PDA

View Full Version : Alga bruna pe plante



Paul_L
13-12-2006, 19:11
In super acvariul meu de 20l a aparut o alga maro ca un praf pe planta ( anubias nana). Am citit topicurile pe care le-am gasit despre alge dar sunt putin nedumerit. In unele locuri am citit ca pentru alge ( nu stiu si daca pentru cea maro) lumina trebuie redusa, in alt topic ca pentru cea maro trebuie crescuta iluminarea. Am mai citit ca e suficient sa bagi niste ancitrusi sa o curete. Eu am un melc care alearga pe geamuri la greu dar nu se urca pe planta. Dati-mi si mie un sfat coerent.

Pina acum eu am redus hranirea la pesti , am redus si iluminatul ( aveam iluminat natural consistent) si acum am umbrit acvariul si nu stiu daca am facut bine. Anubias-ul este plantat acum agatat de niste pietre cu radacina destul de aproape de substrat si am avut surpriza ca la vreo 10 cm sa apara o plantuta cu doua frunze care seamna cu anubias . Sa fie un pui de-al ei dintr-o radacina? Alte plante nu am in acvariu decit artificiale.

razvan
13-12-2006, 20:51
"... am avut surpriza ca la vreo 10 cm sa apara o plantuta cu doua frunze care seamna cu anubias . Sa fie un pui de-al ei dintr-o radacina? Alte plante nu am in acvariu decit artificiale..."

da este un "pui"..
plante artificiale ??? asa ceva nu exista!! doar "obiecte din plastic asemanatoare plantelor" ;)

nu spui nimic de schimburile de apa .. si.. 20 l .. asta e cresa, fatatoare, nu acvariu...

valibvb09
14-12-2006, 08:57
Nu te baza pe lumina naturala. Peste tot unde citesti despre realizarea primului acvariu scrie ca acesta trebuie amplasat la distanta de fereastra, chiar pe peretele opus daca se poate ... oare de ce? in "copilarie" am avut si eu un borcanel ca al tau (PLIN :oops: cu guppy) si ma bazam pe lumina naturala. Rezultatul a fost un acvariu la care faceam schimburi aproape zilnice de apa din cauza algelor brune.
Si acum ca sa ne lamurim: algele brune in general apar datorita lipsei de lumina si a excesului de nutrienti, iar cele verzi teoretic apar datorita luminii in exces si (sigur) a excesului de nutrienti.
Spun asta si din experienta (am mai scris eu pe undeva) la un moment dat aveam alge brune in partea din spate a acvariului si alge verzi in partea din fata pentru ca lumina de la neon nu ajungea si in partea din spate, iar in fata aveam si lumina naturala.

Paul_L
14-12-2006, 11:17
nu spui nimic de schimburile de apa .

De la aparitia algelor 35% de doua ori pe saptamina. De fapt eu am fost plecat o saptamina si cred ca au fost "over feeded". In seara asta am gasit melcul cocotat pe anubias si vad ca l-a curatit aproape perfect. Cum s-a urcat acolo nu stiu. A mai lasat un pic pentru micul dejun de miine. Pe geamuri mai sunt citeva puncte dar nu deranjante. Am vrut sa iau si un ancistrus micut in seara asta dar nu am gasit.

Paul_L
01-01-2007, 13:03
Intre timp problema algelor brune este sub control. Am marit iluminarea , am schimbat tubul amarit de 4 W cu care a venit acvariul cu unul de 6W. Mai mult nu pot sa pun fara modificari majore pentru ca nu incape in capac si nici nu stiu daca convertizorul permite mai mult. Am mai lasat sa bata soarele in acvariu. Anubias-ul a mai facut doua frunzute in urma modificarilor. Am pus si putin algumin de la tetra in apa. Cam jumatate din concentratia indicata. Algele brune mai exista dar foarte putine. Au ma aparut insa citeva puncete de alge verzi pe "geamuri" (plastice) dar se curata usor.

aqva
01-01-2007, 13:48
si eu am avut aceeasi problema si am rezolvat-o cu schimburi mai dese de apa, lumina (artificiala) puternica, mai multe plante in acvariu (de fapt am folosit o bila cladophora si elodeea) si mancare mai putina data la pesti, tin sa mentionez ca si eu tot intr-un acvariu de ~ 20 de litri am avut problema asta

Paul_L
01-01-2007, 22:13
(de fapt am folosit o bila cladophora si elodeea)

Cum e cu bila de cladophora si elodeea ? Nu am auzit de ea. Eu am revenit la schimbarea de 30-35% saptamanal. Acvariul a devenit stabil si functional, apa e limpede cristal