PDA

View Full Version : Salut la toti



Nicu Iuja
05-12-2006, 23:32
Salut am 26 ani si m-am ocupat de cateva acvarii in copilarie(saracii pesti). De cateva luni a incoltit iar idea de acvariu si acum 2 luni a fost gata asa cum voiam si cat mi-a permis geografia camerei. Acvariu are duar 160litri, doua specii de echinodorus,cateva Anubias nana , valineseria gigantea, spiralis si asiatica, java mos, si o Cryptocoryne mica. Printre ele se plimba 4 scalari voalati, 8 neoni, un ancistrus si cativa gupy care au muncit din greu impreuna cu un xipho la ciclarea acvariului pe care il filtrez cu un filtru sub nisip si il luminez cu 4 tuburi florescente osram(2 deyligt si 2 fluora). Daca cineva doreste gratuit expertii mei in ciclare rog cereti. Ma primiti?

oviliv79
06-12-2006, 00:16
bun venit si mult spor in acvarustica :lol: ...cat despre primit...esti de al nostru ;) ...daca ai scalarii maturi ,scoate gupii de acolo...mai ales masculii..... :lol:

Nicu Iuja
06-12-2006, 00:40
scalarii sunt mici inca nu pot ingurgita decat pui abia fatati de gupi. de fapt asta fac si acum. eu nu intentionez sa pastrez gupii si vreau sa-i ofer cuiva care sa creasca puii lor nu sa-i dea hrana la scalari asa ca astept cereri. cine crede ca se poate deplasa pe str. antiaeriana sect 5 bucuresti pentru cativa gupi si un xipho mascul, este asteptat cu draga inima.

Nemo
06-12-2006, 15:07
Salut ! In primul rand iti zic bine ai venit ! cu toate ca nici eu nu-s prea vechi pe aici.In al doile rand as vrea sa te intreb daca esti multumit de filtru,pentru ca si eu mi-as lua da intai sa vad ce poate :grin:

Bafta !!!

Nicu Iuja
06-12-2006, 23:35
In al doile rand as vrea sa te intreb daca esti multumit de filtru,pentru ca si eu mi-as lua da intai sa vad ce poate
in primul rand nu ai ce cumpara pentru ca daca esti putin indemanatic o sa ti-l construiesti singur. Eu am folosit un filtri "aqua el" (cred ca am scris bine findca nu sunt acasa sa pot citi pe el) si l-am conectat printr-o teava pexal la o placa din plexiglas de dimensiunea fundului acvariului, in care am dat f. multe gauri cu un spiral de 2 si am departat-o de fundul acvariului folosind cateva tevi de pexal paralele culcate pe fundul acvariului inainte de a monta placa. Intre motor si teava am intercalat o fasie de perdea fina ca sa retina eventualele pietricele care ar putea trece accidental printre geam si placa fiind absorbite de motor si cauzand daune. Sunt multumit de filtru dar recomand sa actionezi filtru cu o pompa de aer si sa filtrezi extra cu un filtru mecanic pentru ca la mine dupa 2 luni, s-a cam inbacsit substratul si cat de curand va trebui sa-l spal. Asta inseamna deciclare, deranj, stres pentru pesti... Cred ca un filtru mecanic auxiliar va prelungi timpul de functionare la parametri optimi ai filtrului sub nisip, prin preluarea unei mari cantitati de mizerie. Personal cred ca filtrul sub nisip este unul dintre cele mai eficiente filtre. Daca grasesc va rog contraziceti-ma.

lupul-sur
06-12-2006, 23:44
Ei hidra mama asta vroiams a precizez dar mi-ai luat-o inainte: marele dezavantaj al filtrarii prin substrat: toate reziduurile raman acolo.

Nicu Iuja
09-12-2006, 19:56
Ei hidra mama asta vroiams a precizez dar mi-ai luat-o inainte: marele dezavantaj al filtrarii prin substrat: toate reziduurile raman acolo.
da dar rezidurile se descompun si trec in masa apei iar o inprosparare regulata de apa le dilueaza destul de eficient, cred eu. Eu am facut greseala incepatorului si am granit pestii din abundenta ca sa-i vad multumiti nestiind ca defapt nu facem decat sa-i intoxic si sa scot din uz filtrul sub nisip. cand am scris eficient(in topicul de mai sus) m-am gandit la ajutarea aerari substratului, dezvoltarea bacteriilor aerobe in toata masa substratului, cultivarea puturoseniei(am scapat de spalarea saptamanala a materialului filtrant), mascarea mai usoara a instalatiei si nu mai stiu sa enumar altceva.

Nemo
10-12-2006, 13:04
ms mult pt detalii...bafta !!!