PDA

View Full Version : Problema mare!!!



fish2070
11-12-2006, 19:00
Am intr-un alt acvariu de 50L o pereche de moli si xifo de cateva zile doua femele de xifo una de 6 cm si alta de 15 cm stau cu inotatoarele lipite si pe substrat aproape nefacand nimica doar cand le dau de mancare mai tresara dar dupaia isi pastreaza acelasi comportament.
Am 26 G in acvariu.
Multe plante
Apa este oxigenata bine.
Nu prezinta alte simptome.

lupul-sur
12-12-2006, 01:16
Au solzii mati si usor alburii de parca ar fi in ceatza?

fish2070
12-12-2006, 09:17
am vazut abia acuma acest simptom la femela mai mica prezinta simptomele acelea cu ce sa o tratez desi nu prea mai are rost saraca vad ca acuma merge pe ultimul drum pentru ca a inceput sa se zbata :?

viviparu'
12-12-2006, 09:24
Schimba 30% din apa, pune o pastila de Sera Backtopur Direct (sfaramata si dizolvata) in apa+2 pastile Chloramfenicol de uz uman+3 linguri de sare.

Daca ai carbune activ scoate-l si nu schimba apa 3-4 zile.

Cu ce hranesti pestii?

ionutlatcan
12-12-2006, 13:05
rog raspuns prompt sa vedem si noi daca da rezultate aceasta solutie.

lupul-sur
12-12-2006, 14:16
Este bun tratamentul. Insa sunt circumspect ca ar mai putea avea efect.

viviparu'
12-12-2006, 17:02
Aici cam ai dreptate Lupule pentru ca omul spune "de cateva zile pesti.....".

De ce nu a anuntat din prima zi sau a doua zi ar trebui sa-l intrebam pe el.

fish2070
12-12-2006, 19:02
pai ii mai vazusem ca se ascundeau de cand ii cumparasem adica de acum 2 ani dar se pare ca doar femela mica nu a mai supravietuit ... femela mare vad ca nu prezinta nici un simptom acuma nici macar nu se mai ascunde cred ca e sanatoasa tun deoarece are si inotatoarele deschise si e puternic colorata

lupul-sur
12-12-2006, 22:28
Deci domnul meu nu stiu cum se face dar mereu ma calca careva pe bataturi cu prostiile lui. Nu poti sa iti pui si tu intrebarea: de ce se imbolnavesc pestii mei? In loc sa cheltuiesti timp, bani si nervi aruncand tot felul de chimicale in acvariu.......... Fratilor nu va inteleg. Tot ce stiu despre boli este din perioada in care eram un cretin si am trecut si eu prin ele. De ce spun ca in mare masura un peste nu are multe sanse sa treaca de boala? Ma uit in ce acvariu sta. Imediat i-am si scris necrologul. Mi-a donat cineva 4 neoni duminica. I-am plimbat toata ziua intrun Tico: prin frig si fara oxigen. I-am adaptat la bazin si nu au facut nici gris nu au murit nimic. Acordati mult mai multa atentie casei pestilor, este esential acest lucru. Acest forum exista pentru a ajuta si nu pentru a fi un zid al plangerii. Ori iti pui la punct bazinele sau bazinul si ceri ajutorul in acest sens si respecti indicatiile date ori iti blochez toate posturile. Vezi ca deja ti-am blocat unul.