PDA

View Full Version : Depunere Corydoras, help!



aditza26
28-01-2009, 12:08
Acum 2 minute am observat ca cei patru Corydoras sunt foarte activi, aleara prin tot acvariul impreuna. M-am uitat mai atent si am observat ca au depus pe filtru. Problema este ca in acvariu am 5 zebre, care abia asteapta sa le mananace. Am indreptat evacuarea filtrului perpendicular cu latura pe care au depus icrele si zebrele ajung foarte greu la ele din cauza curentului de aer.

Am sa incerc sa iau zebrele din acvariu (imi va fi extrem de greu pentru ca nu am minciog) si sa le pun intr-un acvariu separat.
Mai am si 2 Carasei mici, dar am vazut ca nu sunt interesati de icre.

Ce sa fac dupa ce mut zebrele? Ce ma sfatuiti sa fac?

dinescu
28-01-2009, 12:10
Intreb si eu...nu mai simplu muti icrele de peste? :roll:

aditza26
28-01-2009, 12:16
Am mai facut treaba asta de vreo 3 ori si nu am reusit. Este destul de migalos de scos icrele, sunt ele rezistente, dar am stricat cateva.
Pana una alta am blocat accesul la ele, am pus o maternitate cu ventuze pe peretele acvariului si am miscat filtrul pana in maternitate, icrele sunt exact langa peretele maternitatii, niciun peste nu poate ajunge la ele.

Gabii
28-01-2009, 12:48
Ok, acum nu poate ajunge la ele.. dar ce faci peste 5 -6 zile :?:
O sa cada alevinii pe fundul acvariului si o sa fie un deliciu pt ceilalti pesti.
Eu am lucrat cam 1 ora jumate sa mut niste icre lipite pe sticla unui acvariu- in alt acvariu-maternitate si a meritat din plin.
poti sa incerci cu o lama de ras sa le razui cu maaare grija de pe filtru. Iei un vas in care sa incapa filtrul, bagi vasul in acvariu, bagi filtrul in vas si scoti cu tot cu apa din acvariu fara sa iasa icrele la aer. Apoi le razuiesti cu MARE ATENTIE si rabdare, apoi pui filtrul la loc, iar in vas pui o piatra de aerare si triptaflavin .
incearca sa bagi o plata cu frunza lata (eu am bagat valisneria gigantea) si sa "lipesti/fixezi" icrele pe frunza,s a nu stea pe fundul vasului.
bafta!

BMFCaesar
28-01-2009, 12:59
Bricoleaza o rama de care sa fixezi o plasa, de genul celor pentru tantari, la dimensiune incat abia sa incapa in acvariu, pe sectiune (perpendicular pe geamul din fata)
Astfel izolezi ceilalti pesti fara sa ai probleme cu incalzire sau mutat apa, alte recipiente, mutat icre.... Rama merge "plimbata" astfel incat pestii sa aiba la dispozitie 2/3 din acvariu, sau cat consideri ca e necesar.

aditza26
28-01-2009, 13:00
Ok, am sa fac treaba asta. Am sa mut icrele dintr-un acvariu de 10 litri in care am sa pun un burete bolborositor. Am sa pun si o planta si sa pun icrele pe frunzele sale, desi cred ca va fi greu sa le lipesc.

Ce este triptaflavin?

dinescu
28-01-2009, 13:06
E un antifungic. Sunt mai multe produse comerciale prin magazine.

aditza26
28-01-2009, 15:05
Banuiesc ca trebuie sa il gasesc la petshop, sau se gaseste si in farmacii?

pestoci
28-01-2009, 16:44
La petshop, daca nu se pricep persoanele care vand acolo ceri sa iti arate produse antifungice si te uiti la compozitie, majoritatea sunt pe baza acestui produs. In cazuri de urgenta eu am folosit albastru de metil si a eclozat tot.

Nu e nevoie sa lipesti icrele pe nimic.

Din momentul in care iti eclozeaza, schimbi zilnic 50% din apa lor cu apa din acvariul mare, cel putin o saptamana (critica pentru ei).
Si gandeste-te din timp cu ce ii vei hrani.

dinescu
28-01-2009, 16:47
Pe acvarist.ro este un articol

http://www.acvarist.ro/corydoras-paleatus.php