PDA

View Full Version : mancare gratis pentru pesti



IulianM
08-03-2009, 12:04
Mi-a venit o idee in timp ce le dadeam de mancare guppylor mei! Am vazut foarte multi melcisori din aceea maronii( despre care se spune ca-ti mananca plantele si ca fac numai rau), pe plante si pe geamurile acvariului si m-am gandit sa faramitez cativa in acvariu sa vad ce se intampla ! pestii s-au napustit si au terminat repede "carnita de melc". Oricum, de atunci nu le-am mai dat sa manance melci, din simplul motiv ca nu mai gaseam niciunul prin acvariu. Dar acum au inceput iar sa apara, si m-am gandit ca pot sa-i folosesc ca si mancare vie( mai mult sau mai putin ). Sunt oare toxici acesti melcisori? Fac in vreun fel rau pestelui daca sunt mancati? Ce ma sfatuiti sa fac?

Florinel
08-03-2009, 12:17
dale in continuare :lol: nu patesc nimic leam dat si eu mai demult cand aveam melci daia si se bateau pe ei :lol:

rolemodel
08-03-2009, 12:20
Le dau si eu la betta, de multa vreme asa ca ma indoiesc ca sunt toxici

IulianM
08-03-2009, 12:38
adineauri am luat un borcan de 1l,niste ceratophylum din acvariu si toti melcisorii maronii pe care i-am putut gasi (fac rime :mrgreen: ), vreo 17, si o sa fac crescatorie de melci maronii mancare pentru guppy :mrgreen: ! sa fie intr-un ceas bun si bon apetit ! :grin:

Nick-tmuseru
08-03-2009, 13:10
imi poate spune cineva despre ce melci e mai exact vorba? nume?..poze?
suna interesant :mrgreen:

IulianM
08-03-2009, 17:07
nu stiu cum se numesc, dar sunt melcii aceia mici si maronii de apar peste tot, si daca bagi 1 in acvariu ti-l umple de melcisori care mananca frunzele plantelor! sunt mici, maronii si au si niste pete albicioase pe cochilie.

later edit: de-abia astept sa vina vara , sa le dau guppylor si niste larve de tantari!( mai bine zis: ei asteapta )

rolemodel
08-03-2009, 18:04
cei maturi sunt mari pt guppy zic eu...dar betta poarta niste lupte cu el de numa daca e prea mare..il tine in gura si isi scutura capul precum un pitt-bull...ma amuza teribil.

zicea cineva de poza...uite ai mei cam asa arata: http://img25.imageshack.us/img25/7446/melc002.jpg (http://img25.imageshack.us/my.php?image=melc002.jpg)

IulianM
08-03-2009, 18:11
da! din astia am si eu ! ai mei au si niste pete albicioase-galbui pe cochilie!
nu conteaza cat de mare e melcu, io il faramitez intre degete si-l arunc in acvariu ! guppy mananca doar carnita si resturile de cochilie cad la fund ! bine ca sunt buni la ceva si melcii astia, in afara de mancatul plantelor :mrgreen: ! acum intra in discutie si valoarea lor nutritiva! :lol:

later edit:( dar macar sunt gratis, nu trebuie sa-i cumperi, ii gasesti pe aproape orice planta cumparata , si in magazinele Profipet/ zoocenter am vazut ca au )

bazil88
08-03-2009, 18:13
imi poate spune cineva despre ce melci e mai exact vorba? nume?..poze?
suna interesant :mrgreen:

Cred ca este vorba despre :Helisoma nigricans si ai aici un material de studiu in legatura cu melcii : http://www.acvarist.ro/nevertebrate-moluste-melci-de-acvariu.php
P.S. nu sunt toxici, sunt numai buni in acvariu puilor deoarece consuma resturile de mancare , se pot strivi si devin mancare pentru pesti, furnizeaza informatii despre calitatea apei, etc...

Nick-tmuseru
09-03-2009, 00:08
pfuu, eu am dinastia primiti, am..facut rost de ei :lol: , habar nu aveam ca mananca plante, eu nu am vazut nici unul mancand, si da intradevar se inmultesc usor, dar trebuie sa gasesc alta metoda de a-i faramita, mi-as intoarce tot stomacul sa fac terci partea vie din melc... :evil:

AlexdinRoman
09-03-2009, 08:45
Daca scrii asa
mi-as intoarce tot stomacul sa fac terci partea vie din melc si normal ca ti se intoarce. Trebuie doar sa-l strangi mai tare intre degete si ii dai drumul in acvariu, nu trebuie sa te uiti :lol:

Pestinnozaurul
09-03-2009, 09:09
pfuu, eu am dinastia primiti, am..facut rost de ei :lol: , habar nu aveam ca mananca plante, eu nu am vazut nici unul mancand, si da intradevar se inmultesc usor, dar trebuie sa gasesc alta metoda de a-i faramita, mi-as intoarce tot stomacul sa fac terci partea vie din melc... :evil:

Am si eu si, spre deosebire de altii, nu ma chinui sa scap de ei. Plante mananca orice melc daca acestea nu sunt intr-o stare buna. Nu te astepta sa-ti manance plantele daca ai fertilizanti si alte cele ;) .

bogdan94
09-03-2009, 12:15
oricum melci asta mai fac si o mizerie ingrozitoare(nu ca pomacea, dar fac) eu avea in fatatoarea cu guppy si era pe jos numai kk de melc....multumesc de idee, o sa incerc sa-i dau la pesti... :twisted:

IulianM
12-03-2009, 21:26
Stiu ca pare ciudat ,dar de fiecare data cand vine primavara gasesc furnici prin casa ! Cred k deja stiti ce vreau sa zic :mrgreen: ! Pot sa le folosesc pe post de mancare vie :mrgreen: ? Sau sunt toxice si fac rau pestilor :mrgreen: ?Dar despre valoarea nutritiva stiti ceva ?. Nu cred ca a mai incercat cineva, dar daca da, sa ma ajute, va rog frumos! :lol:

later edit : bine, acuma nu ma apuc sa bag toti gandacii din casa in acvariu :mrgreen: , dar sunt doar curios! ar fi interesant : un alt tip de mancare gratis :mrgreen: !

Nicolae Paun
12-03-2009, 21:33
Lasati variantele astea si da-ti fuga la pet-shop si cumparati mancare dedicata.

Ce urmeaza,sa ne cataram in copaci in cautare de omizi?
Sa ma scuzati daca am jignit pe cineva dar deja se abereaza,una e sa mergi la recoltat de tubi sau artemia si alta e sa inventam roata patrata.

IulianM
12-03-2009, 23:10
:grin: :lol: dar unde putem sa mergem la recoltat de tubi sau artemia ?

alexeandrei
13-03-2009, 09:58
in legatura cu melcii striviti si apoi consumati de catre pestisori... nu sunt sigur daca sunt chiar ne-toxici pentru pesti deoarece cred ca fiind "niste filtre naturale" e posibil sa detina niste toxine pe undeva. Parerea mea, un pic teoretica :grin:

Nick-tmuseru
13-03-2009, 13:31
nu stiu ce contin, dar am probat si eu, si pot sa va spun ca ma iubesc guppy de atunci, sau isi iubesc zeul care-i hraneste :mrgreen:
trageau de el ca apucatii, nu i-am vazut niciodata toti la un loc, rupeau bucati mai mari din el si fugeau cu ea in gura prin tot acvariul chinuindu-se sa o inghita, si eu ma intrebam, pesti sau catei? :lol:

IulianM
13-03-2009, 21:24
Este interesanta ideea despre melcii ca niste filtre naturale, dar eu stiu k ei nu mananca decat plantele si algele de pe geam, asa ca nu imi fac prea multe griji.

rolemodel
13-03-2009, 22:12
Lasati variantele astea si da-ti fuga la pet-shop si cumparati mancare dedicata.

Ce urmeaza,sa ne cataram in copaci in cautare de omizi?
Sa ma scuzati daca am jignit pe cineva dar deja se abereaza,una e sa mergi la recoltat de tubi sau artemia si alta e sa inventam roata patrata.


Adica vrei sa zici ca mai bine arunc melcii la WC decat sa ii dau la betta care sunt innebuniti dupa ei? Hai sa fim seriosi !

IulianM
13-03-2009, 22:28
cred k am exagerat eu, (fortand subiectul "mancare gratis pentru pesti") cand am intrebat daca pot da furnici de mancare la pesti ! :mrgreen:

Nicolae Paun
13-03-2009, 22:29
Lasati variantele astea si da-ti fuga la pet-shop si cumparati mancare dedicata.

Ce urmeaza,sa ne cataram in copaci in cautare de omizi?
Sa ma scuzati daca am jignit pe cineva dar deja se abereaza,una e sa mergi la recoltat de tubi sau artemia si alta e sa inventam roata patrata.


Adica vrei sa zici ca mai bine arunc melcii la WC decat sa ii dau la betta care sunt innebuniti dupa ei? Hai sa fim seriosi !

In momentul in care am postat eu deja se ajunsese la furnici.
Ca pestilor tai le plac melcii foarte bine dar hai sa nu aberam.

IulianM
13-03-2009, 22:36
era doar o curiozitate treaba cu furnicile, in legatura cu subiectul! :mrgreen: ,dar cred ca a dat un pic de farmec dezbaterii pe tema mancarii gratis ! :mrgreen:

later edit: sa nu sarim totusi calu' ;) :mrgreen: aberand !

later edit 2: dar totusi... sunt oare bune pentru pesti? a incercat cineva ? :lol:

Nicolae Paun
13-03-2009, 22:40
Hmm,nu sunt asa documentat in privinta furnicilor,dar tin minte ca vazusem intr-un documentar despre tehnici de supravietuire ca furnicile ar fi contraindicate sa fie mancate,findca ar contine nu stiu ce substanta,in fine nu stiu cat de semnificativ poate fi acest lucru avand in vedere ca vorbim totusi despre pesti.

IulianM
13-03-2009, 22:47
mai bine astept pana la vara ca sa sa culeg larve de tantari :mrgreen: ! am inteles de pe forum ca sunt foarte bune din punct de vedere al valorii nutritionale si ca pestilor le place foarte mult ! o sa incerc experimentul cu coaja de banana in ligheanul cu apa, pentru a vedea daca se strang tantari ca sa depuna ! pana atunci, crescatoria de melci este deschisa ! :grin: ;)

bilti
15-03-2009, 15:21
oare paduchii n-or fi buni?! ca si astia sunt gratis.

Nicolae Paun
15-03-2009, 19:08
oare paduchii n-or fi buni?! ca si astia sunt gratis.

Vezi tu,daca iti spun ceva, zici ca am ceva cu tine sau ca n-am simtul umorului.
Mai citeste-ti odata postul tau si spune-mi daca era necesar postul tau.

Alt_Razvan
15-03-2009, 19:48
Imi permit sa inchid acest topic. Nu vad niciun motiv clar pentru care sa incerce cineva variantele de "hrana gratis". E chiar asa de scumpa mancarea pentru pesti?