PDA

View Full Version : exoftalmie help:((



Andrew
29-11-2006, 11:57
Acum 2 saptamani am adus 4 neoni in acvariu; a doua zi am descoperit ca unul dintre ei are un ochi iesit din orbite. L-am dus inapoi la petshop pentru ca nu aveam un acvariu-spital si cei de acolo mi-au spus ca e bine-mersi. Doar ca de 2 zile o zebra prezinta aceleasi simptome. Am separat-o intr-un...recipient de 2 l si ii schimb cate o canuta de apa in fiecare zi.
Intrebari:
1. Cat rezista in cei 2l de apa fara aerare?
2. Exoftalmia este o boala in sine sau poate aparea si ca manifestare a altor boli?
3. E contagioasa?
4. Cum il tratez?
5. Trebuie tratati si ceilalti pesti?

fish2070
30-11-2006, 00:09
Pretine te-a lovit cosmaru a oricarui acvarofil dupa gris cele mai infectioase si des aparute sunt : Hidropizie si Exoftalmie din pacate pentru tine esta ca un tratament este foarte greu .

Pesti se baga intr-o baie lunga de Chloromycetin (cloramfenicol) 80mgr./l de apa ( pentru pesti cu o greutate de 10gr). Baie lunga = 8 ore

Stiu ca exoftalmia se trateaza si cu sulfat de cupru daca iti da cineva anunta-ma ca si eu am nevoie putin pentru orice ocazie .
In schimb ce pot spune moartea este destul de lenta de la 3-14 zile dupa infectare pestele moare in chinuri din cate cazuri am vazut eu deoarece bietul ajunge de multe ori intr-o forma curbata si se zbate ca sa ajunga la suprafata ca sa traga ultimele guri de aer nu stiu ce sa zic care sunt sansele de vindecare cam intre 30-40% daca faci rost de substante.

Schimba imediat si ia si tu un acvariu de minim 10L pentru a fi folosit spital si pune un difuzor sau un filtru pe burete.

fish2070
30-11-2006, 00:13
am gasit aurul pe lume am gasit in vechea biblioteca a mea o carte despre pestii de acvariu in care sunt prezentate muulte simptome si boli si tratarea acestora dar va spun ca am ramas socat cand am vazut ca multe nu au tratament sau nu au mai fost studiate pana acuma.

fish2070
30-11-2006, 00:15
am gasit aurul pe lume am gasit in vechea biblioteca a mea o carte despre pestii de acvariu in care sunt prezentate muulte simptome si boli si tratarea acestora dar va spun ca am ramas socat cand am vazut ca multe nu au tratament sau nu au mai fost studiate pana acuma.

era sa uit unele se trateaza cu substante foarte toxice fata de om ex : Chlorid de mercur

Andrew
30-11-2006, 00:49
ok..maine merg sa iau medicamentele.
Spuneti-mi va rog cat de contagioasa e boala, adica daca exista sanse sa nu o ia si ceilalti pesti, dat fiind faptul ca au trecut deja mai bine de 2 saptamani si aceasta zebra e singura care a manifestat simptomele.
Presupun ca are si boala asta o perioada de incubatie, nu? Si ca, daca trece, pot spune ca restul nu se vor mai imbolnavi.
Help pls cei care au carti mai vechi si mai bune pe acasa sau care se pricep:((((((Am acvariu abia de cateva luni si m-am trezit cu el in casa, de-abia acum ma chinui sa invat ce sa le fac si nici macar o carte ca lumea nu gasesc :((

Andrew
30-11-2006, 00:55
Am uitat sa va spun..acum o saptamana unei alte zebre i-au aparut niste pete rosii...semanau mai mult cu niste rani. Am izolat-o si cineva mi-a spus ca sufera de Icthyophonus, motiv pentru care am tratat toti pestii din acvariu cu Sera Costapur(de fapt, inca ii mai tratez, de-abia maine le schimb apa), desi ceilalti nu prezentau simptome.
Acum, daca maine pun substanta despre care ziceati, nu-i capiez cu prea multe medicamente?
Si, de fapt, ce ma sfatuiti?Sa tratez doar pestele bolnav sau pe toti?

fish2070
30-11-2006, 09:07
pai la mine exoftalmia s-a manifestat doar la guppy pe ceilalti vivipari care ii mai aveam in acvariu nici nu i-a deranjat.

As vrea foarte mult sa-mi spui toate simptomele care le vezi la pesti:

1 daca se freaca de obiecte sau isi tin aripioarele lipite de corp daca au abdomenu umflat daca le cad solzi sau au zolzi zbarliti daca zebra se decoloreaza sau pare extrem de slabita etc am nevoie de absolut tot ca sa vad mai exact ce au pestii tai. Cu ce tip de mancare ii hranesti volumul la acvariul mare tot si am sa pot sa-ti spun ce boala pot sa aiba... si era sa uit ce pesti ti in acvariu mare.

Andrew
30-11-2006, 11:35
Acvariul are vreo 70 l si in el "locuiesc": 3 corydoras, 4 xypho, 2 "jandarmi", 5 neoni si 3 tetra+femela de betta(temporar). Ii hranesc cu sera vipagran, tetra fresh delica si artemia congelata, de 2 sau 3 ori/zi, cu o zi "de post" pe saptamana. Apa o schimb o data pe saptamana(1/4) cu apa de la robinet in care adaug Sera Aquatan sau Sera Clorvec.
Pestele izolat nu da nici un alt semn de boala in afara de ochi, mananca la fel de bine ca inainte, nu se scarpina. nu are solzi zbarliti si nu-si tine aripioarele nici lipite nici departate. E si decolorata de cand am pus-o in vasul ala:( nu-i place :(
Zebra care a murit saptamana trecuta (cea cu ranile) isi tinea aripioarele departate de corp si inota ciudat, parca tremura. Dupa cum arata era psibil sa-i fi cazut solzii - rana mai veche avea, parca, o gaura in mijloc
Am observat la toti cei 4 neoni pe care i-am adus in acvariu ca sunt mult mai decolorati decat ai mei, asa ca pe cel mai decolorat dintre ei - pe care il si muscau cei mai "vechi" din card l-am izolat (a murit dupa 1 sapt cu burtica umflata si inotand pe spate, dar m-am gandit ca e din pricina ca l-am tinut fara aerare)
Ceilalti pesti sunt bine-mersi, ba chiar i femela de xypho are burtica maaare;)

fish2070
30-11-2006, 22:12
neoni aia 4 sufera de o infectie cu plistophora care nu are deloc remediu :|
zebra e peste de grup daca e numa 1 o sa moara puneo inapoi in acvariu mare si urmareste sa vezi daa in maxim 2 ore se coloreaza la loc

fish2070
30-11-2006, 22:51
totusi ... bublbucarea ochiilor la pesti= TBC ( nevindecabil)

Andrew
02-12-2006, 00:25
Uf..pai din cauza de "bulbucare" nici n-o voi pune inapoi in acvariu..mi-e foarte frica:( Si, oricum, este ultima zebra-vreo 3 au murit acum cateva luni pt ca n-au putut elimina icrele.
Pleistophora??Boala neonului???:(((Mda pare destul de logic, de-aia au luat-o si zebrele si ceilalti pesti sunt ok.
Boala asta nu are si ea o perioada de incubatie, ceva? Ca au cam trecut 3 saptamani de cand am adus neonii in acvariu, si deja arata bine..nu-i mai deosebesc de cei vechi ai mei...
Si daca tot te-ai agitat atat sa ma ajuti, spune-mi te rog si ce sa le fac neonilor:)

fish2070
02-12-2006, 09:14
bola neonilor presupune faptul ca neonul ramane decolorat cat mai traieste el.
Neoni sunt pesti care se streseaza rapid si atunci cand sunt stresati ei au toate culorile ( rosu albastru etc) foarde deschise la culoare asa incat abia se mai vede rosul. Asta se intampla cand ii pui in acvariu sau schimbi apa totala dar le trece in 30min- 60 min. Zebra nu are cum sa fi luat boala daca neoni ar fi fost bolnavi. Asculta-ma pe mine fugi repede la un pet-shop unde au zebre sanatoase cumpara inca 3-4 si dale drumu in acvariu pentru ca sunt pesti de grup ! si daca ramane in continuare decolorata si ochii bulbucati inseamna ca este exoftalmie. Oricum si la zebre le trebuiesc cam 1 ora - 2 ore maxim ca sa se acomodeze dar depinde de mediu ca o pot face si in 30 de min.

Andrew
04-12-2006, 00:15
Hmm..citisem pe undeva ca "boasla neonului" se ia si la alte cateva specii, printre care si brachydanio.\
Voi merge maine sa iau cateva zebre , dar sincera sa fiu n-am curaj sa le pun in acvariul comun.
Am un acvariu care sta la ciclat de-abia de-o saptamana...sa le pun acolo?

fish2070
05-12-2006, 09:22
da poti sa le pui in acvariul acela daca tu zici e sta la ciclat de 1 sapt. dar va recomand , este o substanta de la sera care contine sute de bacterii pentru o ciclare mai repede imediat cum ii aflu numele va spun ca sa stiti , eu am fost foarte multumit de ea ( se pune pe buretele filtrului inainte de adaugarea acestuia in apa)

aqva
01-01-2007, 11:19
ok, vin si eu cu o intrebare: ai zis asa "totusi ... bublbucarea ochiilor la pesti= TBC ( nevindecabil)" se ia si la acvarist chestia asta, nu imi doresc sa ma imbolnavesc de TBC oricat de mult mi-ash iubi pestii...

si ai mei mai au problema asta din cand in cand li se mai umfla ochii cate unui velifera (repet doar unuia singur nu la toata comunitatea) le schimb mai des apa, le maresc temperatura, un pic de sare in acvariu, unuia i-am facut o baie cu verde de malachit (mi se parea mie ca are ceva pe ochi) eh si pana acum nu a murit nimeni, intr-o saptamana se desumfla si se impuiaza fericiti mai departe :alien

si inca ceva daca ar fi TBC de ce nu se imbolnavesc toti? cel putin pana acum nu am vazut asa ceva la guppy?!

si inca ceva daca nimic nu a mai intrat in acvariu de ceva timp (sa zicem 2 luni) asta ar insemna ca atunci s-a produs infestarea, in 2 luni nu trebuiau toti sa moara? sau e o boala selectiva, mor aia mai slabi?

astept si eu lamuriri pana una alta mai caut pe internet...

Sicmar
01-01-2007, 17:18
Exoftalmia nu este o boala. Este un simptom comun mai multor boli. Doar coroborat cu alte simptome poate indica boala si, pe cale de consecinta, tratamentul corespunzator.

sarbu ciprian
05-03-2007, 23:58
sal am si eu o problema cu guppy dar mai intai despre acvariul meu:-75l cateva plante ,2moli 2xipfo 2 sanitri si 2femele deguppy
ieri dimineata cand m-am trezit un mascul de gupyy era cu burta la soare(mort) ,iar ieri seara altul nu semai misca tot la suprafata apei si avea o pozi tie aproape verticala iar azi la 4 a murit acuma seara si un pui de guppy
Ce au avut ?
Cum ii puteam trata?
Ce sa fac sa nu se imbolnaveasca si ceilalti pesti?

catalinsapasu
07-03-2007, 23:11
Terminati cu prostiile astea gen TBC=nevindecabil. Au apus demult vremurile cand TBC-ul nu se putea vindeca. Acum e cat se poate de VINDECABIL. Tratamentul e gratuit si nu doare.
Char daca sunt offtopic.

sarbu ciprian
08-03-2007, 15:46
ba oameni buni am pus si eu o intrebare trebe sa imi moara toti pesti ca sa primesc un raspuns?

wolfi
08-03-2007, 17:07
eu ti-as zice dar nu stiu ce :);
Printre cauzele posibile: ai schimbat mai multa apa si au intrat in soc ; n-ai parametrii buni la apa (prea dura sau cu clor sau prea acida sau cine mai stie cum); au facut indigestie; ai vreo boala in acvariu (spune daca aveau vreunul din simptomele clasice de boala - burta umflata, ochii iesiti din orbite, solzi zbarliti, excremente aiurea, pete pe corp, cozi/aripioare mancate)
Daca nu te prinzi, ai putea (zic eu) sa cresti un pic temperatura sa ii ajuti sa se lupte cu boala; eventual sa pui niste sare in acvariu; altceva... e un pic riscant daca nu iti dai seama care a fost cauza; dar poti sa experimentezi

sarbu ciprian
08-03-2007, 21:00
sal nu au avut nici o simtoma s-ar putea sa fi schimbat prea multa apa la un acvariu de L=70,l=30,h=40 am schimbat 5l de apa pe zi ca nu am facut ciclarea inainte.Am o temperatura in acvariu de 21-22 de grade ii ok?

dipnoi
08-03-2007, 22:30
voi preciza si eu, doua aspecte:
1. tuberculoza pestilor nu are legatura cu boala manifestata la oameni. de fapt, sub aceasta denumire este cunoscuta la pesti, mycobacterioza. printre simptomele mycobacteriozei nu se afla si exoftalmia.
totusi, mycobacteriile sunt potential infective pt om, la nivelul leziunilor pielii venite in contact cu apa sau pestele infectat, cauzind granuloame foarte grave.
2. exoftalmia este o stare clinica asociata cu multe cauze (cum ar fi chimism precar, bacterioze, infestari cu diferiti paraziti s.a.).
cind cauza nu este de origine parazitara, eu aplic tratament cu permanganat de potasiu prin imbaiere, 23 mg/l, maxim 15 minute (functie de comportamentul pestilor tratati) cu aerare puternica a apei.
apa de imbaiere este curata (nu din acvariu) si la aceeasi temperatura ca si mediul de viata al pestilor (apa in care se adauga permanganat de potasiu trebuie sa fie lipsita de orice urma de substanta organica; daca exista substanta organica, atunci coloratia apei deviaza de la violet iar in aceasta situatie, tratamentul se intrerupe, deoarece nu mai este eficient iar mediul a devenit toxic).
de la farmacie cred ca se mai pot cumpara pliculete de cite 5 g permanganat de potasiu. pt tratament, se foloseste solutie proaspat preparata.