PDA

View Full Version : Xipho - help !!!



Uzzi
21-12-2006, 17:47
Norok dragi prieteni !

Am cativa Xipho rosii si roscati . Marimea lor actuala e cam de 5-6-6.5 cm . As avea cateva intrebari , am citit despre Xipho pe forum dar nu am prea inteles , poate ma ajuta cineva ...

1 Cand stiu ca Xipho ( femela ) e "insarcinata" ?
2 Cand stiu ca Xipho ( femela ) e matura sexual ?
3 Unde trebuie sa fie pusa la "imperechiat" ? ( acvarii - ce vol sa aiba - , cu plante sau fara , cu substrat sau fara , temperatura apei , hrana )
4 De unde imi dau seama ca masculul e matur sexual si ca femela il va accepta
5 Trebuie sa fie o pereche de Xipho ( 1+1 ) sau 1 femela si 2-3 masculi ?
6 Unde este situat organul femelei ( sub el dar unde mai exact ? ) ?
7 Trebuie scoasa imediat dupa nastere sau nu ( femela ) ?

Deocamdata cam atat ... sper sa imi raspunda cineva , chiar am nevoie :)

Uzzi
21-12-2006, 18:03
Intreb pentru ca nu stiu daca femelele mele sunt "insarcinate" sau nu ( de fapt 2 dintre ele ) .... astept sa imi raspunda cineva ca am nevoie de unele sfaturi pt ca sunt incepator

viviparu'
21-12-2006, 20:29
1 Cand stiu ca Xipho ( femela ) e "insarcinata" ?
Cand o femela de xipho este insarcinata apare pata de gestatie, respectiv o pata neagra sau oricum o pata vizibila pe abdomen langa inotatoarea anala.


2 Cand stiu ca Xipho ( femela ) e matura sexual ?
Femela, ca si masculul de xipho devin maturi sexual la 6 luni


3 Unde trebuie sa fie pusa la "imperechiat" ? ( acvarii - ce vol sa aiba - , cu plante sau fara , cu substrat sau fara , temperatura apei , hrana )
Perechea nu se scoate, ca la alte specii. Se scoate doar femela intr-un acvariu mai mic, fara substrat, temperatura cu un grad sau doua mai mare decat in acvariul comun, plante in care sa se poata ascunde puii(poti folosi si plante de plastic). Femela se scoate atunci cand burta capata un aspect patratos, chiar si pieptul devine patratos. Daca femela inoata nelinistita in susul si in josul acvariului atunci mai are putin si fata.


4 De unde imi dau seama ca masculul e matur sexual si ca femela il va accepta
Masculul e matur sexual la 6 luni. De altfel incepe sa i se dezvolte spada, radiile de jos ale inotatoarei caudale cresc mai mult decat restul cozii.


5 Trebuie sa fie o pereche de Xipho ( 1+1 ) sau 1 femela si 2-3 masculi ?
Un mascul si doua-trei femele si nu invers


6 Unde este situat organul femelei ( sub el dar unde mai exact ? ) ?
Imediat inainte de inotatoarea anala.


7 Trebuie scoasa imediat dupa nastere sau nu ( femela ) ?
Ar fi cel mai bine asa. Daca se simte amenintata o sa-si manance puii.

Uzzi
21-12-2006, 22:03
viviparu' multumesc pentru raspunsuri , acum am inteles . Se pare ca am 2 femele "insarcinate" cu masculii stau mai prost dar sper sa fie bine pana Duminica sa nu nasca , pana iau ceva masculi . Apropo de nastere , cam cati pui face o femela ? 100-150 ??? ma gandesc ca nu toti vor trai ...

viviparu'
21-12-2006, 22:23
Dragule, ele nasc pui vii, nu depun icre. Deci, daca n-ai nici un mascul fie au fost "insamantate" inainte sa le cumperi, fie sunt virgine. La doua femele ia un singur mascul. Sa nu iei doi pentru ca se vor bate tot timpul si nu o sa le mai arda de imperecheat.

Uzzi
21-12-2006, 22:33
Se pare ca am in acvariu 2 masculi ( cu coada care incepe sa se lungeasca jos , dar spada aceea nu e f lunga juma de cm ) Sa ii las pe acestia sau sa cumpar altii cu spada lunga de tot ??

Burn_x1
21-12-2006, 22:49
Lasa doar unul, spada o sa ii creasca.
Iti dau un sfat ca si eu am avut xipho, ai grija la femele ca nu cumva sa le bata pe cele "insarcinate".
Da-ne mai multe detalii, sta vreo femela ascunsa dupa plante, se bat intre ele, sta vreuna la suprafata apei, fug cand se apropie una de alta?

Uzzi
21-12-2006, 23:06
Ok sa va spun cate ceva despre ei ...

Am 7 Xipfo dintre care 2 masculi ( cred , oricum spada aceea e de juma de cm ) . Cand pun mana pe geamul de la acvariu , vin acolo . Acvariul e de 80L/40l/45h plane am full vreo 10-12 feluri de plante diferite . 2 filtre unu de 100.150de litri si altul de 60.100 de litrii . Incalzitor cu termostat , 2 termometre , unu imi arata 25 ( cel de langa incalzitor ) celalalt 26 din capatul celalalt al acvariului . Recunosc ca am gresit si am supra populat acvariul dar totusi se mentin . Femelele nu se bat intrea ele , chiar se plac , niciodata nu s-au batut , le place impreuna . In acvariu mi-au murit 3 pesti si nu stiu de ce ( 1 xipho mascul cu coade de 3-4 cm , era preferatul meu , 1 molie si un guppy ) au murit pe fundul acvariului iar mascului de xipfo , l-am gasit doar scheletul . ( daca ma puteti ajuta cum sa tratez boala sau ce o fi ) . Xipho mei se inteleg cu molly , cu neoni , cu kery , cu gracilis , cu sanitarii . Am 7 melci galbeni care sunt destul de maricei . Substrat nisip fin iar peste am pus ceva pietris ca si boabele de mazare ca grosime ( cam de 7-8 cm am substratul ) . Am 3 cutiute de plastic pe fund ( din alea de la plante , le-am taiat fundu' ) si pestii trec prin ele , le place . Am 1 scoica f mare , nu e vie ci doar carapacea . Am 1 piatra in acvariu , in spate am lipit ceva decor . Pestii mei ii hranesc cu fulgi , granule , pureci de balta ( dar nu le mai dau ca nu imi place ) si tubi dar cred ca purecii si tubi mi-au omorat cei 3 pestisori . Cat despre Xipho sunt plini de viata dar sper sa nu mai imi moara . Marele dezavantaj e ca nu am lumina ci doar ce la becul din camera si cea de afara . Saptamana asta imi voi proiecta un neon cu ceva suport . Acvariul meu e facut de mine si e acoperit cu o sticla , dar intra aer prin crapatura dintre firul de la filtre si incalzitor si sticla respectiva . ii hranesc de 3 ori pe zi cu mancare diferita 8-9 feluri de mancare am . In apa uneori mai pun Aqua Safe . Apa o schimb cam 10 % la fiecare 2 zile .

Daca am omis ceva detalii spuneti-mi si va mai spun .

Acvariul il am de aproape 2 luni de zile

Uzzi
21-12-2006, 23:32
Am observat ca un mascul ataca femelele , l-am scos afara din acvariu , sau sa-l las acolo ?? Nu mi le omoara ?

Burn_x1
21-12-2006, 23:43
Eu zic sa-l dai de tot pe "ala agresiv", o sa muste femelele, provocandu-le rani grave.
Cam mult de 3 ori pe zi, si aceasta s-ar putea sa fie cauza deceselor.
Uita-te la neoni sa vezi daca is rosu aprins sau sters(decolorati)!
Incearca sa monitorizezi activitatea feiecarei specii(locul unde se deplaseaza, vin la mancare, ce se intampla cand specia x se intalneste cu y, etc, spre exemplu : neonii stau in tot acvariul pana la mijloc, dar fug cand se intalnesc cu xipho<era doar un exemplu>, care specii stau ascunse...)
Aparentele de pot fi inselatoare!

Uzzi
22-12-2006, 00:07
Comportament :

Molly :
-stau sus la suprafata, rar se plimba pe fund ...
-n-au treaba cu alte specii se inteleg
-nu prea le mai place mancarea :(

Sanitarii :
-totul ok , absolut totul

Xipfo :
-se plimba prin tot acvariul
-se inteleg cu molly , desi cateaodata ii mai ciupesc dar nu vad rani pe corpul mollylor
-pe neoni nu-i baga in seama
-vin la orice mancare

Kery :
-se plimba in bancuri cu cele 4 zebrute uneori si cu neonii
-stau la mijlocul acvariului cel mai des
-vin la orice fel de mancare

Neonii , Zebrele si Gracilis la fel ca si la kery

Cei 2 ramirezi portocalii si cei 2 ( ramirezi grii cu dungi negre ) se plimba impreuna se inteleg cu toata lumea , la macare , mananca orice

Am observat ca unii pesti din mai multe specii diferite , isi fac un mic elan si se arunca-n scoica sau in piatra aceea sau cel mai des in substrat si nu stiu de ce ...

La neoni verdele/albastru stralucitor , iar de la jumatea corpului spre coada au un rosu frumos semiaprins

Burn_x1
22-12-2006, 11:39
Deci, scoate scoica din acvariu strica apa
Si pestii mei mai se frecau de substrat, probabil scormonesc dupa hrana.
Ai grja la neoni, neonii tai arata asa:
http://www.aquahobby.com/img/neon2.jpg
Daca nu inseamna ca pestii tai sun stresati si exista riscul sa moara.

Uzzi
22-12-2006, 19:20
Nu pot sa vizualizez poza , dar neonii sunt ok , au culori aprinse

Uzzi
23-12-2006, 22:24
Am mutat femelele ( cele 2 ) de Xipho intr-un acvariu de 7-8 l , am bagat si un filtru si un incalzitor ... As mai vrea sa stiu un lucru daca este bine sau nu : Incalzitorul sta pe 30"C sa il las asa sau e daunator pestilor? Si inca o intrebare : Cele 2 "pete" maro inchis-negre se vad si sunt destul de mari , cam pe cand sa ma astept la nastere ? 1 sapt sau mai repede ? avand in vedere conditile enumerate mai sus ...

viviparu'
23-12-2006, 22:45
Am mutat femelele ( cele 2 ) de Xipho intr-un acvariu de 7-8 l , am bagat si un filtru si un incalzitor ... As mai vrea sa stiu un lucru daca este bine sau nu : Incalzitorul sta pe 30"C sa il las asa sau e daunator pestilor? Si inca o intrebare : Cele 2 "pete" maro inchis-negre se vad si sunt destul de mari , cam pe cand sa ma astept la nastere ? 1 sapt sau mai repede ? avand in vedere conditile enumerate mai sus ...

Nu prea e bine ca le-ai bagat pe amandoua. Trebuie bagata doar una.

Te uiti dimineata la ele, cand sunt nemancate. Daca burta are un aspect patratos, mai ales in zona pieptului, se apropie momentul. Atunci o scoti.

Maine dimineata uita-te la ele si vezi care e mai aproape de momentul fatarii. Scoate-o e cealalalta.

30 de grade e foarte mult. Temperatura trebuie sa fie cu un grad, maxim doua, mai mare decat temperatura din acvariul comunitar.

viviparu'
23-12-2006, 22:46
Am mutat femelele ( cele 2 ) de Xipho intr-un acvariu de 7-8 l , am bagat si un filtru si un incalzitor ... As mai vrea sa stiu un lucru daca este bine sau nu : Incalzitorul sta pe 30"C sa il las asa sau e daunator pestilor? Si inca o intrebare : Cele 2 "pete" maro inchis-negre se vad si sunt destul de mari , cam pe cand sa ma astept la nastere ? 1 sapt sau mai repede ? avand in vedere conditile enumerate mai sus ...

Nu prea e bine ca le-ai bagat pe amandoua. Trebuie bagata doar una.

Te uiti dimineata la ele, cand sunt nemancate. Daca burta are un aspect patratos, mai ales in zona pieptului, se apropie momentul. Atunci o scoti.

Maine dimineata uita-te la ele si vezi care e mai aproape de momentul fatarii. Scoate-o e cealalalta.

30 de grade e foarte mult. Temperatura trebuie sa fie cu un grad, maxim doua, mai mare decat temperatura din acvariul comunitar.

Uzzi
26-12-2006, 11:42
M-am gandit bine si le-am pus inapoi in acvariul mare si am de gand sa le mai las acolo pana cand e momentu' . O sa va tin la curent cu ce se mai intampla .

Uzzi
29-12-2006, 13:16
Help - mare help ...

Prima femela mi-a nascut azinoapte iar a 2 femela e pe punct sa nasca ...

Intrebarea mea este prima femela va mai naste ? Are inca burta neagra dar nu mai e asa umflata si nu chiar asa mare pata neagra ...

Am cam 25-30 de puisori :) cu ce sa ii hranesc ? Cu fulgi mici si granule presate ? sau sa le dau si galbenus de ou? sau si larve de tantari ?

Astept raspuns ...

Burn_x1
29-12-2006, 13:25
Te duci la petshop si iei granule pentru pui. Le dai un varf de cutit o data pe zi. Iar pe masura ce se invata cu hrana le dai de 2 ori pe zi( dar mai dureaza.

Oricum eu zic vreo 2 zile sa nu le dai de mancare.

Puii sa-i pui in alt vas si o plantuta acolo. Vasul sa fie aerat.

PS: Nu trebuie sa te strofoci atat cu puii, o sa mai faca destui....eu zic sa-i lasi in acvariul comun, daca supravietuiesc e bine, daca nu...tot bine e.