PDA

View Full Version : intrebare intrebatoare...



Dan_Necrofor
01-12-2006, 10:19
Am un coral pe care as vrea sa-l bag in acvariu ca decor... am mai vazut asa ceva si prin pet shop-uri si in obor... este alb... intreb pt ca mi se pare foarte dur si ma gadesc ca s-ar putea rani pestii in "crengile" lui...
E posibil sa strice calitatea apei? e calcaros? are ceva daca e tinut in apa dulce (banuiesc ca nu din moment ce e "mort") ?

unde as putea sa pun o poza ca sa-l vedeti?

Dudi
01-12-2006, 11:28
La Galeria Foto...dar nu mai frumos ar arata o buturuga intr-un acvariu de apa dulce? Parerea mea ;)

lupul-sur
01-12-2006, 13:03
In afara de faptul ca ti-ai dorii ciclide africane in altfel de acvariu nu bagi corali. Creste duritatea apei.

Dan_Necrofor
01-12-2006, 13:21
si daca totusi l-as baga nu as putea sa o scad prin alte metode?

in afara de tetra test 5 in 1 ce alte modalitati mai sunt pt a afla duritatea apei ???

multumesc pt raspunsuri...

lupul-sur
01-12-2006, 13:37
Nu ai inteles: creste duritatea dizolvanduse coralul: asa ca de ce sa il mai bagi?
Ca sa faci mana ta de acvarist scazand duritatea? Pentru mine subiectul este inchis.

razvan
01-12-2006, 16:30
faza cu coralul in apa, uit-o, nu exista si nu a existat niciodata in mintea ta, ti s-a parut ca ti-a venit in minte ;)

CORALII NU AU CE CAUTA INTR-UN ACVARIU DE APA DULCE ;) ;) ;)

sunt al 2-lea care-ti scrie acest lucru, vrei sa ma crezi, bine!!!, nu ma crezi, faci cum vrei, vrei amanunte impotriva acestui fapt... voi revenii cu detalii.

andrei_fisher
01-12-2006, 17:43
pune-l mai bine pe un raft la biblioteca, arata mult mai frumos.in plus gandestete ca stai sa freci la el sa il cureti...

Dan_Necrofor
04-12-2006, 09:36
am priceput.... aveam si eu o banuiala ca n-are ce cauta insa l-am vazut dupa aia si in obor si in pet shop-uri...

merci mult celor ce mi-au raspuns... ;)