PDA

View Full Version : Mor pestii



Burn_x1
20-12-2006, 10:12
Am mari probleme cu pestii. Ieri mi-a mutrit un Hoplosternum thoracatum si azi un neon. Hople nu prezenta niciun comportament ciudat, in schimb neonul toata ziua de ieri a stat numai la suprafata apei incercand sa resire, iar azidimineata l-am gasit mort.
Sa fie din cauza stresului? Pana azi am avut 2 betta iar acestia se cam speriau?
Tot de curand mi-au crscut firicele e alge pe toate plantele, iar eu am adugat algol si feropol, sa fie acesta una dintre cauze?

lupul-sur
20-12-2006, 10:40
Din pacate, cea ce am spus mereu se adevereste: atata timp cat nu reusiti sa creati un echilibru in acvariul vostru nu veti reusii sa cresteti pesti. Nu mai continui cu detalieri deoarece aceste lucruri s-au spus de foarte mult pe acest forum. Va doresc bani multi sa puteti sa cumparati material de experientze.

viviparu'
20-12-2006, 11:28
Am mari probleme cu pestii. Ieri mi-a mutrit un Hoplosternum thoracatum si azi un neon. Hople nu prezenta niciun comportament ciudat, in schimb neonul toata ziua de ieri a stat numai la suprafata apei incercand sa resire, iar azidimineata l-am gasit mort.
Sa fie din cauza stresului? Pana azi am avut 2 betta iar acestia se cam speriau?
Tot de curand mi-au crscut firicele e alge pe toate plantele, iar eu am adugat algol si feropol, sa fie acesta una dintre cauze?

Da-ne detalii despre acvariu. Capacitate, filtrare, iluminare, aerare, numar de pesti, specii, etc. Ce le dai de mancare si de cate ori pe zi.

Povesteste si tu un pic nu mai fi laconic.

Burn_x1
20-12-2006, 11:45
Filtru aquael 270L/h
Acavriu 32L
Le dau de mancare tetramin de 2 ori pe zi
Lumina aqua glo de 15 w
Am neoni 8 4 cory si un hoplo
Dupa sarbatori imi fac un acvariu mai mare.
Susbtrat de la petshop din pacate :(

lupul-sur
20-12-2006, 11:47
Faptul ca a murit hoplo ca ai neonii ridicati la suprafata, inseamna ca ai probleme din cauza filtrarii defectuaoase.

viviparu'
20-12-2006, 11:51
Mai degraba a aerarii defectuoase si/sau a temperaturii prea mari din acvariu.

La ce pesti ai temperatura trebuie sa fie in jur de 24 grade. Nu ai spus nimic despre aerare. Ai pompa de aer? Cum aerezi? Ce temperatura ai in acvariu?

LupeLupino
20-12-2006, 11:52
In 32L? :shock: Ti-ai cumparat si "incaltator" - asta ca sa citez un clasic in viata. :lol:

Burn_x1
20-12-2006, 12:04
temperatura 24grade C , neonii nu stau la suprf apei, doar unul singur statea care din pacate a murit.
Ca aerare folosesc miscarile creeate de filtru pe suprafata apei.

LupeLupino
20-12-2006, 12:15
Parca spuneai cu ceva zile in urma ca la sfarsitul saptamanii dai Hoplo inapoi!!! (la sfatul lui Sicmar)!!!

Burn_x1
20-12-2006, 12:38
deocamdata e mic, am vb cu vanzatoarea si a zis ca accepta sa-l dau la schimb cand creste mai mare

Burn_x1
20-12-2006, 20:47
In seara asta mai muri un neon rosu :cry: :cry: daca mai imi mor multi si mi se usca plantele cred ca ma las de acvaristica.
am uitat sa mentionez o cauza am introdus apa de ploaie, sa fie si acesta o cauza?

oviliv79
20-12-2006, 21:31
apa de ploaie ai puso pur si simplu ???? sau ai pregatito ????? :?: cata apa ai pus???

Burn_x1
20-12-2006, 21:32
cam 0,7 L am pus-o direct...

oviliv79
20-12-2006, 21:53
te-ai interesat de cum se colecteaza?? cum se pregateste..aerare,filtrare cateva zile?? :?: apa nu o aduni pur si simplu si apoi o arunci in acvariu.... :!: