PDA

View Full Version : Inceput Nou cu tot cu alge.



tarca paul
13-02-2009, 16:33
Salutari si respecte pentru voi toti! Va citesc parerile si grijile de mult, avand o parere excelenta despre tot ce se intampla aici, azi e prima mea zi oficiala pe forum.
Vreau sa ma lamuriti cu ceva, dupa lupte seculare cu algele in vechiul acvariu, am reusit sa-i dau drumul unuia nou.
Acvariu de 140L, iluminare 2x18W(TLD 830 + Philips aquarelle), filtru extern Serafil 900, acvariul are doar o luna, ciclarea este aproape de 90% dar incap sa apara pe suprafata plantelor cu frunza mare "alga" descrisa de voi in alte posturi, cea care mai nu seamana cu o alga, defapt e un fel de negreala care se lipeste de frunze si se poate indeparta mecanic destul de usor. Incep usor sa acapareze frunzele Microsorumului si unei varietati de Echinodorus( in pete). Am 10 neoni, 7 rasbora, 1 labeo, 1 ancistrus, 2 gurami mozaic, 4 molly.
Vreau sa ve mai spun ca utilizez Sera Florena cel mult odata pe saptamana dupa doja scrisa pe ambalaj, palntele cresc, nu ma plang, dar frunzele care ajung la maturitate deja prind culoarea inchisa, e nasol. Am crezut k voi scapa.
Imi sta in cap sa mai cumpar 3 ancistrusi, niste melci si ceva plante cu crestere rapida. Poate poate, ce parere aveti?

pomi
13-02-2009, 17:45
Din ce am inteles eu de pe forum cred ca algele ti-au aparut datorita fertilizarii. Nu ai lumina destula pentru marimea acvariului si fertilizantii care i-ai pus au hranit algele.
Ori folosesti fertilizanti+lumina adecvata+CO2 ori nimic.
Altii mai experimentati iti pot spune mai in detaliu ce si cum.

tarca paul
13-02-2009, 17:51
Merci mult de parere, o sa iau aminte, o sa incerc cu un schimb de 25% de apa si nu mai introduc fertilizanti, sa vedem ce-o sa iasa. Nu va abtineti in vederea postarii :)

andreic
13-02-2009, 20:17
ciclarea este aproape de 90%

De unde ai dedus? Nu face greseala sa crezi ca setarea este gata intr-o luna. Faptul ca este setat sau nu se observa dupa efectuarea de teste.
Ma multe gasesti in semnatura mea.

tarca paul
14-02-2009, 18:45
Merci tare mult de reply, ma rog....se vede k deja acvariul incepe sa se stabilizeze, intradevar chimia apei nu se vede si de aceea iti dau dreptate in ceea ce ai scris deoarece, am avut si ceva pierderi(la populatia de pesti ma refer). Toti manana bine sunt ok, si dimineata mai vad pe cate unul pe fundul bazinului. Mai astept si pe urmo o sa completez speciile.

Radek
14-02-2009, 22:17
Acea negreala apare la toate acvariile nou incepute si va disparea de la sine , oricum 36W la 140 litri e putin , poate umblii la lumina si in completare , Philips Aquarelle se stie ca favorizeaza aparitia algelor . In legatura cu ciclarea , ai facut un test de NO2 , NH4?