PDA

View Full Version : Macropodus opercularis



Burn_x1
29-11-2006, 12:19
Deja imi fac pregatirile pentru urmatorul acvariu :P de 150L, care o sa vina in curand.Incep sa ma informez cu ce specii sa-l populez, si am gasit aceasta specie Macropodus opercularis sau pestele paradis.Pe aceasta adresa am vazut ca ar fi un peste agresiv, care nu prea se intelege bine cu vecinii din acvariu.

Sunt pesti rezistenti si complet nepretentiosi, doar exemplarele tinere fiind pasnice. In general se impaca greu cu celelalte specii.
Acum nu stiu ce sa mai cred, deoarece am citit pe internet ca unii ii tin impreuna cu alti pesti.
Voi ce ziceti?

razvan
29-11-2006, 12:36
la cit de frumos este, chiar nu merita sa bagi si alti pesti pe linga el ...

Burn_x1
29-11-2006, 12:55
In 150L singur, e cam putin numai 2 pesti, m-as gandi sa-l bag alaturi de sclari,ramirezi (si gurami nu sunt sigur), dar nu stiu cum se impaca cu ei

Atheea
29-11-2006, 13:06
cat sunt mici nu e nici o problema cu ei... eu am avut 2 care s-au dovedit a fi masculi desi persoana de la care i-am cumparat a zis ca unu e femela. Ii tineam cu guppy si xipho. Dupa ce au crescut la vreo 7 cm au inceput sa atace guppy sa le manance cozile ca sa nu mai zic de certurile dintre ei 2. Adevarul e ca sunt tare frumosi si curiosi.. dar cel mult sa iei doar 1 mascul si mai multe femele si sa ii tii cu pesti mai mari decat el si care poate nu au cozile stufoase si colorate ca guppy.

Burn_x1
29-11-2006, 13:11
Cu scalari ramirezi si gurami oare merge? ca is si ei pesti de talie mare?

oviliv79
29-11-2006, 17:57
am eu in acvariu cu gurami albastrii 2 marco albinotici www.aqualandpetsplus.com/Gouram133.jpg au cam 4-5cm si ii cam ciupe pe guramii (dar nu intratat sa creeze probleme) care-s mai mari ca ei :twisted: ..sunt intradevar cam nebunatici :lol: ..mai bine i-ai tine pe ei in acvariu mai mic. ;)

razvan
29-11-2006, 18:40
,,, scuze. am fost cam evaziv..
nu ma refeream doar la un peste, ci la mai multi (eventual perechi) insa DOAR o singura specie... ;)

ionutlatcan
30-11-2006, 12:44
Cu scalari ramirezi si gurami oare merge? ca is si ei pesti de talie mare?
fratilor nu mai bagati scalarii cu orice peste doar pentru ca este mare....
ce ar fi la gradina zoologica sa bage in aceeasi cusca cerbi, pume, mistreti si tigri...... :!:

Radu Luchian
23-12-2006, 11:44
In 150L poti sa afci acvariu cu labitintici, cum am mai sugerat unui alt forumist. Eu am un astfel e acvariu in 140L si am si macropodus cu restul genurilor gurami si sunt perfect in regula:

http://www.acvarist.ro/photo/acvarii-acvariu-labirintici-970.htm