PDA

View Full Version : Ce s-a intamplat?



sfc
07-01-2009, 22:13
Acum cateva zile am vazut 4 pui de guppy,pe plantele de la suprafata.Dupa 2 zile au disparut,cred ca au fost mancati.Apoi au mai aparut 2.Am pregatit inca un acvariu,10-12 l ;am pus apa din acvariul mare (cel in care sunt si femelele),am pus o piatra pentru aerare,incalzitor.Am pus 3 femele care aveau burta foarte mare,in "fatatoare" :grin: si cei 2 pui,seara.A doua zi dimineata ,puii erau pe moarte,tremurau ciudat.Dupa-masa si femelele erau pe duca.Am pus femelele inapoi in acvariul mare dar pana seara au murit toate 3.
Ce s-a intamplat?

Silvester
08-01-2009, 01:05
Trei pot fi cauzele :
1.Lipsa filtrării biologice în acvariul "fătatoare" în care se pune UNA gupă gestantă nu trei buc o dată !În cel mai "bun" caz dacă una din ele făta, celelalte îi consumau cu plăcere puii...piatra de aer nu e suficientă!
2.La mutarea în acvariul mic din acvariul mare chiar şi o diferenţă de 1 grad în minus faţă de temperatura din acvariul mare, la gupele gestante poate avea efecte nefaste.Temperatura putea să fie în acvariul mic cu un grad în plus dar nu în minus.
3.Manipularea gupei gestante e bine să fie făcută cu ajutorul unui pahar de plastic de 500ml în care se "pitroceşte" apa cu cea din fătătoare, se evită pe cît posibil "zborul" prin aer în ciorpac de la un acvariu la altul...vara mai merge dar iarna este contraindicat.

sfc
11-01-2009, 19:05
Da se pare ca am gresit cam in fiecare caz...
1.pus 3 femele in spatiu mic...stress ,,si da trebuia sa pun un filtru de burete ciclat ... :cry:
2.cu siguranta pana am terminat de pregatit fatatoarea si incalzitorul si umplerea lui...a scazut bine de tot temperatura.
3.si cand te gandesti ca eu umblam cu...minciocul... :oops:

si sa fie 4!-o sa invat ...SA AM RABDARE!....se pare ca asta e cheia succesului si in acvaristica...deci..la lectii....mai am de invatat... 8)
Multumesc, @Silvester