PDA

View Full Version : Hifo Bolnav



smitey88
22-12-2006, 10:11
Salutare...am cumparat akum cateva zile de la petshop 2 xifo...unul dintre ei a murit la 1 ora dupa ce l-am bagat in acvariu(inota haotic prin acvariu)...iar la celalalt akumm i-au aparut niste pete albe pe lnga coada....si a inceput sa inoate haotic? e poate fii?

ionutlatcan
22-12-2006, 10:18
da cat se poate de multe detalii despre acvariul tau. volum, de cand il ai, daca e abia instalat spune cat timp ai tinut apa pana sa introduci pestii, ce pesti mai ai in acvariu......

smitey88
22-12-2006, 10:30
Acvariul are 90L, il am de 2 saptamani...am tinut apa in el 1 sapt(cu plate, substrat)... si apoi am bagat pesti! P{esti: 2 corydoras albi, 2 gupy, 2 carasei!

Wall
22-12-2006, 10:40
Salut !, pot fi mai multe cauze, eu as adauga in afara de ce ti-a spus ionut, sa ai grija cum transporti pestii pina acasa, eu am o cutie termoizalanta din polistiren care mentine temperatura relativ constanta, sa nu bagi pestii direct in acvariu, sa-i ti cu tot cu punga in acvariu vreo 20 minute pina se vor acomoda treptat la temperatura din acvariu, pasul 2 introduci cite putina apa din acvariu in punga cu pesti, ideal cred eu de doua ori volumul apei din punga, abia dupa asta poti introduce pestii in acvariu, ideal ar fi sa ai unul mai mic de carantina-tratatament, in care pestii noi trebuie tinuti sub observatie citeva zile ! In privinta petelor albe cred ca e vorba despre gris, un simplu search pe forum te va ajuta sa intelegi cum si de ce apare si cum se poate trata ! Bafta in continuare !

Sicmar
22-12-2006, 14:33
Probabil, cel putin trei greseli.
1. Ai bagat pestii in acvariul neciclat, cam pe cand este varful productiei de amoniac. Cam la doua saptamani de la setarea acvariului urmeaza varful productiei de nitriti. (Asta daca n-ai folosit ceva pentru ciclare rapida.)
2. Ai luat sau transportat pestii pe frig iar apa s-a racit la ei. Asta a facut ca acum sa ai gris in acvariu (petele albe). Vezi ca pe site si pe forum ai mai multe informatii despre cum se trateaza. Boala netratata este fatala. Xifo a murit, probabil, din cauza stresului datorat transportului, cumulat cu temperatura scazuta si o probabila neacomodare a pestilor la conditiile din acvariul tau. Citeste si articolul lui Johnny dedicat incepatorilor.
3. Ai facut un amestec total nerecomandat de pesti: carasi cu vivipari.