PDA

View Full Version : Inmultire barbus tetrazona



bollandoo
30-01-2009, 14:59
Salut. Am si eu o intrebare. Duminica asta care a trecut am pus tetrazonii la reprodus. Toate au decurs normal. A doua zi au inceput sa eclozeze icrele. Intrebarea mea este urmatoarea: pot sa le bag aer in acvariu (insemnand o pompa de apa cu burete) fara sa ii afecteze pe astia mici? intreb ptr ca pana ieri aveam multi pui pe geamurile acvariului, iar azi dimineata am descoperit pe fundul acvariului multi pui...morti cred, ptr ca nu miscau. Alaltaieri le-am mai pus cam 3 litri de apa turnata de sus intr-un loc unde nu se aflau pui ptr a le mai oxigena cat de cat apa. Acvariu in care se afla este unul de 15litri si temperatura constanta in acvariu este de 25 de grade. Mai vreau sa mentionez ca pe plasa care am pus-o pe fundul acvariului s-a format ca un mucus alb si nu stiu daca e normal sau nu. Astept sfaturile voastre. Salutari.

pomi
30-01-2009, 16:02
Pune putin albastru de metil in apa, scoate plasa aia si nu le da de mancare decat dupa 5-6 zile de la eclozare.

bollandoo
30-01-2009, 16:05
Pai nu le-am dat de mancare si nu le dadeam pana nu incepeau sa inoate singuri. Plasa mi-e frica sa o scot ca sa nu ii raschetez pe astia micii de pe geam. Doar am adunat-o (am indoit-o) spre centrul acvariului. Si totusi...pot sa le bag o pompa de aer?...sau trebuie sa le bag o pompa?...

livulik
31-01-2009, 07:25
TREBUIE!
de la inceput ar fi trebuit un burete bolborositor pt. oxigenare+filtrare! nu stiu daca nu cumva este prea tarziu pt. pui (';new43')
daca mai sunt pui vii incearca cu mare atentie sa nu-i aspiri sa faci schimburi mici si dese de apa. si sa-i aspiri pe cei morti din acvariu! obligatoriu!

bollandoo
31-01-2009, 08:23
Ok. mai sunt ceva pui...cam jumate din ei. O sa vad ce mai pot salva ;). Mersi de sfaturi.

bollandoo
01-02-2009, 22:20
He he he....le-am bagat piatra cu burete si e totul ok acum. Pana la urna s-a dovedit ca cei de pe fund nu erau morti, doar putin "adormiti". Am inceput sa ii si hranesc acum cu galbenus de ou si au devenit foarte activi in acvariu. Le fac cate un schimb de apa pe zi (asta insemnand cam 6l de apa proaspata din cei 15 ai acvariului) ptr ca multi inca stau pe fund si acolo mananca si imi este frica sa nu ii aspir si pe ei de pe fundul acvariului. Numa' bine :D

livulik
02-02-2009, 07:23
foarte bine! poti inlocui oul cu Jbl NobilFluid si in cateva zile trece-i pe artemia eclozata( http://forum.acvarist.ro/viewtopic.php?t=13056 ).
daca vrei sa continui cu galbenus, iti spun cum am facut eu pt. a nu pune prea mult odata: galbenusul fiert tare-tare il zdrobeam intr-o cana si adaugam 5-6ml apa declorinata si faceam o pasta pe care o trageam intr-o seringa. din acea seringa ii hraneam(2-3 picaturi) si o puteam pastra 2-3 zile la frigider!
bafta

bollandoo
02-02-2009, 09:30
Acum nu am bani sa mai cumpar dinalea...adevarul e ca nici nu am gasit pe unde am fost in tm chestii de genul acum in weekend. Galbenus iau foarte putin intre degete si il frec de degete in apa pana eliberez particule mici mici mici...si am vazut ca functioneaza ptr ca mananca toti (asta e un sfart de la o doamna din piata de unde tot cumpar eu)

livulik
02-02-2009, 09:46
singura problema cu degetele este ca nu poti controla precis cat le dai, spre deosebire de varianta cu seringa care este destul de precisa!

Costinescu
05-02-2009, 20:45
ai mei au cam o luna cei care s-au dezvoltat mai repede au cam 1cm au si dungi negre pe ei...ce vreau sa va intreb inca ii tin pe artemia mai am un pliculet dupa ce il termin pe ce as putea sa-i trec...?am niste "ciclopi" asa se numesc mancare inghetata sunt maruntei leam dat si mananca dar nu stiu sunt ok? am mai avut o tura si leam dat mancare din aceea rosie de la tetra o sfaramam marunta si leo dadeam si au murit incet incet 2 3 pe zi pana sau dus toti si mia zis cineva ca sar putea sa fi fost prea potrivita pentru ei ca sunt mai sensibili si ca nu e buna pentru ei si mi sa spus sa le dau ciclopi congelati ce parere aveti vreo idee ceva? multumesc

Costinescu
07-02-2009, 18:13
nu ma poate ajuta nimeni cu vreun sfat?

EUSIATAT
25-02-2009, 14:11
foarte bine! poti inlocui oul cu Jbl NobilFluid si in cateva zile trece-i pe artemia eclozata( http://forum.acvarist.ro/viewtopic.php?t=13056 ).
daca vrei sa continui cu galbenus, iti spun cum am facut eu pt. a nu pune prea mult odata: galbenusul fiert tare-tare il zdrobeam intr-o cana si adaugam 5-6ml apa declorinata si faceam o pasta pe care o trageam intr-o seringa. din acea seringa ii hraneam(2-3 picaturi) si o puteam pastra 2-3 zile la frigider!
bafta

scuze, poate e ridicol, dar de unde luati voi artemia?

bollandoo
25-02-2009, 14:15
eSTE LA PETSHOPURI LA PLIC...DOAR O PUI IN APA SI ITI IASA DUPA 24-30 DE ORE. mAI ESTE SI GATA CONGELATA LA PASTILA. iNTREABA LA PETSHOP.

EUSIATAT
25-02-2009, 14:28
eSTE LA PETSHOPURI LA PLIC...DOAR O PUI IN APA SI ITI IASA DUPA 24-30 DE ORE. mAI ESTE SI GATA CONGELATA LA PASTILA. iNTREABA LA PETSHOP.

multumesc

pomi
13-03-2009, 18:23
Am depus o pereche de tetrazona ieri:
acvariu 22 litri ciclat, plasa jos, burete bolborositor si incalzitor la 25 grade jumate apa din acvariu comunitar, jumate apa declorinata si 2 picaturi de albastru de metil de la farmacie

Azi cand am venit acasa am vazut majoritatea icrelor acoperite de un puf, mucegai, ceva in genul asta.

Unde am gresit?

daman
31-03-2009, 12:07
am si eu niste nelamuriri.stiu ca pentru voi suna amuzant dar nu ma pricep si as dori parerea unor crescatori de tetrazona.am intr-un acvariu 3 tetrazona si 4 scalari iar doi dintre tetrazona se comporta ca si cum s-ar imperechea,adica se apropie unul de altu si isi ating cozile.acum as dori sa imi spuneti si mie care este ritualul de imperechere si cum imi dau seama daca o femela este gravida,i se umfla burta ...?

Arrowhead
31-03-2009, 12:32
Combinatia scalari cu tetrazona e nefericita , mai ales cum ai tu asa de putini tetrazona , doar 3 , daca nu cumva ii bat pe scalari ai noroc .
Ar trebui sa ai cel putin 6 tetrazona si nu in combinatie cu pesti cu aripioare lungi .
Referitor la inmultire , femela este mai mare decat masculul si "se umfla" cand este aproape de depunere adica ai sa observi ca are abdomenul mai umflat decat de obicei , Masculul se coloreaza cu rosu , trebuie urmarita aripiora dorsala pe care o tine ridicata ca pe un steag prin care isi etaleaza culorile pentru a impresiona femela . Dupa schimbarea coloritului mascului isi intinde toate aripioarele care se coloreaza cu rosu banuiesc ca sa impresioneze femela si sa avertizeze ceilalti masculi , coloritul de pe corp dungile devin foarte pronuntate , este perioada in care pestele este cel mai frumos . Daca femela este aproape de depunere masculul o va urmari prin acvariu si va dansa in jurul ei incercand sa o convinga (daca pot zice asa) femela isi accentueaza si ea coloritul care de obicei e mai sters , masculul va ataca absolut orice alt tetrazona care se apropie de femela lui si posibil sa atace si alti pesti (eu nu am decat tetrazona si cory, fata de care masculul este absolut indiferent) . Cand masculul conduce femela catre plante intr-un loc mai izolat din acvariu de unde in prealabil a gonit concurenta , ar trebui sa scoti femela si sa o muti in acvariul care trebuie pregatit la primele semne ale dansului . Seara introduci femela si dimineata masculul sau masculii , poti pune 2-3 masculi la o femela mare dar se va intampla ceea ce vezi in film( http://s216.photobucket.com/albums/cc166/Gonzales228/acvariu/?action=view&current=DSCN1106.flv ) adica cei 3 muschetari se vor bate ca turbatii si icrele vor ramane nefecundate .
Parerea mea sincera este ca la tine nu e cazul de depunere , tetrazonii sunt niste draci care se bat toata ziua , in cazul tau cred ca sunt stresati rau ca sunt doar 3 si ii mai ti si cu scalari .....

daman
31-03-2009, 19:10
pai la mine se intampla cam cum ai zis tu,adica se retrag amandoi la baza unei plante si masculul isi freaca coada de femela.culmea e ca si femela sta :lol: ,adica se duce de buna voie acolo. deci ,am separat femela intr-o fatatoare .

runcan
01-06-2009, 13:21
ma poate ajuta cineva cu un sfat, toti pasii inmultirii ii indeplinesc dupa cum m-am informat de pe forumuri, pun femela seara si masculul dimineata, temperatura 25 grade, apa jumatate din acvariul comun, jumatate apa statuta etc. rezultatul: masculul fuge ca nebunul dupa femela si femela fuge ca nebuna de mascul, ce ar trebui sa fac?

pomi
01-06-2009, 16:00
Pai mai lasa-i 2-3 zile. Or sa depuna. Asa faceau si la mine dar acum s-au obisnuit si dupa 2-3 orede alergaturi incep depunerea. Daca nu vrei sa mucegaiasca icrele pune niste albastru de metil in apa;). Succes.

runcan
02-06-2009, 12:39
mersi de sfat, azi dimineata am vazut ca am icre :D, cate picaturi de solutie de albastru de metil se pune? si apa se schimba o data pe zi sau odata la 2 zile 20% din ea?

pomi
02-06-2009, 14:01
Albastru de metil eu pun cateva picaturi la un acvariu de 20 litri, pana are apa o tenta albastruie. Recomandat era sa pui inainte sa depuna. Apa nu o schimba pana nu vezi puii lipiti de geamuri, ca risti sa schimbi apa cu tot cu icre. Eu o schimb prima data la o saptamana de la depunere, apoi cam la 3-4 zile (20-30 %).

Distractia maxima la schimbarea apei e cand cauti puii trasi prin furtun in galeata in care scoti apa. Eu ii prind cu o lingura :) si ii bag inapoi in acvariu.

x_tziby
06-06-2009, 16:16
cand sunt pusi la depus, mai trebiue hraniti?intreb pentru ca este fff greu sa cureti fundul acvariului de resturi.