PDA

View Full Version : Ajutor urgent !!! Imi mor mor neonii!!!



jonu
27-11-2006, 21:15
Am o problema mare; Am un acvariu 240l cu 2 "rechini" 3 sanitari, 2 ancistrus 2 scalari, 3 zebre, 25 de neoni, plante. Timp de un an nu am avut nici o problema.
Cu o saptamana in urma am pus in acvariu 20 rasbora si 8 tetra cu ochi rosii care au pus stapanire pe centrul acvariului
In ulimele 2 zile au murit 4 neoni! + majoritatea si-au pierdut culoarea rosie si sunt foarte anemici (clar sunt pe moarte) la celelalte specii nu am observat nimic schimbat.
Dati-mi va rog un sfat- Nu vreau sub nici un chip sa pierd neonii.
[/img]

Anturaju
28-11-2006, 07:30
o data cu pestii noi poate ai introdus in acvariu o anumita boala sau mai multe. Pestii noi i-ai tinut in carantina? Daca zici ca pestii noi ti-au pus stapanire pe centrul acvariului neoni mai mananca sau sunt fugariti de pestii cei noi. Poate sunt stresati de cei 20 rasbora si 8 tetra cu ochi rosii

jonu
28-11-2006, 08:52
Intre timp a mai murit un neon.
Nu am tinut pestii noi in carantina intrucat nu posed un asemenea acvariu. Spatiul este destul de mic iar acvariul este incastrat in perete(intre doua camere).
Este posibil sa fie stresati deoarece stau aprope tot timpul ascunsi intre plantele de pe lateralele acvariului. Nu cred ca ar fi vorba de vreo bola deoarece restul pestilor nu par afectati. Ce ar trebui sa fac? Sa scot pestii noi afara?

viviparu'
28-11-2006, 09:24
Daca restul pestilor nusunt afectati asta nu inseamna ca nu e vreo boala. Poate fi ceva la care restul pestilor au imunitate, pe cand neonii nu.

Faptul ca au murit si mor trebuie sa-ti dea de gandit.

E clar ca ar fi trebuit sa tii pestii nou adusi in carantina o perioada.

Doar de stress nu sucombau neonii, acvariul este destul de mare.

Nu au nici un semn exterior? Puncte, pete, etc. Partea rosie care se decoloreaza nu prezinta nici un fel de semn?

ionutlatcan
28-11-2006, 12:25
m o problema mare; Am un acvariu 240l cu 2 "rechini" 3 sanitari, 2 ancistrus 2 scalari, 3 zebre, 25 de neoni, plante. Timp de un an nu am avut nici o problema.
Cu o saptamana in urma am pus in acvariu 20 rasbora si 8 tetra cu ochi rosii care au pus stapanire pe centrul acvariului
ciudata combinatia, chiar mortala pentru unii pesti si foarte stresanta pentru altii.
daca rechinasii ai putea sa-i tii cu rasbora si tetra (dar nici asa nu-i chiar bine), scalarii si neonii nu prea mai au ce cauta acolo.
scalarii daca sunt mari sunt tentati de neoni si stresati de rechini si tetra, iar neonii cu siguranta sunt "fugariti" de tetra, scalari, rechinasi.
vezi la ce renunti pentru ca acolo ai o mica ciorbita si incidenta deceselor va fi permanenta.

jonu
28-11-2006, 12:30
Pana nu am introdus rasbora si tetra nu am avut nici o problema timp de un an. Rechinii au fost putin agitati la inceput dar s-au linistit.
La ce sa renunt? Rasbora, tetra sau ambii?

ionutlatcan
28-11-2006, 12:51
care iti plac cel mai mult???

jonu
28-11-2006, 20:38
intre timp au mai murit 4 neoni...
Nu stiu ce sa fac. Nu au nici o pata. Pur si simplu dispare culoarea rosie si mor...
Dati-mi o idee

oviliv79
28-11-2006, 21:17
incearca sa-i muti in alt acvariu in care pui ceva apa din acvariu comun :idea:

ionutlatcan
29-11-2006, 09:10
omule hotaraste-te ce iti place si spune-ne si noua sa vedem daca te putem ajuta!!!!! :evil:

jonu
30-11-2006, 09:22
Pai cel mai mult imi plac neonii mai ales ca ii am de mai bine de un an. Insa nu stiu daca pot fi salvati intrucat toti sunt afectati si zilnic mor 2-3. Repet nu am alt acvariu; si daca as avea, nu am spatiu pentru el. Are cineva idee despre ce boala ar putea fi vorba? sa afecteze numai neonii iar restul nu?

monoceros
31-12-2006, 18:07
"Sa vorbim despre boala neonului, PLISTOPHORA. Este impropriu spus boala neonilor, pentru ca nu numai neonii sunt atinsi de aceasta boala, ci si speciile de Brachydanio sau Hemigrammus. Dar la neoni, datorita stralucirii dungii luminoase este mai vizibila. Aceasta boala apare la pestii mai sensibili si este provocata de agentul Plistophora hypessobryconis. Sporii intra pe traiectul digestiv, invadand in final musculatura corpului. In primul stadiu boala nu este depistabila, pentru ca are un ciclu intern. Dupa ce distruge muschii, ataca si celelalte organe. Se raspandeste prin nisip, plante, o acumulare de reziduuri de la pesti si resturi de hrana neconsumata, excrementele pestilor bolnavi. Aceasta boala poate ataca chiar si icrele din ovulele femelelor bolnave. Se manifesta astfel: in musculatura pestilor apar zone albe sau incolore, uneori sunt distruse aripioarele, pestele slabeste, aparand o curbura a coloanei vertebrale. Pestele isi pierde coloritul, neonii pierzandu-si dunga luminoasa. Boala este fatala si deocamdata nu are remedii. Pentru a stopa epidemia, pestii bolnavi se distrug. Ceilalti pesti se muta in alt acvariu care nu mai are si alti pesti pentru a-i contamina si pe acestia. Nisipul se va fierbe (dar mai bine se va arunca si se va inlocui cu nisip neinfestat), plantelor li se va face o baie cu permanganat de potasiu, iar acvariul de va dezinfecta cu alaun."
Acvarist.ro

BlueKidoo
23-01-2007, 14:40
si eu ma confrunt cu o situatie asemanatoare... am in acvariu 1 scalar, 2 sanitari, 4 zebre, 8 guppy, iar in momentul de fata mai am 6 neoni... am acvariul de o luna si nu am avut nici o problema pana acum, dar de 3 zile au inceput sa-mi moara neonii :cry: , iar cei care traiesc sunt un pic cam decolorati...care ar putea fi problema?? mentionez ca nu am facut nici o modificare in acvariu... :cry:

Sicmar
23-01-2007, 17:30
@BlueKidoo
Dintre pesti care-i ai cei mai sensibili la duritate si bazicitate mari sunt neoni. Suspectez ca aceastea sunt cauzele decesurilor. Probabil ai scoici in acvariu sau un nisip / pietris calcaros. Recomand ca prima masura schimburi de apa zilnice, cate 30-40%. Intre timp determina Kh, Gh si Ph, testeaza (cu otet) daca substratul este calcaros si scoate din acvariu (daca ai) scoici, cochilii, corali etc.

BlueKidoo
24-01-2007, 10:49
nu am scoici, corali sau altceva in acvariu.. nisipul este luat de la petshop si mi s-a spus ca este special tratat pt acvarii asa ca nu i-am facut un test de calcar inainte.. este posibil sa devina apa calcaroasa sau dura dupa o luna desi pana acum nu au fost probleme? ...a .. si inca ceva... cu putin timp inainte sa-mi moara neonii, mi-a aparut ceva verde pe pietre si geam... dar am curatat imediat ce-a aparut... am spalat pietetrele si nisipul cu apa fierbinte, am curatat geamurile acvariului, iar ieri am observat ca a inceput sa reapara :cry: poate ar trebui sa mentionez ca plante naturale nu am decat un fir si cateva artificiale iar chestia aia verde a aparut inainte de a baga planta naturala

Solaris
24-01-2007, 12:54
da un search cu alge verzi pe forum. deasemenea si cu hranire, lumina, schimb partial de apa, ciclare. si citeste si alte topicuri in special -Inceputul(primul acvariu)-

georgian
20-02-2007, 11:20
asa se intimpla cind luam pesti din surse nesigure, si ii bagam repede in bazinul comun.

nu ai auzit de carantina??

sigur ultimii pesti care i-ai cumparat erau bolnavi, asa cum a copiat foarte exact monoceros din cartea D-lui Oprea, de plistophora nu poti sa scapi pestii, nu exista tratament. acum e cam tirziu sa mai poti face ceva. trebuie sa o iei de la capat , cureti substartul desinfectezi bazinu, bagi ce pesti au mai ramas in carantina.
chiar si cu carantina nu ai prea multe de facut, imi pare rau!!

eu inca odata nu sunt de acord cu achizitionarea de pesti din "piata".
denumesc "piata", locul unde pesti sunt adusi dimineta ca si cartofii, pusi pe taraba, iar sera bagati din nou in bidoane si asa se intimpla ciclic, pina cind o parte din pesti se vind o parte din ei mor.
foarte multi mor dupa ce sunt vinduti.
acest mod de manipulare al pestilor duce intii la slabirea imunitatii pestilor in fata agentilor de imbolnavire.
mai sigure sunt magazinele unde pestii odata adusi ramin in bazine cu aceeasi apa si cu aceleasi conditii pina la vinzare.
intr-adevar exista si o diferenta de pret intre piata si un magazin. dar daca socotim mortalitatea pestilor cumparati sau riscul de imbolnavire si a celorlalti pesti merita negresit sa cumperi din magazine.

Majoritatea acvaristilor, cind s-au apucat de acvaristica si-au cumparat pesti din piata, cu timpul s-au lamurit care este treaba.

concluzionind foarte pragmatic: nu prea ai ce sa le mai faci la pesti decit sa ii bagi in carantina , un bazin cu apa curata ( apa care sa aiba proprietatile cit mai apropiate de cea din bazinul infestat), bazin steril fara plante si sa ii ti acolo o perioada pina observi ca nu ti-au mai murit pesti .
bazinul infestat il cureti, arunci nisipul ( substratul), desinfectezi plantele cu solutie de permanganat de potasiu, si pe viitor ai mai multa grija de unde iei pesti.

kriss
23-02-2007, 14:05
cat timp ar trebui tinuti in carantina pestii luati din "piata" ?

georgian
23-02-2007, 14:34
2 saptamani minim, eu cred ca e sufucient.

vali1982
12-09-2007, 18:41
d-le sicmar ati spus ceva de "otet" mai spuneti odata va rog.era interesant.ms mult @BlueKidoo
Dintre pesti care-i ai cei mai sensibili la duritate si bazicitate mari sunt neoni. Suspectez ca aceastea sunt cauzele decesurilor. Probabil ai scoici in acvariu sau un nisip / pietris calcaros. Recomand ca prima masura schimburi de apa zilnice, cate 30-40%. Intre timp determina Kh, Gh si Ph, testeaza (cu otet) daca substratul este calcaros si scoate din acvariu (daca ai) scoici, cochilii, corali etc.

esant.

meebo
12-09-2007, 22:48
nu inteleg de ce toti se arunca cu capul inainte sa zica ca pestii care iai luat recent sunt bolnavi....(nu vreau sa apara polemici...daca aveti argumente astept )

eu zic ca peste cei noi nu sunt compatibili cu neonii...ii streseaza....probabil ca nu ii lasa sa manance...mai ales tetra si uite te si tu atente vezi ce se intampla in acvariul ala....

pe viitor cand iei pesti nu ii mai amesteca atat...iati o specie maxim 2 si gata...iei 50 de neoni si gata....asa nu se vor intelege sunt stresati...

uite te la temperatura apei ph si celelalte propietati despre care nu ai zis nimic....

cel mai bine dupa parerea mea este sa scoti restul pestilor din acvariu sa pastrezi doar neonii daca ai zis k iti plac astia. si sa le oferi conditiile de care au nevoie (23-24 grade apa...ph ul necesar kh gh etc...) plante e bine sa ai plante naturale...eventual 2-3 cu crestere rapida pentru a evita excesul de alge sau chiar aparitia lor....

Sicmar
12-09-2007, 23:06
@vali1982 Pas cu pas:
Scoti o parte din substrat (cat sa tii intr-o lingura). Ai grija sa fie fara mizerii multe. Scurgi cat poti de bine apa din el. Pui cateva picaturi de otet peste el. Daca "sfaraie" este substrat calcaros. Daca nu se intampla nimic nu-i calcaros.

Iar mor neonii ?