PDA

View Full Version : Un exemplu de reef 900l (stony corals)



LauraP
14-03-2009, 11:23
http://www.reefkeeping.com/issues/2009-03/totm/index.php
Nu este ceva neobisnuit nici prin marime (aprox 180x75x60cm), nici prin aparatura, desi trebuie sa ai casa nu jucarie sa gazduiesti asa ceva, dar mi-a placut la nebunie aspectul de "gradina" al acvariului.
Nu sunt un fan stony corals, dar nenea asta a reusit ceva fain...

Alt motiv pentru care m-am uitat cu interes: sistemul de overflow si returul apei (eu care am oroare de gauri in sticla acvariului... prietenii stiu de ce ;-) ) - foarte interesant. Si sump-ul extrem de mare (mai mult decat 1/3 din acvariul display :shock: )

LE: Am gasit cate ceva si despre Greenwich Aquaria - fabricantul acvariilor. Magazinul este inedit: http://www.greenwichaquaria.com/store.html

Juwel
14-03-2009, 18:49
Extraordinar acvariu, si se mai pot vedea si altele pe thread of the month. Problema echipamentului nu e asa grava dpdv financiar. Dar ce ne facem cu coralii? :mrgreen:

adyd_discovery94
14-03-2009, 19:03
Foarte frumos acvariul, dar magazinul m-a dat gata :shock: .Nu-mi vine sa cred ca exista asa ceva :grin: ;) . In Romanica de ce oare nu avem asa ceva :cry: ?

danyalexa
15-03-2009, 02:45
Sunt sigur ca in scurt timp vei putea vedea si la noi bazine din ce in ce mai interesante...mai e de asteptat putin, ca e criza financiara acum :alien
In plus, daca am avea si noi salarii de 3-4000 de euro, poate ne-am permite sa investim 2-3 salarii intr-un asemenea bazin...

LauraP
15-03-2009, 10:04
Sunt sigur ca in scurt timp vei putea vedea si la noi bazine din ce in ce mai interesante...mai e de asteptat putin, ca e criza financiara acum :alien
In plus, daca am avea si noi salarii de 3-4000 de euro, poate ne-am permite sa investim 2-3 salarii intr-un asemenea bazin...

Corect! :thumbright
Las' ca o sa crestem si noi...

adyd_discovery94
15-03-2009, 10:10
:grin: sa dea Domnu' sa fie asa :~~

andyT
15-03-2009, 13:33
Un bun exemplu pentru un nou inceput. :lol:

adyd_discovery94
15-03-2009, 15:10
Probabil ati inteles gresit :lol: ...eu ma refer la magazinul acela :shock: ...slabe sanse sa-l vedem si in RO. Poate in urmatorii 50 de ani ;;mml ;rr , dar pana atunci :grin:

danyalexa
15-03-2009, 15:34
Atata timp cat sunt putini cei care detin sau incep acvarii marine , persoana care ar avea un asemenea magazin ar merge numai in pierdere.Deci..de merita?La cati suntem, e destula marfa pe piata..

acvaristul77
08-12-2009, 09:46
Intr-adevar e frumos acvariul, dar de magazin nu am cuvinte. Arata nemaipomenit... Sincer nu cred ca la noi in tara o sa vedem vreodata asa ceva...

mihaim
08-12-2009, 09:51
Ai fi surprins dar exista si la noi in tara acvarii frumoase ca acesta doar ca nu au fost prezentate pe acest forum :)

fery
09-12-2009, 13:15
1 - nu avem nivelul economic si ca urmare nici piata care sa justifice asemenea investitie
2 - nu avem cultura lucrului bine facut. Pana la magazine cu aspect de muzeu ca in pozele alea mai sunt ani lumina. In magazinele noastre angajatilor le este lene pana si sa puna etichetele corecte la fiecare bazin (vezi Hornbach, unde, daca nu esti expert, nu ai nici o sansa sa stii ce animale sunt in fiecare bazin cu aspect de antichitate), iar pestii morti plutesc printre supravietuitori.

mihaim
09-12-2009, 13:33
1 - nu avem nivelul economic si ca urmare nici piata care sa justifice asemenea investitie.

Nici nu trebuie pentru ca exista oameni cu posibilitati financiare pentru asa ceva .. acvaristica din romania nu se invarte in jurul acestui forum, deci daca ceva nu apare aici asta nu inseamna ca nu exista.


2 - nu avem cultura lucrului bine facut. Pana la magazine cu aspect de muzeu ca in pozele alea mai sunt ani lumina. In magazinele noastre angajatilor le este lene pana si sa puna etichetele corecte la fiecare bazin (vezi Hornbach, unde, daca nu esti expert, nu ai nici o sansa sa stii ce animale sunt in fiecare bazin cu aspect de antichitate), iar pestii morti plutesc printre supravietuitori.

Inceput si initiativa exista, cumparatori sa fie ca o sa se dezvolte cu siguranta mai mult si comertul de la noi.

Da, padure fara uscaturi nu exista, am exemple si de aici si din tari cu pretentii.

Hai totusi sa ne canalizam energia catre lucruri mai constructive ... putem incepe cu ceva mai mic si la fel de frumos:

Exemplu:

http://www.reefscapes.net/nano/fullpic2.jpg

androklys
09-12-2009, 13:38
l-am ratat? unde era ascuns?

CataOlo
09-12-2009, 13:48
Frumos, frumos!