PDA

View Full Version : Ce fac cu pestii cand plec in concediu?



Arrowhead
25-03-2009, 18:53
Salut,
Mi-am planificat o saptamana de concediu , si bineinteles ca acvariul va ramane nesupravegheat in perioada asta , nu am hranitor automat si nici priza programabila (deocamdata nici posibilitatea sa investesc in aceste 2 accesorii) si voiam sa intreb cum sa procedez?
Ma gandeam sa le fac un schimb de apa partial inainte de plecare si o sifonare , sa las in functiune filtrul ,incalzitorul, si pompa de aer , si sa le scot neonul (pentru a nu provoca fenomenul de zi polara adica lumina timp de o saptamana ) sa nu favorizez cresterea algelor.
Rezista fara papica o saptamana? Am vazut ca exista niste mancare ce se dizolva in timp dar io stiu ? sunt reticent pentru ca poate cauza destabilizarea acvariului si ii pot gasii pe toti cu burta in sus.
Acvariu este de 60 litri (54 litri net) si ca si populatie am 14 tetrazona si 3 corydoras si 3 melci pomacea . Tetrazonele sunt de la stadiul de juvenil 1,5-2 cm pana la stadiul de adult 5-6 cm . Ar fi 8 adulti si 6 juvenili.
Am si plante dar spre rusinea mea nu am idee cum se chiama
Pentru cei ce vor sa ma ajute cu un sfat , am sa pun un link cu un filmulet unde se poate vedea acvariul pentru a-si face o idee.
Deci intrebarea mea ramane : cum sa fac cu hranirea pe perioada cat lipsesc? ii las nemancati?

http://s216.photobucket.com/albums/cc166/Gonzales228/acvariu/?action=view&current=DSCN1070.flv

xifogup
25-03-2009, 21:40
In mod normal pestii rezista cam o saptama sau poate chiar mai mult fara mancare , cat despre pastilele care se dizolva in apa , eu am cumarat si nu pot sa zic ca aveam un acvariul foarte stabil si timp de 2 saptamani nu mi-a murit nici un peste.

adisan
25-03-2009, 23:01
raspuns: priza programabila pentru neon si hranitor automat pentru mancare. pret aprox. total 100 lei ;)

Solaris
26-03-2009, 08:08
daca bugetul nu-ti permite hranitor automat, pastile dizolvabile pentru macare si priza programabila (5-10 lei) pentru lumina.

Juwel
26-03-2009, 09:14
Nu mor de foame. Nu baga hrana de we, si asa ai 14 tetrazone in 60 litri care murdaresc destul apa.
Dar 9,99 lei cat e o priza programabila sa nu-mi zici ca "e o investitie si n-am bani".
Ia din banii de concediu 10 lei si bei 2 beri in minus.

Arrowhead
26-03-2009, 10:21
Va multumesc mult pentru ajutor , NU STIAM ca o priza programabila e doar 10 lei va dau cuvantul meu ....la 10 lei se merita si am sa cumpar in felul asta o sa aiba si lumina pestii , cat despre hrana dizolvabila am sa incerc sa caut desi mai bine ii las sa sufere de foame decat sa moara prin accident de destabilizare a acvariului cauzat de aceste pastile .
E adevarat ca am cam multi pesti dar incerc sa le creez conditii cat mai bune cu putinta .

husky17
26-03-2009, 14:58
Hai sa-ti spun ce am facut eu de cate ori am fost plecat de acasa mai mult de un week-end:

Am rugat-o pe maica-mea sa treaca pe la mine, o data la 2 zile sa puna fertilizanti dupa schema lasata de mine si sa dea mancare la pesti (2 zile a durat instructajul :grin: ).

Ce voiam sa spun este ca, daca e vorba doar de dat mancare la pesti, poate gasesti un prieten, vecin, ruda etc caruia sa-i lasi cheia sa treaca pe la pestisori sa se asigure ca totul e OK.


LE: M-am uitat si la filmulet, cred ca dai prea multa mancare la pesti de o data, aceeasi cantitate ai putea s-o imparti in 3 ture, ideal ar fi sa nu ajunga mancare pe jos.
O zi buna !

Arrowhead
26-03-2009, 15:19
Acolo in filmulet mi-a scapat daca pot zice asa mai mult decat trebuie din plic ca eram cu ochii pe camera nu pe plicul de mancare , o parte din granule trebuie sa ajunga pe fund sa se bucure si corydorasii mei , primesc mancare o singura data pe zi deci eu zic ca este ok , daca ramane ceva curata in timpul zilei seara iar sunt infometati dar pana a doua zi in principiu nu le mai dau nimic.

Juwel
26-03-2009, 15:38
Daca n-ai curaj sa ii lasi o saptamana (desi nu se intampla nimic), uite cum am facut eu cand am plecat o perioada mai lunga:
Am luat capacele de Cola sau Apa minerala, spalate si uscate, am pus in ele hrana cat e nevoie o data pe zi, le-am asezat in fata acvariilor (eu am 6 :mrgreen: ). Am rugat pe cineva apropiat sa vina seara si sa dea cate un capacel la fiecare acvariu. Astfel nu mai ai probleme ca le da prea mult sau nu stie ce sa dea la unii si la altii.

Scalar Auriu
27-04-2009, 21:12
Eu zic ca nu patesc nimic daca ii lasi o saptamana singuri fara mancare,nu vor patii nimic,dar ai putea chema o ruda si se rezolva totul.

livulik
04-08-2009, 15:50
scriu aici experienta cu pestii lasati singuri pe timpul concediului, pentru a nu deschide alt topic.
pestii au stat fara mancare timp de 8 zile.
urmari:
1. acvariile(f bine impanzite cu ceratophilum demersum) cu puiet betta in varsta de 1-2 saptamani: greu de apreciat dar "la ochi" se observa ceva mortalitate, oricum f putin fata de cum ma asteptam (undeva maxim 10%)
2. acvariile cu puiet betta in varsta de 4-6 saptamani, mortalitate ~0
3. cutiile cu masculii maturi betta, stare f buna, mortalitate=0
4. acvariul cu femele mature betta, din ~100 buc. am gasit ~85, dar aici ma asteptam pt. ca s-a mai manifestat canibalismul in acvariul asta
5. acvariul comun 100l (6 mikrogeophagus altispinosus, 12 cory, 2 botia m.) mortalitate=0, altispinosus au si depus

mentionez ca in acvariile 2,3,4 la plecare am pus o cantitate substantiala de tubi (din experienta stiam ca acestia nu mor in apa, deci nu strica apa, daca nu sunt consumati imediat)
concluzia 1: ne facem mult prea multe griji pt. pesti in perioada concediului!
concluzia 2: hranitorul automat este cam inutil, parerea mea!

Arrowhead
05-08-2009, 10:32
Am plecat 8 zile si nu le-am lasat absolut nimic de mancare si nu mi-a murit nici un peste le-am schimbat din apa la plecare . cred ca rezistau si mai mult . Populatie 14 tetrazona si 3 corry

aditza26
12-08-2009, 17:02
Eu am lasat singuri 5 carasi pe o perioada de 5 zile. Le-am cumparat 6 pasile de la Sera care se dizolva in apa. Cel de la petsop mi-a spus ca se dizolva complet in 4 zile.
Eram convins ca nu vor muri ei de foame si cand s-or infometa vor manca din plante.

Am ajuns acasa dupa 5 zile iar pestii erau bine. La fel de bine erau si pastilele care mai mult de jumatate nu s-au dizolvat. Pastilele sunt de 12 zile in apa si inca mai exista.

mita
13-08-2009, 00:12
Experienta proprie, anul acesta, acum 3 saptamani, pe o perioada de 10 zile:
- pliculete de hartie in care am pus hrana pentru fiecare acvariu in parte, colorate diferit
- scris mare pe fiecare acvariu culoarea pliculetului
- dat soacra-mii care nu are nici cea mai mica experienta la acvarii

Treaba rezolvata nota 10.

Cu fertilizantii am procedat asa:
- am redus putin doza de CO2
- am adus putin peste "nivel" Fe, am pus o doza ceva mai mare de Fluorish (da, tot pe Seachem am ramas)

Rezultat: n-am observat vreo problema la plante.

Revenirea atat cu hrana cat si cu CO2-ul si fertilizantii am facut-o treptat, timp de 1 saptamana.

okipho
15-08-2009, 02:53
In acvariile echilibrate,ca nr de pesti si plante,se pot lasa pestii fara hrana si timp de 2 saptamani .In natura,(la tropice ma refer,in baltile mici,paraiase si mlastini)am vazut pesti care stateau cu lunile fara hrana,pana le seca balta si abia atunci mureau...ba saracii mai si fugeau storsi de foame cand ma apropiam de ei.Altii,ciclide respectabile la noi,se hraneau cind si cind cu nucile de palmier de ulei cind mai cadeau in apa...la mine in acvarii faceau mofturi la tetra ciclid sau chiar tubifex!
Lasati fratilor pestii maturi fara mincare si zece zile.Pierderile sunt minime,dar apa trebuie sa fie cristal!Eu am lasat o coaja de pepene verde la ciclide africane din care au ros o saptamina....ba chiar dupa aceea se aruncau asupra bucatelelor de coaja de pepene chiar daca perioada de post trecuse de saptamini bune.