PDA

View Full Version : Gurami Albastru



vali_podaru
05-01-2009, 23:56
de o luna de zile mi-am cumparat 4 gurami albastri, au crescut extrem de repede..si din toti 4 mi se pare ca is numai femele..oare sa am "norocul" asta?? sa ii fi nimerit pe toti 4 femele? tin sa precizez..ca au cam 5-6 cm cu tot cu coada..dar la nici unul nu da nici un semn ca i-ar creste innotatoarea de sus mai ascutita..eu inteleg ca is prea mici..dar la ce lungime se poate spune ca au ajuns la maturitate..si innotatoarea de sus creste in ultimul moment? si pot sa isi faca cuib in acvariul comun? mai am cam 15-20 de zebre in el si un coridoras si un cory albino cred. Multumesc anticipat

Gaia
07-01-2009, 14:48
Pai daca ai mai putin de 2 masculi (doar unul, sau nici unul) chiar ca te poti considera norocos, fara gluma.Unii masculi de gurami albastru sunt foarte bataiosi, al meu snopeste in bataie tot ce prinde.
Mai ai putina rabdare pana cresc si daca se dovedeste ca sunt toti 4 femele le iei un mascul mai incolo, unde intra 4 incape si al cincilea (sper ca ai acvariu mare pentru ei).
Cuib vor face si in acvariul comun cand le va veni vremea.

vali_podaru
07-01-2009, 19:09
Multumesc de informatii..totusi as vrea un mascul..asa de frumusete :). da si loc au destul, stiu ca ei cresc foarte mult.

schumydan
07-01-2009, 20:24
am avut si eu gurami cam un an jumate. masculii cresc pana la 12-15 cm in timp ce femele nu depasesc 10 cm(eu zic de ce am avut eu) aripioara ar trebui sa se cunoasca. eu am avut 3 masculi si o femela singuri in acvariu si masculii se ierarhizasera aveam mascul dominant si restu erau imprastiati prin acvariu fiecare cu cate un teritoriu mic, masculul dominant era cel mai mare se apropia de 14 cm lungime si app 4 cm latime cand se enerva si daca vreunu din ceilalti intrau pe teritoriu lui se lasa cu bataie. nu au mai apucat sa se reproduca pentru ca i-am donat pe toti :grin:

vali_podaru
07-01-2009, 22:51
aha..pai mie imi plac..i-am crescut de mici tare si acuma sper sa pot sa reusesc sa ii inmultesc..dar mai am destul timp de asteptat..multumesc si tie pentru informatii

addnann
17-01-2009, 16:49
Sunt nou aici si va rog sa tratati acest email ca si venind din partea unui newbie.

Am un acavariu de 1 an de zile (120 x 50 x 60cm). L-am plantat, l-am populat cu pesti. Totul a decurs bine pina acum 1 sapt. - 2.

Acum 2 saptamini aveam 4 gourami albastri si 3 pesti sanitari (sincer nu stiu cum se numesc insa sunt acei pesti maronii care merg pe fundul acvariului si din cind in cind se mai ridica pe sticla) si ceva melrci galbeni (vreo 3 si in plus o multime de melci mici negri samd).

Acum 2 saptamini am cumparat 3 pesti cutit. La inceput, mi s-au parut timizi, chiar credeam ca nu se vor acomoda. Dupa 1 sapamina nu au nici o problema sa "zburde" in tot acvariul.

Problema mea este ca in ultimele 4 zile au murit 2 gourami (pe final au fost apatici, apoi am vazut singe pe linga aripioare, apoi cu burta in sus). Nu amindoi odata ci unul si dupa 2 zile inca unul. Acum ... la al 3-lea gourami au aparut simptomele .... mai apatic ... si singereaza la aripioara din spate jos.

Are vreo legatura aducerea pestilor cutit cu ceea ce se intimpla cu gourami? Daca nu ce ar putea fi?

Multumesc anticipat pentru ajutor!

catalina_rusca
31-05-2009, 22:45
aha..pai mie imi plac..i-am crescut de mici tare si acuma sper sa pot sa reusesc sa ii inmultesc..dar mai am destul timp de asteptat..multumesc si tie pentru informatii

eu din cate stiu la gurami se diferentiaza dupa aripioara dorsala! si nici nu stiu sa fie prea agresivi! tatal meu se ocupa de acvaristica si i-a inmultit de foarte multe ori! nu e asa de greu !trebuie doar sa sti care e mascul si care femela si trebuie pusi separat! masculul depune spuma si.. sunt destul de usor de inmultit!bafta!