PDA

View Full Version : help ramirezi bolnav



fish2070
27-11-2006, 23:50
Acum 2 zile am observat o mica bulina alba pe corpul unui mascul de ramirezi saracul de cand are bulina alba nu mai mananca si sta foarte ascuns trebuie sa spun ca are culorile destul de inchise dar este foarte fricos. L-am mutat intr-un acvariu carantina unde am pus niste picaturi de Tripaflavin pare ca se simte mai bine deoarece a iesit la lumina isi tine aripioarele despartite de corp si mananca voiam sa va intreb oare ce are , o fi gris?
Ii va trece repede?

Scuzati pentru greseli dar ma grabesc ca mai am putine probleme de rezolvat.
Voiam sa mai spun cred ca boala s-a declansat in timpul reproducerii deoarece ei si-au mancat ouale si puii ( ei= masculul si femela)
Poate ca s-a si stresat putin dar nu inteleg cam ce.
Inainte l-am tinut intr-un acvariu de 50 L in care erau 5 pesti : 4 ramirezi ( 2 femele si 1 mascul) 1 labeo.
Dimensiuni: 35L 35 l 40 h neon roz ( l-am luat pentru plante nu pentru ca mi-ar place culoarea dar sa stiti ca arata super si daca e rozul acela , mai ales seara). Filtru ei bine nu stiu daca e Resun dar e pentru acvariu de 50 L care da acum 200l/h stati calmi ca nu e masina de spalat nici macar mancarea nu o prea misca cand le-o arunc :mrgreen: si pestilor le chiar place sa sara prin bule , ce sa mai zic de labeo.
Astept raspuns. Am sa va explic la DIY cum am modificat puterea filtrului de la 550L/h la 200L/h-250L/h.

fish2070
28-11-2006, 21:55
:cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

puteti inchide topicul , pestisorul a murit azi (28.11.2006) la ora 21:50

Boala- neidentificata

fish2070
28-11-2006, 22:22
Cateva putine simptome studiate in ultimele momente ale vietii:

1 Pestele incearca sa manacnce mancarea pusa la ora 18:30

2 Pestele prezinta digestie deoarece elimina fecale la ora 18:45

3 Pestele prezinta liniute rosi pe burta in partea centrala ora 19:00

4 Pestele incepe sa inoate in pozitie de 35-45 grade in loc sa inoate vertical , inoata cu botul spre fund. ora 19:45

5 Pestele prezinta putina activitate dar pozitia este aceasi 20:45

6 Pestele prezinta un colorit accentuat iar apoi scazut 20:45-21:20

7 Pestele moare la ora 21:51 burta prezentand o spartura rosie pe linia meridiana ( de la partea alba)

8 22:00 au fost gasite in apa solzi de peste .

9 Temperatura apei 25-26 G

10 Calitatea apei potrivita - sunt picaturi de Triplaflavin.

11 Apa este limpede.

12 Pestele a murit cu burta in sus.

13 Boala necunoscuta.

As vrea sa ma corectez totusi ca bula alba de pe el era defapt oxigen a doua zi de tratament nu mai era.

Cazuri posibile:

1 Gris : 2%

2 Spuma Saprolegniaza : 0%

3 Exoftalmie: 27%

4 Hidropizie : 22%

5 Probleme de alimentatie: 10% ( deoarece nu prea parea sa manance)

6 Cryptocarioza: 0%

7 Oodinioza : 0%