PDA

View Full Version : Probleme cu filtru extern Hydor Prime 10



CBernetic
11-12-2006, 17:03
Am vreo 2 - 3 saptamani de cand mi-am achizitionat un filtru extern Hydor Prime 10.

A mers cat a mers bine, asta pana cand l-am deschis prima oara sa-l curat ... inclusiv "rotita" (alt termen nu-i stiu).

Dupa ce l-am asamblat, am observat ca jetul de apa OUT e mai slab.

Adica mult mai slab. L-am desfacut si l-am reasamblat ... la fel.

Si nu-mi place deloc.

Mai bine nu-l deschideam.

Are cineva vreo idee?

Multumesc anticipat.

scorpion1195
11-12-2006, 20:29
Nu stiu cum arata filtrul asta al tau, dar cel mai sigur e ca ti-a ramas ceva aer in instalatie.

Incearca sa-l inchizi/deschizi de cateva ori, sau daca are robinet pe In sau Out, inchide deschide de cateva ori robinetul. Concomitent, poti inclina putin filtrul astfel incat eventualele bule de aer sa ajunga in dreptul furtunului de Out.

Multa bafta

ulyse
11-12-2006, 20:43
poate i-ai montat eronat "rotita", adica rotorul, nu cunosc modelul dar ar trebui sa aiba niste lagare din cauciuc pentru ax care intra in niste locasuri ... sau ai obturat pe undeva admisia sau refularea

CBernetic
11-12-2006, 21:41
http://www.fishandfins.co.uk/images/prime20.jpg

Asta e modelul.

Cat despre rotor ... cred ca l-am pus bine, stiu de alea 2 din cauciuc, le are bine fixate...

Nu stiu ce naiba o fi ...

ulyse
11-12-2006, 21:43
ai obturat undeva traseul

CBernetic
11-12-2006, 21:45
Adica sa inspectez cablurile ?

ulyse
11-12-2006, 21:53
arata super filtrul apa, de unde l-ai luat, cat ai dat pe el ?

CBernetic
11-12-2006, 22:29
De la depozitul celor care se ocupa de magazinele 2x2 Bacau si Iasi.

L-am luat de nou, nu pot sa zic ca era stricat de la cumparare.

Are el ceva, trebuie sa-i dau de capat.

Ma gandesc ca poate nu e bine asamblat, sau mai are aer ...

razvan
12-12-2006, 09:22
dezasambleaza si reasambleaza cu MARE ATENTIE, tot "subsustemul" roror cu palete - ax - capacul subsistemului "pompa"...

acel ax se "sprijina in 2 "dopuri" din cauciuc, si exista marea probabilitate ca aceste dopuri sa se fi deplasat axial, fapt care ar reduce "jocul axial" al rotorului, care .. normal, duce la reducerea debitului...

cam multe pleonasme, dar avind in vedere "minoritatea" (din punctul meu de vedere al..) problemei, ti-o zic "babeste"... nu te supara.. ;)