PDA

View Full Version : compatibilitate guppy



IulianM
27-01-2009, 08:28
cu ce pesti din fiecare familie sunt compatibili guppy???

bazil88
27-01-2009, 22:08
uite aici un tabel orientativ
http://www.petco.com/assets/livefish/freshwaterchart.html

anya
01-07-2009, 20:26
buna,
am 2 guppy care au codita muscata, cine sa fie canibalul?
in acvariu de 180 L am 1 betta (care e foarte pasnic), 7 guppy, 3 platy, 2 black molly, neoni (cine poate sa-i numere 16-17 cred), 4 rummy nose terta, si 2 black tetra - eu pe ei ii suspectez; voi ce parere aveti?

frank
01-07-2009, 22:55
suspectezi bine, dar si betta poate fi in mare proportie vinovat (cand nu vezi tu)

gupper
02-07-2009, 08:23
@anya si @frank, amandoi suspectati bine :mrgreen: , in plus as putea sa zic ca si platy ar putea sa fie de vina si mai mult de atat si apa ar putea sa fie .... ceea ce zici tu ca este o codita muscata poate sa fie un fin rot .... deci, asa cum bine vezi, este greu de gasit un vinovat... parerea mea este ca tii cam multe rase in acel acvariu si asta ii face sa devina mai stresati si prin urmare mai violenti. Mai departe stii tu bine ce trebuie sa faci ....

Cu stima,
Florin

onutzzz
02-07-2009, 08:41
Aceeasi problema am avut-o si eu. aveam in acvariu niste guppy si un mascul betta, care parea foarte pasnic. de la un timp am observat coditele gupisorilor ciupite, muscate, etc. am crezut initial ca ei intre ei s-au luat la bataie, caci aveam impresia ca sunt cam multi masculi pe cateva fetite. pana intr-o zi cand am stat mai mult timp cu ochii pe ei. masculul betta cat era el de linistit, deodata isi infoia inotatoarele si se repezea in guppy de parca era "predator". instantaneu l-am scos din acvariu .

anya
02-07-2009, 21:12
mersi baieti
- nu cred ca e Blue (betta), chiar e pasnic si oricum dc ar fi vinovat il iert ca doar el e Regele
- cei 2 tetra cred ca sunt, care stau asa linistiti si dintr-o data isi schimba brus directia; eu i-as da ca oricum nu-mi plac, dar nu ma lasa prietenul
- ar mai fi varianta sa se muste intre ei masculii de guppy ca sunt 5 si nu mai au decat 2 femele; treb sa mai cumpar cateva
- finrot nu e ca am avut cativa bolnavi si stiu cum e,
la astia 2 e cam asa:
1. elegantului (half back) ii lipsesc bucati din codita ca si cum ar fi muscat cineva din ea; a patit-o cam acum 2-3 saptamani
2. celui albastru ii lipseste 1/3 din coada; practic codita lui e formata din 2/3 de sus si mijloc, lipseste 1/3 de jos, si mai are o mica bucata subtire in partea de jos, ca o fasie; lui i s-a intamplat saptamana asta
- ciudat este ca ei convietuiesc in acceasi formatie de 4 luni si pana acum nu s-au muscat; stiu ca sunt un pic amestecati, dar cativa i-am primit si n-am ce le face
- apa e ok zic eu, are ph 7.5

Anya