PDA

View Full Version : Miscari ciudate la zebra



siegfried_bv
07-12-2006, 22:57
Azi de dupa amiaza cand am ajuns acasa am observat miscari ciudate la una din zebre, mai exact, inoata pe o parte, ca si cum ar avea probleme cu o inatatoare. Am scos-o repede din acvariu si am pus-o intr-un borcan in care am pus si albastru de metil. Restul pestilor se comporta normal, apa din acvariu a fost schimbata acum 3 zile(20% din volum) si practic nu-mi dau seama care ar fi problema.

Danny
08-12-2006, 11:44
sa nu cumva sa fi ingitit bule de aer am patit si eu cu zebrele.. ori ii dai mazare decorticata congelata (o decongelezi mai intai) ori o scoti in minciog si o lasi cateva secunde sa se zbata sa scoata aerul.. sper sa fie vorba de asta si nu ceva mai grav.. mult succes!

siegfried_bv
08-12-2006, 14:41
Am incercat prima miscare, dar nu prea imi dau seama daca a avut succes; sta in continuare cu o inatatoare lipita de corp si cu cealalta desfacuta larg. De ieri pana azi situatia nu pare sa se fi agravat. O sa incerc deseara tratamentul cu mazarea, dupa ce o procur.

Danny
08-12-2006, 17:28
aaa vrei sa spui ca innoata cu pozitia corpului normala si este afectata doar o innoatatoare? in acest caz.. eu am avut o zebra cu toate innotatoarele stranse foarte inactiva si am tratat-o cu bactotabs.. mm nu este medicament universal dar am avut eu curiozitatea sa incerc si s-a facut bine.. mult succes

siegfried_bv
09-12-2006, 23:42
Starea de sanatate a zebrei a ramas la fel, nici un tratament nu a dat roade. De mancat, nu manca, sta apatica pe fundul borcanului si doar cand ma apropiu sa ma uit ce mai face, doar atunci incepe si se zbate si inoata dezechilibrat.Am tot analizat-o dar nu are absolut nimic suspect pe corp.