PDA

View Full Version : Problema betta



dan_15_dare
22-12-2006, 01:27
De la o vreme perechea mea betta (indeobste masculul) sta toata ziua pe fundul acvariului, nu inoata decat rar pana la suprafata sa ia o gura de aer si se intorc pe fund. Le-am schimbat apa de 2 ori in ultimele 2 zile si tot degeaba. Gouramii in schimb nu par sa fie afectati de nimic.

Sfaturi?

Sicmar
22-12-2006, 02:14
Betta nu prea stau pe fundul acvariului decat daca este proasta calitatea apei sau sunt bolnavi. Cum zici ca se mentine acest comportament si dupa schimburi de apa, probabil ca sunt bolnavi.
Din pacate nu furnizezi nici un fel de informatii care ar putea ajuta la stabilirea diagnosticului si a tratamentului corespunzator.
Intr-un post (http://www.acvarist.ro/forum/viewtopic.php?t=1339) mai vechi am gasit un posibil indiciu:

burtica femelei s-a umflat destul de mult
Daca pestii sunt 'umflati' si solzii priviti de sus parca s-ar indeparta de corp, atunci suntem in fata unei boli cronice care se trateaza cu Sera Bactotab. In cutie sunt pastile de hrana impregnate cu medicament astfel incat administratrea medicatiei este posibila doar daca pestii mai mananca; in caz contrar nu mai este nimic de facut pentru ei.
Daca pestii nu prezinta simptomele de mai sus atunci furnizati cat mai multe informatii despre ei, eventual si fotografii.