PDA

View Full Version : bleed



bleed
30-11-2006, 21:02
Salut si bine v-am gasit (regasit pentru unii dintre voi :P )
Sunt acvarist de vreo 2-3 anisori, momentan am un acvariu de 70 litri si o pereche de C. Nigrofasciatum.
Am in plan un bazin mai mare,care va fi dedicat tot cichlidelor.
Din pacate am din ce in ce mai putin timp liber, poate acum in perioada decembrie cand sunt mini-vacante pt unii dintre noi sa ma apuc de treaba. La urma urmei constructia unui acvariu cred ca este o activitate relaxanta : )

razvan
30-11-2006, 21:33
;) ai acvariu, ai pesti, dar nu ai spus nimic despre plante.
NU AI PLANTE, NU ESTI ACVARIST ;)
sa nu ma iei cu abureli de genul, la africani nu merg plantele, nu rezista, nu au conditii de crestere.... degeaba...

;) regasire buna :mrgreen: PDT_Armataz_01_18

bleed
30-11-2006, 22:30
am un anubias micut :p
Adevarul este ca nu-mi plac acvariile cu multe plante. Decorul format numai din pietre da acvariului o nota mai sobra care mie-mi place foarte mult. Unii il pot considera monoton...eu nu cred asta :yawinkle:

Johnny
01-12-2006, 03:24
Salut si bine ne-ai regasit, ne bucuram sa te avem printre noi.Nu-l asculta pe razvan el oricum moare de ciuda ca nu are africani :mrgreen: stiu ca vorbea intr-un timp sa se apuce ,dar de , sa arunci frumusetze de plante ;new46

antiterra
01-12-2006, 11:50
salut ... si bine ai venit ! e frumoasa treaba cu ciclidelor ... eu sunt incepator acvarist nu am nici apa in acvariu inca ... crezi ca pot tine ciclide in 200 de litri ? sau e prea putin ?

multumesc

bleed
04-12-2006, 19:47
Salut si bine ne-ai regasit, ne bucuram sa te avem printre noi.Nu-l asculta pe razvan el oricum moare de ciuda ca nu are africani :mrgreen: stiu ca vorbea intr-un timp sa se apuce ,dar de , sa arunci frumusetze de plante ;new46

Mai greu pana incepi.
Am vazut prima data cichlide "pe viu" la un prieten. Imediat am fost fascinat de ele si mi-am propus sa-mi construiesc si eu un acvariu dedicat cichlidelor. Sincer si eu am renuntat cu greu la plantele mele. Erau atat de multe si atat de frumoase incat am ezitat cateva zile inainte sa le scot.
Pana intr-o zi cand le-am scos pe toate si le-am inlocuit cu bolovani (adusi de departe...tocmai din Vama Veche... :d)
Recunosc acvariul deocamdata nu arata asa cum imi doresc (asa cum am zis are doar 70 de litri)...insa m-am documentat atat de mult incat sunt sigur ca atunci cand voi reusi sa-mi construiesc un bazin asa cum mi-l doresc, va fi unul super :thumbright



salut ... si bine ai venit ! e frumoasa treaba cu ciclidelor ... eu sunt incepator acvarist nu am nici apa in acvariu inca ... crezi ca pot tine ciclide in 200 de litri ? sau e prea putin ?


cu siguranta poti sa cresti 2 perechi de cichlide acolo. NU ti-as recomanda insa sa iei vreo specie care creste mai mult de 20 cm (Astronotus ocellatus de ex.) Si bineinteles..nu mixa cichlide africane cu americane :)
Daca te apuci de crescut cichlide mai vorbim (asta daca nu o dai si tu pe discusi sau scalari, ca la astea nu ma pricep... si nici nu vreau :evil: )