PDA

View Full Version : Retete substrat fertilizant



Pestinnozaurul
21-03-2009, 18:27
Buna ziua! De ceva timp tot caut retete de substrat fertilizant pentru plante, deoarece reamenajez acvariul si nu stiu ce sa folosesc. Nici pe forum nu am gasit prin Search. Pana acum am mers pe Terralit, insa as vrea sa testez si retetele eco. Asa ca, daca aveti cateva minute la dispozitie, va rog sa-mi scrieti si mie retetele pe care le folositi (daca folositi) si, daca se poate, ceva poze cu plantele din acvariul cu pricina.

zola
23-03-2009, 00:14
o reteta homemade folosita de mine a fost =>2 parti pamant de flori florimo viragfold(contine turba , humus de rama , argila si nisip ) o parte vulcanit si doua parti pietris de cariera ( 5-8 mm ) pe urma batoane de flori vilamorin (verzi fara Cu) contine fier fosfor magneziu potasiu ... etc etc luam un baton il taiam in 4 apoi il bagam in substartul de mai sus cam la 5cm unul de altul si dupa asta il acoperi cu 4-5 cm de nisip ( eu folosesc (2-3-4 si 3-4)

* Nu se pot folosii incalzitoare de substrat
* Cel mai bine este sa ai si ceva melci de substart
* Daca gasesti in pamanat lemne bete radacini granule etc etc trebuiesc scoase ... deasemena daca faci amestecul unda putin pamanutul astfel este mai usor de omogenizat

Radek
23-03-2009, 00:18
Salut .

Eu iti recomand cu caldura Dennerle Deponit Mix Professional sau varianta mai ieftina , JBL AquaBasis Plus . Peste el piertris granulatie 1-2 mm si nu ai treaba . Dennerle are avantajul ca nu tulbura apa .

zola
23-03-2009, 00:30
Sincer nu cred ca Dennerle este solutie homemade , alernativa , eco , diy...
Stim cu care sunt solutile de fertilizare produse de firme , care defapt sunt tot mixuri de diferite turbe soluri minerale si elemete chimice doar ca sunt ambalate frumos sub un nume pompos si vandute la supra pret , nu spun ca nu sunt bune caci as fi ipocrit , si eu le folosesc dar asta este adevarul

Radek
23-03-2009, 00:36
S-a discutat mult si bine despre dezavantajele folosirii turbei si a solurilor de flori in acvaristica . Nu mai extind subiectul pentru ca s-a arhidiscutat . Imi cer scuze ca n-am citit titlul , era vorba de DIY , bafta!

PS: Ce nu e ECO in Dennerle Deponit Mix ?

Pestinnozaurul
23-03-2009, 11:32
o reteta homemade folosita de mine a fost =>2 parti pamant de flori florimo viragfold(contine turba , humus de rama , argila si nisip ) o parte vulcanit si doua parti pietris de cariera ( 5-8 mm ) pe urma batoane de flori vilamorin (verzi fara Cu) contine fier fosfor magneziu potasiu ... etc etc luam un baton il taiam in 4 apoi il bagam in substartul de mai sus cam la 5cm unul de altul si dupa asta il acoperi cu 4-5 cm de nisip ( eu folosesc (2-3-4 si 3-4)

* Nu se pot folosii incalzitoare de substrat
* Cel mai bine este sa ai si ceva melci de substart
* Daca gasesti in pamanat lemne bete radacini granule etc etc trebuiesc scoase ... deasemena daca faci amestecul unda putin pamanutul astfel este mai usor de omogenizat

As aprecia daca ai pune niste poze cu plantele ce se hranesc din acel pamant si costul final al acestui amestec.

@Radek multumesc oricum de informatii.

Am niste pamant de flori pe care il folosesc in curte la plante... sa imi spuneti daca-i bun. Va spun ce scrie pe punga:

Compozitie: 75% turba neagra, 20% turba blonda, 5% granule de argila,ingrasaminte
Substanta uscata in produs brut: 30%
Substanta organica in substanta uscata: 80%
Capacitatea de retinere a apei 75%
pH (H2O) 5,5-6,5
Ingrasaminte (NPK 14:16:18 ) 1,5 kg/m3

Este facut de nemti si se numeste Florabella.

andreic
23-03-2009, 13:04
sunt ambalate frumos sub un nume pompos si vandute la supra pret

Asta este o exagerare, iar comparatia intre soluri de plante de ghiveci si cele dedicate, e firma, este mai mult decat fortata.
Totusi, poate ne arati si noua niste poze cu acvariul tau in care ai un asemenea sol. eu, in schimb, iti arat un bazin facut cu fertilizanti de firma.
Acesta (http://photo.acvarist.ro/acvarii-angel-garden-4550.htm) este bazinul de care vorbeam, fertilizat cu JBL. La ce cost are JBL si la cum arata acest bazin, sa-mi fie cu iertare dar nu merita sa te gandesti la DIY.
Am ales special un bazin despre care stiu sigur ca are substrat JBL, ca sa nu fiu acuzat ca fac comparatii inegale intre DIY si acvariile fertilizate cu produse high end.

Nu spun ca nu se poate face un sol de acvariu DIY, dar, nu se va compara niciodata cu unul produs de firma si riscul de a o da in bara la dozaj este foarte mare.

szabolcs
23-03-2009, 14:01
si pamintul de flori este de multe feluri, majoritatea coboara pina la 5.5 sau chiar la 5 ph, ceea ce nu as recomanda pentru ca odata cu aditia de co2 o sa cauti ca nebun dupa metode sa mai redresezi nivelul ph-ului.
in schimb am vazut pamant de flori si cu ph in intervalul 6.5-7, ceea ce zic ca merge ca si solutie homemade.
pentru a demonstra rezultatul, vedeti semnatura mea. este primul meu setup chiar daca in timp s-a tot modificat si niciodata finalizat, dar ca si substrat are pamint de flori si un strat de nisip pesye acel pamint pentru a retine de la imprastiere.http://img210.imageshack.us/img210/1689/img1895o.jpg (http://img210.imageshack.us/my.php?image=img1895o.jpg)
http://img210.imageshack.us/img210/img1895o.jpg/1/w1508.png (http://g.imageshack.us/img210/img1895o.jpg/1/)
stiu ca aveti multi acvarii mai frumoase, dar asta nu depinde doar de substrat ... depinde mult mai multe si nu vreau sa intru in detalii.
tot ceea ce doream era sa arat un acvariu in care substratul este pamant de flori + nisip.

PS. imi cer scuze pentru marimea imaginii.

cristi_ionescu_79
23-03-2009, 14:08
Substrat :nisip de rau 2-3 mm,amestec cu JBL FLORAPOL.
Fertilizare : Jbl drops 24,Kno 3,easy carbo,Jbl Ferropol,Fe tablete dennerle,Po4,Kh2So4.
CO2 :Butelie,Ph controler+electrovalva,reactor.

Andrei, nu e tocmai JBL ..... dar nici pamant de flori nu e ....
fiecare e liber sa foloseasca ce vrea ... dupa cum crede el ca e mai bine si dupa cum il multumeste starea acvariului si a plantelor ....

eu am trecut de la JBL (de care am fost fff multumit) la aquamedic dintr-un singur motiv: pe sticla de ferreal accentul era pus pe un cuvant magic: molibden. daca nu vad schimbari MAJORE ma intorc la JBL fara greturi (iar la JBL si PPS-Pro am ajuns de la vitaflora .... )

zola
23-03-2009, 16:17
Pai era vorba de ce putem sa ne facem in CASA . Deci experimente pe ''carca '' fiecaruia , supradozeje de fertilizanti se pot face si cu dupla si cu pps-uri si cu vitaflora .
Solutii de fertilizare gata preparate sunt peste tot.
Nu am zis ca substrat mentionat de mine este mai bun decat un substrat dupla sau dennerle dar cred ca se poate compara cu jbl , iar in prezenta unei fertilizari in coloana facute cu raspundere cu siguranta il depaseste .

Andrei , nu sunt impotriva produselor de firma ca sa zic asa majoritatea nu pot fi reproduse in regim homemade , dar dasta vorbim la solutii alternative aici experimentam fiecare cu ce il duce capu . Eu nu am ales sa incerc o solutie homemade din cauza pretului (raportandule la pretul produselor jlb ) ci din pura curiozitate din dorinta de ceva facut de mine , daca as avea de ales dintre substratul meu si un amazonia ce crezi ca as alege ?

andreic
23-03-2009, 17:26
La ce pret are Amazonia si eu m-as gandi la sol DIY. De ce am punctat impotriva acestui tip de sol? Din 2 motive:
1. Nu se compara cu calitatea produselor de firma - parerea mea;
2. In caz de lipsa de cunostiinte de chimie, incepe dansul, lucru constatat personal.
Fiecare poate folosi absolut ceea ce doreste, dar trebuie mentionat si punctul 2. Cred ca esti de acord cu mine asupra faptului ca, in momentul in care spui ''Vreau sa fac ceva cu mainile mele'' cam stii clar ce ai de facut. Daca nu....pacat de munca.

zola
23-03-2009, 17:45
Depinde la ce firme te referi , ti-am spus parerea mea este ca are rezultate comparabile cu substratul jbl , ca costurile de ''productie'' sunt cam acelasi este partea a doua , nu ii fac reclama ca ar fi cel mai bun substrat diy . Este doar o reteta testa de mine .
Exista fertilizanti de firma ( tetra de exemplu ) care sunt mult inferiori retelor PPS sau Knnop .
Nu sunt expert in chimie si nici nu am rumat vreun curs de specialitate ,am doar cunostintele de baza ce au ramas din liceu , oricum fara a cunoaste ceva chimie cred ca nici cu fertilizanti si solurile ADA nu poti face mare lucru .