PDA

View Full Version : nichi_percea



nichi_percea
04-03-2009, 09:28
buna dimineata
ma poate sfatui cineva ce plante asi putea sa iau pentru discusi
am un acvariu de 270,l,si cati discusi

Andariel
04-03-2009, 12:44
Iti sugerez plante gen echinodorus, anubias, valisneria, bacopa, anumite cryptocorine. Ca sa iti raspund la a doua intrebare, cred ca 4 discusi ar fi suficienti.

PAPILLON
04-03-2009, 15:23
Salutare Nichi !

Eu as alege in locul tau din randul plantelor inalte pentru a putea oferi discusilor refugii naturale.Pentru a te putea orienta poti intra pe un site specializat in producerea plantelor sa citesti despre plantele care iti plac cel mai mult.Pentru ca,dupa parerea mea ,la asta se rezuma alegerea plantelor.La plantele care iti fac cu ochiul si care iti doresti sa le cresti in acvariu personal pentru a realiza un mediu natural si o imagine deosebita.
Daca ai posibilitatea iti recomand achizitionarea unui osmozor deoarece apa dinConstanta are duritatea 18-22,apa recomandata pentru ciclide afriicane si nu pentru discusi.
Banuiesc,desi nu ai precizat,ca vrei sa achizitionezi discusi pui.Pentru aceasta te rog sa tii cont de :
Pe perioada de crestere, discusul se va tine in carduri (10-12 pesti in 100 de litri), astfel asigurandu-se concurenta pentru hrana, siguranta oferita de grup in momentele de panica, creerea unei scari ierarhice. Totodata grupul ofera posibilitatea de a se forma cel putin doua perechi, dealtfel, discusii vor fi tinuti in acest fel pana ajung la maturitate si incep sa se formeze perechile, urmand a se pastra numai doua perechi intr-un bazin de 100 de litri.

PS: nu uita te rog de intalnirea acvaristilor constanteni.
Vineri ora 19 Peperonni (zona Capitol)


Cu prietenie,
Papillon