalarilor din ele si nu au patit nimic iar furtunul era ambalat??? totusi cred ca adezivul cu care a fost lipit e cauza, pare a fi prenadez
mai am un molly care a supravietuit dar nu cred ca o va duce mult, si un sanitar care pare ok, acum am observat 2-3 pui de molly fatati azi-noapte, o sa iau apa din acvariul cu scalari si mut supravietuitorii intr-un alt acvariu
dupa revelion o iau de la capat...

mishu
30-12-2006, 14:22
nici eu nu am spalat furtunul, doar l-am clatit...doar era ambalat, nou;nu m-as fi gandit ca se poate intampla asa ceva...
nu mai am de gand sa-l folosesc
acum mi-e frica sa nu cumpar pesti bolnavi (ca am mai patit-o)
daca stie cineva un petshop de incredere va rog sa mi-l recomandati, eu il stiu pe ala de pe selari dar am vazut odata niste neoni in ultimul stadiu, plini de gris, iar in Obor depinde de unde au luat si ei pestii, vanzatorii de acolo nu prea inmultesc pestii vand ce cumpara de la altii, si eu le-am dat de cateva ori guppy sau xipho...

Nicu Iuja
30-12-2006, 17:43
este bine sa te duci cateva zile la rand la magazinul de unde vrei sa cumperi pestii si sa-i urmaresti atent. Daca nu prezinta semne de boala si sunt vioi, nu se freaca de substrat, decor sau plante sunt mari sanse ca pestii sa fie sanatosi. Mult succes!

mishu
30-12-2006, 19:28
a mai aparut o problema, si plantele incep sa moara frunzele unui echinodorus au devenit transparente in cateva ore
ce sa fac? daca le mut in celalalt acvariu e vreun pericol pentru scalari?
sau daca le pun in apa care nu a stat decat 6 ore intr-un alt recipient?

lupul-sur
30-12-2006, 22:18
Schimba apa: 30% in fiecare zi. Urgent. Trateaza apa cu aquatan. O pui dupa o ora .

mishu
30-12-2006, 23:12
merci mult pt sfaturi, am schimbat 30% din apa, iar maine sper sa gasesc vreun pet shop de unde sa iau aquatan, nu suport sa vad si plantele distruse, echinodorusul il am de 2 ani, era f frumos

multumesc si creatorilor acestui site si forumistilor
e bine sa stiu ca am pe cine conta...multam fain si sanatate micilor vostri prieteni din acvarii

Sicmar
31-12-2006, 00:30
Treci pe masuri radicale:
Arunca toata apa. Spala bine acvariul, nisipul, plantele, orice alte obiecte din acvariu (incalzitor filtru etc).

Refa acvariu fara sa mai pui piatra care face perdea de bule.

Plantele le poti lasa si intr-o galeata pana maine, n-o sa aiba nimic.

Daca mai ai vre-un peste acolo nu-l baga cu ceilalti pesti. Pune-l in apa partial luata din celalat acvariu partial proaspata si tine-l in altceva pentru 24 ore.

Paul_L
31-12-2006, 01:39
Ce ar fi putut fi atit de toxic incit sa iti omoare pestii si plantele in 80 litri de apa ?

lupul-sur
31-12-2006, 02:47
Detergenti, in special cei de vase. O varianta!

Al_koholic
31-12-2006, 12:10
Schimba toata apa si dezinfecteaza tot ce ai prin acvariu.

mishu
02-01-2007, 21:24
am urmat sfaturile voastre, sper ca macar plantele sa se refaca
echinodorusul tot nu si-a revenit, sper sa fie o chestiune de timp
in rest toate bune si frumoase....am un acvariu cu plante cam ofilite si fara pesti...