PDA

View Full Version : O idee de nanoreef



Nicolae Paun
01-02-2009, 18:54
Aici vin in sprijinul celor care vor sa-si fac un nanoreef fara prea multe echipamente si totusi bine echilibrat.Enjoy:

http://www.nano-reef.com/forums/index.php?showtopic=155951

Sincer imi place la nebunie ideea de a face un sump tot in acelasi acvariu.

Eugen
01-02-2009, 19:44
Cateva precizari...

Acest tip de setup se preteaza cel mai bine bazinelor mici, sub 100 litri. Trebuie stiut ca nevoia de echipamente creste cu marimea bazinului si, cu cat creste volumul bazinului, cu atat se simte mai mult nevoia unui sump extern dedicat.
Minunatia pe care o vedeti in link nu cred ca ar costa mai mult de 1000 lei (si asta in situatia folosirii unei lampi HQI).
In plus, in compartimentul din spate se poate pune lejer un mic skimmer (exista destule modele care ar incapea acolo).

Dar-ar boalili marinelor in voi toti! :lol:

Giovanny
01-02-2009, 19:58
Sincer , m-ati bolunzit de tot :|
Seara visez cu nanoreef-uri , dimineata cand ma trezesc intru pe forum , numa nanoreef-uri , cand mananc ma gandesc la clown fish si seara cand ma pun sa dorm ma gandesc unde sa-mi pun acvariu in camera :| e bai ...

Eugen
01-02-2009, 21:07
Un site folositor pentru cei care vor sa invete mai multe despre pestii de recif si nevertebratele cu care pot convietui acestia, despre necesitatile legate de volumul bazinului si de colocatari:

www.liveaquaria.com

snakefishmike
01-02-2009, 21:16
Fratilor vaccinati-va pina nu-i prea tirziu :lol:

Nicolae Paun
01-02-2009, 21:31
Fratilor vaccinati-va pina nu-i prea tirziu :lol:

E tarziu deja,asta e. :lol:

Juwel
01-02-2009, 21:32
Cateva precizari...

Acest tip de setup se preteaza cel mai bine bazinelor mici, sub 100 litri. Trebuie stiut ca nevoia de echipamente creste cu marimea bazinului si, cu cat creste volumul bazinului, cu atat se simte mai mult nevoia unui sump extern dedicat.

Nu sunt de acord cu afirmatia ta, my friend.
Si nici Eric Boreman nu este. Not at all.

Daca eu nu pot sa te conving, poate o face el...

PS E doar parerea mea si a altora, nu inseamna ca trebuie sa ne convingem reciproc de nimic. :)

Toata stima,

Juwel

Giovanny
01-02-2009, 21:40
Offtopic aproape :bounce

ii clar , ne spulbera visele :lol:

LauraP
01-02-2009, 21:42
... e tarziu sa ne vaccinam... :mrgreen:
Ne-a palit rau de tot.....

Multumim pentru poveste Bamse. Imi place mult ce reuseste Lalani. ;)
Inca o data: un setup care nu este costisitor, cunostinte de baza (desi tanti le are nu gluma), un nano extra!
Fara "ghizmos" si impresii.

SE POATE! (si in RO) :nemo

Juwel:

Cateva precizari...
Acest tip de setup se preteaza cel mai bine bazinelor mici, sub 100 litri. Trebuie stiut ca nevoia de echipamente creste cu marimea bazinului si, cu cat creste volumul bazinului, cu atat se simte mai mult nevoia unui sump extern dedicat.
...

O posibila explicatie - poate Eugen nu e chiar atat de departe de adevar:
- daca ai un bazin mare, tinzi sa il incarci ca "bioload" -> pesti mai multi -> necesitatea unui sistem de filtrare mai mare si mai puternic. Apare necesitatea unui indispensabil skimmer
- ai nevoie de un sump - si cu cat mai mare- cu atat mai bine ca sa poti pune mai multe in el. Si sa nu il tot refaci - cheltuieli inutile, mai bine mai mare de la inceput ca sa poti pune tot fece vrei mai incolo.
(Daca tot iti faci un acvariu-display mare, de ce sa nu folosesti spatiul de sub el pentru divaisuri resp sumpul in discutie, ca sa fie chiar perfect?)
- si daca sumpul este compartimentat si ai si un refugiu, iti mai trebuie si acolo lumina... si poate te gandesti sa faci acolo si o mica ferma ce corali moi...
- ce te faci cu flow-ul? Ai nevoie de mai multe pompe...
- o sa vrei niste corali duri, aici chiar incepe beleaua...
Si mai sunt si altele... si uite asa te uiti ca ai o gramada de aparatura...
Mult mai multa decat pt un acvariu de 100l pe care poti sa il duci cu o canistra, un skimmer, 2 pompe, un incalzitor, un UV si o lumina.

.... parerea mea.

Nicolae Paun
01-02-2009, 21:59
... e tarziu sa ne vaccinam... :mrgreen:
Ne-a palit rau de tot.....

Multumim pentru poveste Bamse. Imi place mult ce reuseste Lalani. ;)
Inca o data: un setup care nu este costisitor, cunostinte de baza (desi tanti le are nu gluma), un nano extra!
Fara "ghizmos" si impresii.

SE POATE! (si in RO) :nemo

Exact,uite un bazin care se ridica la costuri cat unul de apa dulce.
Si o sa mai stresez cu diferite proiecte ale altora pentru a va convinge si a schimba prejudecatile altora precum un bazin marin implica costuri mari.

Juwel
01-02-2009, 23:30
Este exact ca la apa dulce: daca te lacomesti cu live stock-ul, apare ciorba de rigoare si problemele inevitabile.
Daca intr-un bazin de 400 l cresti 8 pesti, poti sa-l duci fara skimmer. Astea nu le-am "nascut" eu, ci oameni care conduc in aceasta comunitate si ale caror carti vrem sa le citim.
Totul este legat de echilibru, ca si la acvariile de apa dulce.

Nu vorbesc de sump sau refugiu, asta nu mareste costurile unui acvariu si consider ca este necesar la orice bazin, ba chiar la cele mici are avantajul ca le mareste cantitatea de apa. Refugiu voi face si eu si acolo vor dispare multe din cele ce se vad in acvariu.
In sfarsit, povestea e prea lunga, cine e pasionat va cauta si va gasi ce sa citeasca despre metodele "less technology" si "skimmerless" de a intretine un bazin.

Oricum, chiar si la un bazin tehnologizat cum spune Eugen, pe care il salut pe aceasta cale, costurile nu sunt nici pe departe asa mari cum isi inchipuie lumea.

Iar daca faci un bazin marin cu pesti si nevertebrate, fara corali, costurile se diminueaza si mai mult, in primul rand datorita costurilor pentru populare: coralii sunt foarte scumpi. Cei din state prefera sa faca scuba diving decat sa ii cumpere (au si noroc in viata, asta e).

Citeam pe un site american ca UN POLIP deci nu frag sau colonie, UN singur POLIP de zoanthida din nu stiu ce specie este 300 $. Shiiiit.

http://i43.tinypic.com/4v60eb.jpg

Frumosi zoasii, nu? :)

bogdan94
02-02-2009, 19:47
stiu ca intrebarea aceasta e putin offtopic, dar m-am decis sa o pun aici sa nu poluez topicurile celorlalti utilizatori cu o intrebare ca aceasta si anume :
cu toti stim ca in Marea Neagra sunt multe alge verzi si rosii(de alea de se umple plajele cu ele) aceste alge ar putea fi crecute in acvariu(marin bineinteles) pentru ca nu prea seamana cu algele, mai degraba sunt plante...

sper ca nu am deranjat cu intrebarea mea... :grin:

Juwel
02-02-2009, 20:05
Nu ai deranjat cu nimic, si eu m-am gandit la acele macroalge.
Ar fi grozave sa manance nitratii din acvariu. Pentru asta se cresc alge Caulerpa si Chaetomorpha in refugium.
Numai ca nu stiu daca se adapteaza, e diferenta de salinitate din cate stiu eu.

Sorin
03-02-2009, 12:40
Am incercat eu, dar pana am ajuns in Bucuresti cu ele se albisera si incepusera sa miroasa ingrozitor, cum am desfacut borcanul le-am si aruncat. Si erau culese chiar in ziua respectiva.

schumydan
03-02-2009, 15:21
probabil ca le trebuiau aer. sau un volum mai mare de apa.

Sorin
03-02-2009, 18:49
aer, volum, temperatura... cine stie? Chiar daca se adapteaza conditiilor de salinitate si temperatura, ideea e ca sunt atat de instabile incat mi-ar fi frica sa le folosesc la un acvariu marin, in cazul unui mic dezechilibru ma pot trezi peste noapte cu o groaza de amoniu inapoi in acvariu.

Juwel
03-02-2009, 20:03
N-am crezut ca sunt asa de instabile si sensibile.

bogdan94
03-02-2009, 20:37
sau mai poate exista riscul(asta daca esti plecat de acasa) ca in cateva zile, din cine stie ce cauza sa iti umple acvariul, ca doar aproape in fiecare an arata la televizor ca le duc astia cu remoraca de pe plaja, nu s-ar face ele exagerat de multe dar ar trebui curatate...

Juwel
03-02-2009, 22:28
Caulerpa:

http://i42.tinypic.com/33p9hqw.jpg

Problema la macroalge este dezvoltarea lor foarte rapida, de unde si nevoia (benefica pentru acvariu) de nutrienti, mai ales NO3.
De aceea se tin in refugiu sau sump, cu lumina proprie.
Sau, unii incapatanati ca mine, direct in acvariu intr-o colivie de inox pentru a nu se raspandi.

PS Frumoase marinele astea, pana si algele arata bine, nu? ;)

Sorin
04-02-2009, 00:51
Din punctul meu de vedere, macroalgele sunt o solutie viabila in eliminarea skimmerului zgomotos. Trebuie sa recunosc, imi place abordarea ta "less technology, more biology".
Nu-mi este inca prea clar ce volum de apa necesita aceste alge in functie de volumul net acvariului. Si ce debit ar trebui sa aiba apa care circula prin compartimentul in care se afla aceste alge. Din pacate aceste informatii nu prea le gasesti "pe net". Mai ales in cazul reefurilor, unde echipamentele si metodele de filtrare difera atat de mult incat nu poti face o regula.

bogdan94
04-02-2009, 16:05
deci, pana la urama vad ca nu a deranjat cu intrebarea mea si chiar am invatat si eu ceva din treaba asta... ;)