PDA

View Full Version : AM NEVOIE DE SOLUTIE RAPIDA



sabina
28-11-2006, 18:38
Buna seara!..doar ce m am inscris pe acest forum...am o problema..si am vazut ca multi s au confruntat cu ceea ce patesc si eu acum..am un caras (cu atat am mai ramas din 5) si are abdomenul umflat tare/...pluteste pe fundul acvariului si nu suport sa il vad asa...de cateva zile l am vazut ca incepuse sa se umfle...insa isi revenise...in seara asta s a agravat...am fost si la un magazin de specialitate...dar nu mi a zis decat boala de care e posibil sa sufere..nu si ce sa fac..in sfarsit..am citit aici k ar trebui sa i dau mazare decorticata..nu am in acest moment si mi e frica sa nu moara pana maine ..as vrea sa incerc sa il masez dar mi e foarte mila...si mi e frica sa nu l omor...
Puteti sa ma ajutati totusi sa mi spuneti cum sa fac asta mai exact?...am citit ceva despre cum sa il masez...si am anumite intrebari...in apa sau in afara?sa il las sa se zbata mai inati si poate iese singur aerul?cu o carpa umeda in afara acvariului??
nu prea ma pricep la pesti recunosc...acvariul este al frate lui meu si el a plecat anul asta la facultate si mi l a lasat mie in grija...ajuta ti ma va rog frumos...m am atasat de ei...de fapt...nici macar nu prea mai are pesti acvariul asta:(...
ma scuzati pt greselile de scriere ...insa nu mai am timp sa ma corectez...sper sa mi raspunda cineva

viviparu'
28-11-2006, 18:54
Daca n ute pricepi la pesti mai bine nu incerci sa-l masezi pentru ca s-ar putea sa nu scoti numai aerul din el.

Lasa-l asa pana maine si cumpara mazare decojita congelata. O oparesti si ii dai de mancare.

Si mai bine ar fi daca ai gasi la un magazin de specialitate Sera BaktoTabs. Sunt niste tablete care se dau pestilor de mancare.

Totusi nu cred ca a inghitit aer pentru ca sta pe fundul acvariului. Daca era plin de aer trebuia sa pluteasca la suprafata.

Asa ca eu cred ca e vorba de o boala intestinala(o ocluzie) si Sera BaktoTabs e cea mai buna alegere.

Tinem legatura.

sabina
28-11-2006, 19:05
ok..mc mult....sper sa gasesc maine si sa mi reziste pana maine...dar...e trist tare sa il vad asa.. :cry: ..am mai citit intre timp pe aici si am vazut inca o chestie..si carasul meu cam de o saptamana elimina fecale de culoare alba si cel mai ciudat cu bule de aer...nu stiu din ce cauza a patit asta...sa fie din cauza mancarii?ii dadeam niste bobite care se umflau cam mult(fish mix nr2)..si am observat si eu ca mananca destul de mult daca ii dau...mai am un vecin care de asemenea are acvariu de mai mult timp(de la el fratele meu a luat pasiunea asta..dar vecinul nu e acasa nici el si nu am putut sa apelez la el)si de la el stiu ca pot muri daca le dai prea mult sa manance..mama lui adesea ii omora asa fara s avrea at cand el nu era acasa...dar chiar nu i am dat multa mancare...nu stiu ce a patit...

viviparu'
28-11-2006, 19:17
Cu asta trebuia sa incepi: "elimina fecale albe". Este clar vorba de o boala intestinala. Sper sa gasesti Sera baktotabs. Daca nu, cumpara Sera Backtopur Direct, tablete, fa un schimb de apa de 30-40% inainte si apoi pune o pastila sfaramata si dizolvata in prealabil la fiecare 50L de apa. Timp de trei-patru zile nu schimbi deloc din apa.

Trebuia sa scrii de acu' o saptamana de cand au inceput fecalele albe.

Tinem legatura.

sabina
28-11-2006, 19:33
mai am o intrebare...dat fiind faptu ca mai am decat un caras..si asta bolnav...nu as putea sa il tratez intr un acvariu mai mic pe care il folosea inainte fratele meu pt cresterea puilor?
o sa mai intreb si maine la magazin..dar..ca sa stiu de pe acum...carasul asta face acum vreo 2 ani...e marisor..la noi in oras la magazin nu gasesti asa mari ca el..si d aia tin sa nu moara si el:(..am avut 5...2 nu stiu cum au murit pentru ca erau in grija fratelui insa de ceilalti doi am avut grija eu si stiu cum au murit...primul pe care l am pierdurt avea sub branhii o gaura..l am gasit plutind mort...nu avusese un comportament ciudat..sau nu observasem...iar apoi am incepout s ai urmaresc pe ceilalti 2 ramasi mai indeaproape si am observat ca unul din ei avea o gaura mare in loc de orificiul pe unde elimina fecalele...l am bagat intr un borcan cand am descoperit si am fugit cu el la magazin..acolo mi ai dat tratament cu verde de malachit si inca ceva..o solutie galbena...(nu mai tin minte cum ii spunea) si degeaba..a murit si el(cam acum o luna s a intamplat) si inca de pe atunci asta mi se parea un pic umflat...dar am crezut ca are icre..asa mi ai spus cei de la magazin..ca este eja matur si e posibil sa nu poata sa depuna icrele pt ca nu a avut mascul si se mai intampal sa se intaresca icrele(cam asa mi a explicat) si am crezut ca o sa moara...apoi si a revenit...dar acum iar am patit o...mai intai cu fecalele si acum ca e umflat tare :(uof

lupul-sur
28-11-2006, 19:41
Imi pare rau, stiu ca sunt cinic si te jignesc, poate asta datorita faptului ca eu prefer sa ii feresc de boli, am si eu experienta trista cu bolile. Parerea mea este ca nu scapa. Este tarziu, sistemul lor imunitar este la pamant, si din cate observ sunt un complex de boli. Este posibil ca sa se datoreze apei de proasta calitate din acvariu. Poate ne poti da si niste relatii privitoare la bazinul tau, marime lumina plante pompa schimburi de apa etc.

sabina
28-11-2006, 20:02
:( E ok...banuiam ca din cauza ca nu ingrijesc corespunzator se poate intampla asta...pai..ce sa va spun?plante nu mai am...pentru ca acum 2 veri mi le au mancat carasii pe toate....aveam o salata (cred ca asa ii zicea..asa il auzeam pe frate miu zicand) frumoasa in mijloc...si multe plante prin el(dar nu stiu cum le zicea...sincer nu ma pricep) :( dar le au mancat...aveam si pietris colorat si nisip..dar fratele meu l a scos p tot pentru ca a zis k murdarea apa...dar..nu conteaza ce aveam..va spun cam ce am si ce ii fac eu...poi...ceva rau e ca nu am incalzitor(cred)...si apa e cam la 19 -20 grade:(si am inteles ca le trebuie o temperatura mai mare..am un neon mare deasupra..cam cat tzine acvariul...o planta artificiala ...vreo 4 pietroaie mari.. un aer(nu stium cum sa ii zic) si o pompa...din aceea care se invarte si o data baga bule o data trage(nu stiu sa explic bine stiu :cry: ) marimea?! pai in jur de 70 de litri....acum in acvariu nu mai am decat gupi..carasul asta bolnav si un sanitar f mare...apa le o curatz cam in fiecare saptamana(spun cam pt ca mai trec si 2 sapt fara sa le o schimb deloc) ...de fapt...nu o shimb ci adaug cam 8 litri..si asta e o greseala stiu..sa adaug direct de la chiuveta..dar...am facut asa pt ca si vecinul meu la fel facea si avea un acvariu mai mare si mai multi pesti(desi am citit ce trebuie tinuta 48 d ore pt decantare)si spal buretzii pompei si aerului...si peretii acvariului..cam atat:(..ah da...am mai pus si o solutie ...(solutia aceea galbena cu care l am tratat pe cel care avea o gaura..citisem k este buna pt dezinfectarea apei)si am obs ca se curatza apa f bine....imi pare tare rau ca nu am citit mai mult inainte sa se intample toate astea...acum..degeaba am pareri de rau...vreu macar sa il fac bine pe asta...: :cry: la naiba se chinuie prea mult! :cry: :cry: :cry:

lupul-sur
28-11-2006, 20:19
http://www.acvarist.ro/forum/viewtopic.php?t=768

sabina
28-11-2006, 20:53
Ok....am inteles acum ce trebuie sa fac pe mai departe daca vreau sa am un acvariu...dar ce ma fac cu pestele meu(cu carsul)?!? :cry: arata bine..nu are puncte pe cozi pe inotatoare ..arata bine numai k e umflat...si se mai 'enerveaza" el sa stea cu burta in sus si incepe sa inoate tare..dar cum se opreste imediat il intoare burta..nu se ridica deasupra...dar cred ca nu se ridica pt ca se chinuie el sa nu se ridice. :cry: sa incerc sa-l masez pana maine cand o sa ma duc sa iau tabletele??ar avea vreun efect?

sabina
29-11-2006, 14:30
Deznodamant trist prezis de aseara de lupul sur.. :cry: nu am gasit tablete la magazinul de specialitate...l am gasit acasa cu o dunga sangerie pe abdomen nu mai puteam sa i fac nimic(aseara am incercat sa l masez totusi...avea abdomenu f moale..ca si cum ar fi fost numai cu aer...nu l am apasat tare..a iesit o subst transparenta si "vascoasa" asa...nu mult insa...totul fara efect) :cry:

lupul-sur
29-11-2006, 16:21
Imi pare rau ca s-a intamplat asta dar sansele erau minime sa il poti salva.