PDA

View Full Version : betta+acvariu fara filtru



ashavoda
11-12-2006, 06:04
as putea sa tin o pereche de betta intr-un acvariu de aproximativ 40 litri, bine plantat (chiar foarte bine plantat), in care exista doar incalzitor, fara filtru?

Al_koholic
11-12-2006, 07:38
Eu zic ca da insa trebuie sa schimbi apa des ( nu in totalitate ) si sa sifonezi cat mai bine substratul

Solaris
11-12-2006, 07:50
betta sunt pesti de apa statuta si sunt si pesti labirintici, deci se hranesc cu oxigen de la suprafata apei. nu le trebuie aerare deloc. ramane problema resturilor, pe care le poti trage de pe fund cu un furtun in momentul schimbului partial de apa.

lupul-sur
11-12-2006, 12:28
Il votez pe solaris.

ionutlatcan
11-12-2006, 13:12
si eu dau acelasi vot. dar sa fie atent la calitatile apei pentru ca fara aerare si filtru si le schimba mai repede.

eflorian
13-12-2006, 15:56
Chiar daca sunt labirintici si iau oxigen SI de la suprafata apei, dupa cateva zile apa se murdareste, se formeaza o pacla la suprafata ei si numai acvariu nu mai ai. Baga macar un burete cu piatra pentru a mai filtra el pana faci tu curatenie.

Sicmar
13-12-2006, 19:41
Aici (http://www.aquabase.org/articles/html.php3/aquarium-sans-filtre=1095.html) este dezbatuta aceasta problema.

Johnny
14-12-2006, 19:16
Concluzia este ca un betta poate fi tinut pentru ca el respira la suprafata si nitritii din apa nu-l afecteaza.La 40 l si cu avcariu plantat ,cred ca poti schimba apa si la o saptamana.Totusi eu as face niste teste de nitriti/nitrati zilnic ,timp de o saptamana.

mcer
26-05-2007, 19:26
doi beta se vor putea si reproduce in acvariul in care traiesc, cu inaltime de circa 20 cm si un volum de 20 litri? (+ conditiile din topic, fara filtru si bine plantat)

MarsM
28-05-2007, 00:45
La 40 l si cu avcariu plantat ,cred ca poti schimba apa si la o saptamana.

Poate si la o luna, sau chiar mai rar daca exista un filtru bun. Am vazut betta in pahare de bere tinuti cu saptaminile la pet-shopuri


doi beta se vor putea si reproduce in acvariul in care traiesc, cu inaltime de circa 20 cm si un volum de 20 litri? (+ conditiile din topic, fara filtru si bine plantat)

Important, cred eu, e sa salvezi femela dupa depunere pt ca masculul nu e tocmai tandru, conditiile descrise sint la limita inferioara, insa sint viabile.

mcer
28-05-2007, 09:37
La 40 l si cu avcariu plantat ,cred ca poti schimba apa si la o saptamana.

Poate si la o luna, sau chiar mai rar daca exista un filtru bun. Am vazut betta in pahare de bere tinuti cu saptaminile la pet-shopuri
Pai, ideea era sa nu existe filtru ;)

MarsM
28-05-2007, 10:58
Sint doua variante: schimbari dese de apa [saptaminal] si curatarea excrementelor [chiar zilnic] sau filtrare

Ideea "fara filtru" nu e prea buna. Trebuie sa existe ceva in care sa se dezvolte bacteriile denitrifiante care sa descompuna amoniacul. Macar un start subtire de pietris. Altfel exista riscul ca pestii sa moara otraviti. La suparafata apei se va forma un strat de praf care impiedica oxigenarea ei naturala si respiratia pestilor, praf care trebuie inlaturat prin mijloace mecanice. Schimbarea apei cit timp exista alevini sau pui mici e imposibila. Oricum ai incerca tot trebuie macar un filtru cu burete si bolborositor care sa functioneze minim citeva ore pe saptamina.

Daca bazinul in cauza va fi folosit la reproducere poate functiona un timp scurt fara filtrare, vreo 2 saptamini, perioada in care exista cuibul pina cind puisorii se dezvolta suficient pt a rezista curentului de apa format de filtru. De curind am confectionat un mic acvariu de 20 litri pt reproducerea anabantidaelor, fara filtrare sau aerare, si am ajuns la concluzia ca e cam mic ... probabil la 40 litri ar fi fost mai potrivit, nu pot schimba inca apa pt ca risc sa arunc citiva zeci de pui, imi ramine doar varianta filtrarii.

Gurytza_ta
28-05-2007, 11:05
ba poti scimba apa si curata fundul acvariului chiar daca sunt pui acolo, cu putina bunavointa. faci rost de o seringa cat mai mare (cel putin de 20 ml), ii pui in loc de ac o bucata de furtul (din ala pentru aerare) si aspiri cu grija fundul acvariului. daca cumva aspiri si vreun pui, stai linistit, sunt destul de mici ca sa nu pateasca nimic, scoti pistonul seringii si il versi la loc in acvariu. dar oricum pt puii de betta trebuie sa ai in primele 30 zile (pana incep sa-si foloseasca labirintul) o pompa de aer, la care pui un burete bolborositor, si asa ai parte si de putina filtrare, desi fundul acvariului tot va trebui aspirat.

Juwel
28-05-2007, 13:50
Nu cred ca sunt probleme de filtrare la acvariul pentru betta, aici nu ma refer la maternitati. Betta la mine au inceput sa se dezvolte frumos abia dupa ce i-am separat in incinte de 2 l. Normal se recomanda un galon din cate am citit. Le dau mancare de 2 ori pe zi, arata excelent, isi fac tot timpul cuib de spuma - masculii. Deci nu au aspect nici pe departe de pesti stresati. Nu cred ca e problema aici de nitriti si nitrati. Nici un crescator din cati cunosc nu mi-au semnalat probleme de otravire a pestelui. Si TOTI betta sunt crescuti in borcane si adusi la piata in pahare de bere.
Betta care vin din Ukraina sunt adusi in incinte atat de mici (faguri) cat sa le asigure apa necesara pielii si solzilor.
Deci go for it, si schimba apa 1 data pe saptamana. De 2 ori o schimb eu la incinte de 2 l.
Parerea mea.

Gurytza_ta
28-05-2007, 13:53
betta din momentul in care incepe sa-si foloseasca labirintul, nu mai e afectat de nitritii si nitratii din apa, pentru ca el respira oxigen atmosferic. eu ma femele intr-un acvariu cu scalari si neoni si desi acolo am si filtrare buna si aerare, tot urca la suprafata din cand in cand pt a lua o gura de aer "proaspat"

MarsM
28-05-2007, 22:59
faci rost de o seringa cat mai mare (cel putin de 20 ml), ii pui in loc de ac o bucata de furtul (din ala pentru aerare) si aspiri cu grija fundul acvariului

Asta pare o metoda buna, o voi folosi ... tnx