PDA

View Full Version : As dori sa iau legatura cu un crescator/iubitor tetrazona



ovidiu85
21-01-2009, 16:08
Daca e cineva fan tetrazona va rog sa ma contactati.
Doresc sfaturi-idei, mentionez ca sunt putin trecut de incepator si iubesc pestisorii astia!

chibitz
21-01-2009, 16:28
eu cresc tetrazona. Daca ai intrebari ce crezi ca ar interesa pe mai multa lume posteaza aici, daca nu contacteaza-ma pe PM.

ovidiu85
21-01-2009, 17:08
Salut! :bounce :bounce :bounce
Numele meu este Ovidiu si sunt din Iasi.
Ar fi bine sa vb aici, poate mai sunt si altii interesati.

In primul rand iti multumesc pt ca ai acceptat provocarea..o sa ai o durere de cap cu mine!

ACUM!!!
:?: :!: :?: :!: :?: :!: :?: :!: :?: :!: :?: :!: :?: :!: :?: :!: :?: :!:
Ce mancare prefera (stiu de inima de vaca congelata si galbenush de ou la puieti)??

Cu ce plante se inteleg sau nu?

Ce lumina prefere?

Cu ce pesti poate trai in armonie?

Ce substrat prefera?

Si poate imi dai exemplu acvariul pe care il detii :blackeye

Daca au mai fost discutii asemanatoare imi cer scuze ! :roll:

schumydan
21-01-2009, 17:12
acvariul lui il are in semnatura asa ca :shock:

ovidiu85
21-01-2009, 17:47
acvariul lui il are in semnatura asa ca :shock:
nu am fost atent...sry
e ffff frumos....

chibitz
23-01-2009, 14:18
Ce mancare prefera (stiu de inima de vaca congelata si galbenush de ou la puieti)??

Sa stii ca acvariul din semnatura nu este un acvariu ce ar dori sa se preteze, ca structura si aranjament la locul de bastina al pestilor tetrazona. Este un acvariu comun din punctul asta de vedere.
In legatura cu inima de vita. Eu personal am o retinere in a le da pestilor carne din animale cu sange cald.
Cred ca ti-ar prinde bine informatiile astea: http://www.acvarist.ro/tetrazona-barbus-tetrazona.php

ovidiu85
23-01-2009, 16:18
Ce mancare prefera (stiu de inima de vaca congelata si galbenush de ou la puieti)??

Sa stii ca acvariul din semnatura nu este un acvariu ce ar dori sa se preteze, ca structura si aranjament la locul de bastina al pestilor tetrazona. Este un acvariu comun din punctul asta de vedere.
In legatura cu inima de vita. Eu personal am o retinere in a le da pestilor carne din animale cu sange cald.
Cred ca ti-ar prinde bine informatiile astea: http://www.acvarist.ro/tetrazona-barbus-tetrazona.php
MULTUMESC....!
Daca mai vrea cineva sa mai adauge ceva e bine venit!

husky17
11-02-2009, 13:10
Salutare!

eu am intr-un acvariu de aprox 350 litri urmatorii pestisori:
10 tetrazona verzi
6 tetrazona albino
4 tetrazona clasici
impreuna cu: 2 hoplo, 6 cory, 2 conconiusi voalati.

vreau sa va inreb 2 lucruri:
1) din lipsa de spatiu / timp nu am pus niciodata vreo pereche la depus, ce e drept am pierdut o singura femela (in aprox 5 luni de cand ii am)... intr-o dimineata am gasit-o cu burta in sus, nu parea umflata. Cat de mare este posibilitatea sa pierd femelele daca nu le pun la depus? Exista posibilitatea sa depuna in bazinul asta sau se rusineaza?

2) aseara, cautand pe net diverse despre acesti pestisori, am descoperit varianta Black Ruby
http://www.aquahobby.com/gallery/e_Black_Ruby_Barb_Puntius_nigrofasciatus.php
http://www.aquahobby.com/gallery/img/Puntius_nigrofasciatus_1.jpg
a avut (are) cineva aceasta varianta? Sau poate ati vazut pe vreo undeva ... as vrea si eu vreo 10 ...

O zi buna ...

ovidiu85
11-02-2009, 15:58
Salutare si ma bucur ca a mai postat cineva!
Sunt sanse marisoare sa depuna in acvariu comunitar, dar problema e ca o sa-si manince icrele. Eu am vazut la un prieten faza asta. El avea 2 masculi si 8 femele.
Varianta pe negru o caut si eu si daca sunt persoane care au si pot oferi la vanzare PM va rog.

husky17
11-02-2009, 16:09
daca nu se rusineaza si fac ce fac adultii :oops: in acvariul comunitar ... asta e, nu vreau pui, nu as avea timp de ei ...

tu de care si cati ai si cu ce alti pesti ii mai tii?

pomi
11-02-2009, 16:15
husky17 - Pestele din linkul pe care l-ai dat tu nu e o varianta de Puntius Tetrazona. Este alta specie de Cyprinidae. Puntius tetrazona are 3 variante: tigru, albino si verde.

husky17
11-02-2009, 16:25
@pomi: stiu ca nu e Puntius Tetrazona, e Puntius nigrofasciatus, nu sunt frati, sunt verisori :grin:

ovidiu85
11-02-2009, 17:05
Eu am 8 tetrazona cu dungi verzi, 3 ancistrusi 2normali +1 albino, 1 labeo frenatus si 2 melci pomacea ......cam multi in 40 l....

EUSIATAT
02-03-2009, 09:19
am avut o pereche de tetra la depus. a durat ceva timp pana sa depuna(4-5zile) problema mea este legata de faptul ca dupa 36 de ore nu au eclozat. se poate ca masculul sa nu-si fi facut treaba?

ovidiu85
02-03-2009, 11:25
am avut o pereche de tetra la depus. a durat ceva timp pana sa depuna(4-5zile) problema mea este legata de faptul ca dupa 36 de ore nu au eclozat. se poate ca masculul sa nu-si fi facut treaba?
Salutare!
Da, e foarte posibil!
Din ce am mai citi eu pe forum e bine sa pui 2 sau chiar 3 masculi!

EUSIATAT
02-03-2009, 14:35
am avut o pereche de tetra la depus. a durat ceva timp pana sa depuna(4-5zile) problema mea este legata de faptul ca dupa 36 de ore nu au eclozat. se poate ca masculul sa nu-si fi facut treaba?
Salutare!
Da, e foarte posibil!
Din ce am mai citi eu pe forum e bine sa pui 2 sau chiar 3 masculi!

multumesc pentru sfat.daca gaseam informatia asta asa as fi procedat
cu timpul mai inveti cate ceva. e adevarat ca e prima data cand incerc o reproducere de ovipari.
unde mai citisem despre conditiile de reprodus , nu am gasit mentionandu-se nr. de masculi.
Si, dupa cum se stie tetra umbla in carduri e cam greu sa vezi care mascul e mai potent.

master_alexut
02-03-2009, 15:04
salut,si eu am 6 maturi,sunt niste pesti foarte veseli,ai putea sa ii combini cu puntius(cei galbeni) la fel de jucausi.Plantele preferabil sa fie multe si dese pt joaca....vezi acv meu din semnatura.
Ca hrana manaca orice da-le cat mai variata posibil

Uite o poza de care sunt f mandru si care am reusit sa o fac dupa vreo 60 de poze nereusite.
http://inlinethumb41.webshots.com/29096/2372154020092142186S600x600Q85.jpg (http://pets.webshots.com/photo/2372154020092142186QomYfz)