PDA

View Full Version : Xipho negru pe fond albastru



LadyOscar
29-11-2006, 10:55
Salve ! Am luat saptamana trecuta, vineri, o pereche de xipho negrii. I-am dezinfectat frumos, am avut grija sa nu faca soc termic si i-am bagat in acvariu pe intuneric si i-am si lasat 15min. de acomodare pana am aprins lumina. Dar ieri masculu am observat (nu am avut timp sa observ, tot timpu am fost plecata, asa s-a nimerit) ca avea excrementele albe si subtiri si nici nu s-a simtit prea bine a stat mai retras dar nu tot timpu, ca i-a facut curte la femela, de mancat a mancat si inca cum, foarte bine. Azi vad ca e bine inoata mai mult e foarte vioi inca nu i-am vazut excrementele ca nu a facut. Ce ma gandeam eu ca cei din pet shop sa le fii dat altceva de mancare si eu le-am schimbat dieta si el sa fie mai sensibil, sau poate a fost stresat totusi de noul loc (desi are loc si e plantat si locuri de ascuns ) si sa se constipat :shock: (e posibil la pesti ?) sau sa fi facut vreo diaree ....? Femela are excrementele normale, toti le au . Sau s-ar putea sa aiba paraziti intestinali ? Daca da, cu ce se trateaza ? Tre sa mentionez ca le dau fulgi care sunt faramati (cumparati acu o saptamana ) TetraMin si le iau cam un pliculet de 12 g pe luna /luna jumate. Le dau de mancare dimineata si seara pt. ca am si vreo 3 randuri de puiet(3-4 pui din fiecare generatie adika 13 pui) si nu le dau numa cat sa mance in 3-4 minute si aia ca mai aduna si ce pica jos.
Va pup si multumesc anticipat !

LadyOscar
29-11-2006, 10:58
si apa e la 25 C am filtru intern ce face bule+ vibrator de ala extern cu piatra interna care iara face bule. Na ii totu ok nu am probleme cu ei , doar ca vreau sa stiu daca cumva sunt paraziti intestinali, sa fiu sigura nu ?

Atheea
29-11-2006, 13:11
nu cred ca ar trebui sa iti faci griji asa de repede mai ales daca nu da semne de vreo boala. din cat mi-am urmarit eu xiphorii am observat ca masculii oricum au excrementele mai subtiri decat femelele si da depinde si ce mananca dar nu cred ca e semn de boala. ;)

LadyOscar
29-11-2006, 14:54
Deci sa nu-mi fac griji. M-a speriat faptu ca ieri l-am vazut ca statea mai retras, da azi vad ca da marsaliere si demareaza pe loc in juru femelelor :shock: pervers mic :oops: . Ma bucur ca e bine :grin:

viviparu'
29-11-2006, 16:37
Nu te bucura inca. Urmareste-l in continuare. Daca fecalele sunt tot albe si subtiri da tuturor pestilor sa mananace cateva zile (4-5) Sera BacktoTabs si nimic altceva. Da-le de doua ori pe zi.

Tinem legatura.

LadyOscar
29-11-2006, 18:05
nu mai are excremente albe acu vad ca are unu lung la capat e putin alb dar in rest e normal. Restu pestiilor au excrementele normale, dar pt. orice eventualitate nu se poate da le fac o cura cu sera bakto tabs (scuze daca nu am scris bine) ? Eu ii tin sub observatie dar daca au paraziti intestinali si sunt in faza incipienta poate sa nu faca tot timpu excrementele albe si si atunci cand le fac sa nu fiu eu prin preajma pe partea aialalta ma gandesc ca "iau aspirina si nu ma doare nimik". Voi cum ziceti sa le fac o cura pentru orice eventualitate ?

LadyOscar
29-11-2006, 18:07
sunt vioi, cand ma vad iediat is prezenti la cerseala de papica. Burticile lor nu sunt umflate... nu stiu ce sa zic. Astept sfaturi

viviparu'
29-11-2006, 19:10
Nu are sens sa le dai medicamente daca sunt OK. BacktoTabs e medicament decat ca nu se pune in apa ci se da pestilor sa-l manance. Daca au aripioarele desfacute, sunt vioi, mananca, etc, atunci totul este bine.

LadyOscar
29-11-2006, 20:51
si da sunt vioi, au aripioarele desfacute, manca, nu am probleme . Oricum mersi mult pt sfaturi si ajutor, mi-am facut griji degeaba inseamna nu e nimik, asa sunt eu cu lucrurile si animalutzele pe care le iubesc :oops:
Multumesc inca o data. Pupici