PDA

View Full Version : infectie rapida intr-un acvariu de 50L ( GRIS) !!!



fish2070
09-12-2006, 18:52
ieri am stat si m-am uitat mai atent pe la pestii de la acvariul de 50 L sa vad ce mai fac si ce sa va zic era sa fac infarct , toti prezinta puncte albe peste tot.
Am luat costapur de la sera dar intrebarea mea este ce fac , ca am un filtru cu carbon si ma intrebam daca pot schimba filtrul si sa pun unul mare ( un burete care functioneaza cu ajutorul unei pompe de aer astept raspuns serios !!!

Multumesc

Eu nu inteleg cum de s-a raspandit asa repede :cry: deoarece joi nu aveau nimica poate ca , contactasera virusul inainte de ai cumpara si acuma s-a declansat prapadul.

viviparu'
09-12-2006, 20:10
Nu stiu despre CostaMed, dar cred ca era mai bun Costapur.

Oricum, grisul este o boala usor de tratat. La 50L de apa pune 4-5 linguri de sare grunjoasa, ridica temperatura la 28 de grade si pune doza de Costamed prescrisa.

Inainte de a pune medicatia si a ridica temperatura fa un schimb de apa de 40-50%.

Timp de 4-5 zile nu face schimburi de apa.

fish2070
09-12-2006, 21:18
pai vezi tu eu acuma le tin temperatura la 31 G si situatia s-a agravat , e vorba despre niste ramirezi si eu am intrebat daca pot pune un filtru biologic caci de tratat stiu sa ii tratezi si va zic pesti nu au nimica in potriva cu temperatura pentru ca apa e foarte bine aerata dar problema e ca virusul nu cedeaza :evil:

fish2070
09-12-2006, 21:21
eu stiam ca in timpul tratamentului apa trebuie sa aiba o nuanta mai verzuie pe cand la mine e perfect curata si am urgent nevoie ca nu imi permit sa tot iau medicamente consumand banii cu coasa si in acvariu am coridoras si va spun pe ei ii afecteaza sarea rau de tot

Danny
09-12-2006, 22:34
in loc de medicamente peste medicamente ce ar fi sa ridici doar temperatura.. la 32 grade virusul moare.. intrebarea este: ai pesti care suporta astfel de temperaturi?

fish2070
09-12-2006, 23:15
le tin la ramirezi temperatura de cand am vazut o mica manifestare si de suportat sa stii ca o suporta ba chiar are si un efect secundar femela a depus :lol: ;new29 dar problema a 2 e ca am setat eu pe 32 dar nu poate depasi 31 nu e suficient de puternic incalzitoru

viviparu'
09-12-2006, 23:37
pai vezi tu eu acuma le tin temperatura la 31 G si situatia s-a agravat , e vorba despre niste ramirezi si eu am intrebat daca pot pune un filtru biologic caci de tratat stiu sa ii tratezi si va zic pesti nu au nimica in potriva cu temperatura pentru ca apa e foarte bine aerata dar problema e ca virusul nu cedeaza :evil:

Iti repet, pune 4-5 linguri de sare in acvariu. Cory nu or sa aiba nimic. Asta o data.

A doua: grisul nu rezista la peste 27 de grade, deci 28 e suficient. Nu are sens sa chinui pestii ridicand temperatura la 31-32 de grade. E complet nefolositor. 28 de grade e mai mult decat suficient. Apa e curata pentru ca ai carbune activ in filtru. Scoate carbunele activ pe durata tratamentului.

Fa cum ti-am spus: schimba 40-50% din apa, scoate carbunele activ, seteaza temperatura la 28 de grade, pune 4-5 linguri de sare si doza de Costamed indicata pe prospect.

Nu mai sta la taclale pentru ca timpul nu sta-n loc.

Si apropo, esti sigur ca e gris?

fish2070
09-12-2006, 23:43
sunt perfect sigur punctele sunt cat gamalia nu stiu de ce la femela ii trecuse dar la mascul nu !

3 intrebari insa

1Filtrul are buretele de la el care e pe carbune activ ce pot sa fac?

2 Nu vreau sa chinui parinti mai ales ca acum au si copii?

3 nu vreau sa vad ca parinti isi mananca ouale din cauza faptului ca am pus sare chiar poate sa ii afecteze pe ramirezi ?

viviparu'
09-12-2006, 23:51
sunt perfect sigur punctele sunt cat gamalia nu stiu de ce la femela ii trecuse dar la mascul nu !

3 intrebari insa

1Filtrul are buretele de la el care e pe carbune activ ce pot sa fac?

2 Nu vreau sa chinui parinti mai ales ca acum au si copii?

3 nu vreau sa vad ca parinti isi mananca ouale din cauza faptului ca am pus sare chiar poate sa ii afecteze pe ramirezi ?

1. Pune un burete legat la pompa de aer pe perioada tratamentului sau inventeaza o alta solutie. carbunele activ trebuie scos.

La intrebarile 2 si 3 n-am ce sa-ti raspund. Pe tine acum te "chinuie"(ca sa ma exprim eufemistic) grija de icre, stress la parinti, etc, nu te mai intereseaza sa scapi de gris.

Pot insa sa te asigur de un lucru. Daca ramirezii vor scapa de gris vor depune iarasi la un moment dat. Daca mor, iti jur ca n-or sa mai depuna-n veci.

Daca mai ai intrebari de genul asta mai bine nu le mai posta pe forum. Scrie-le, apoi sterge tot si apasa "Submit".

fish2070
10-12-2006, 00:07
temperatura este la 28 am adaugat niste picaturi de costapur am pus filtrul biologic in functiune astept de curand rezultate am inteles ca primele efecte se vad in ziua 2 de la tratament cat despre oua nu par afectate femela le apara bine.

Ar trebui sa stii faptul ca daca tu ai avea o pereche de discus si tocmai s-a imbolnavit de gris dar tot in aceasi perioada au depus peste 50 icre , ar trebui sa-ti dai seama ca nu ai face nimik rau cat sa ranesti ouale nu ?

Va informez imediat ce apar rezultatele.

viviparu'
10-12-2006, 00:38
temperatura este la 28 am adaugat niste picaturi de costapur am pus filtrul biologic in functiune astept de curand rezultate am inteles ca primele efecte se vad in ziua 2 de la tratament cat despre oua nu par afectate femela le apara bine.

Ar trebui sa stii faptul ca daca tu ai avea o pereche de discus si tocmai s-a imbolnavit de gris dar tot in aceasi perioada au depus peste 50 icre , ar trebui sa-ti dai seama ca nu ai face nimik rau cat sa ranesti ouale nu ?

Va informez imediat ce apar rezultatele.

Te-ai referit la discusi pentru ca sunt pesti scumpi, sau de ce? Discusii nu prea au cum sa faca gris, discusii se tin la 27-30 de grade deci grisul este exclus. Cauta alt exemplu

Nu-mi pasa daca e vorba de o pereche de zebre de 5RON sau de o pereche de pesti de 500 RON. Important e sa salvez ce se poate salva.

Exista o vorba:"Cine vrea coarne ramane si fara urechi".

Sper ca pestii tai sa se faca bine. Asteptam vesti.

Sicmar
10-12-2006, 01:57
Costapur contine verde de malachit. Verdele de malachit are efect mutagen. As recomanda sa nu tii seama de icre, ba chiar sa le arunci; ramirezii vor mai depune daca traiesc.

catalinsapasu
11-12-2006, 15:49
baile in apa sarata ajuta f mult. asa am salvat eu un scalar plin de gris. ai grija sa nu ii tii mai mult de 5-6 secunde. pune multa sare fiarta si recristalizata, si combin-o intr-un recipient mic cu apa din acvariu. o sa vezi rezultatele imediat. sper sa te ajute. ATENTIE MARE totusi. sa nu ii tii mai mult. Iar cantitatea de sare........MULTA

fish2070
12-12-2006, 20:03
masculul de ramirezi a murit si femelele par sa se simta si mai rau acuma

fish2070
23-12-2006, 17:50
a mai ramas o singura femela dar e sanatoasa asa ca infectia nu mai e va rog sa inchideti topicul

lupul-sur
23-12-2006, 18:32
Dupa unii crescatori ramirezi sunt mai pretentiosi decat discusii!