PDA

View Full Version : Moartea lui Milan - pestele piranha in varsta de numai 2luni



antiterra
23-11-2006, 13:54
nu am observat inaintea decesului decat faptul ca pestii sunt foarte agitati ... nimic suspect in rest ... i-am pus in alt acvariu pe supravietuitori...ce sa fac mai departe ?

multumesc

scorpion1195
23-11-2006, 14:11
Da-ne si noua niste detalii despre acvariul tau; dimensiuni, calitatea apei, orice ar putea sa ne fie de folos

lupul-sur
23-11-2006, 14:29
Razvan ti-a atras atentia ca nu o sa mai apuce marea mutare. Se pare ca unul dintre ei si-a luat innotul spre o lume mai buna. Este de preferat sa ai posibilitatea sa faci niste teste la apa. Sunt sigur ca ceva nu este in ordine. La prima vedere este vorba de amoniac.

fish2070
23-11-2006, 22:06
piranha sunt niste pesti frumosi dar din pacate super sensibili si am sa-ti dau o mica lista:
1 Calitatea apei
2 Lumina puternica
3 Mancare ( prefera mai mult vie sau pesti mici uscati)
4 Sunete puternince care provoaca vibratii

Incearca sa ii ti la o lumina mai slaba si sa pui plante care nu necesita o lumina prea puternica , din cate am inteles ii deranjeaza foarte grav la ochi lumina puterninca.
Sunetele puternice ii streseaza si mor repede sunt multe cazuri si ti-o spun ca, cunosc multi care au avut piranha si au murit din cauza ca erau intr-o camera mai zgomotoasa.
Nu numai sunetele ii streseaza dar si daca se afla intr-o camera in care trece tot timpul cineva prin fata acvariului.

Condoleante pentru pestisor, poate ii este mai bine unde se afla acuma dar incearca sa ii salvezi pe cei care sunt in viata.

antiterra
24-11-2006, 13:14
acvariul este foarte mic ... are circa 30 de litri ... este provizoriu deoarece pestii vor fi mutati intr-un acvariu de 200 de litri cat de curand ... am schimbat apa in totalitate ... nustiu ce sa le mai fac ... mai am un piranha si un sanitar ... nu as vrea sa moara nici ei sau sa fie stresati. Nu am nici cui sa ii dau deoarece nu dedica nimeni 100 de litri unui singur peste.

Multumesc

Sorin
24-11-2006, 19:07
In primul rand tine cont de ce ti-a scris fish2070.
Apoi, din posturile tale anterioare am inteles ca nu ai filtru intern ci un burete in acel acvariu de 30 de litri. Ca sa iti salvezi pestii pentru inca o saptamana sau cat ii mai tzii tu acolo pana rezolvi pe cel nou, trebuie sa mai bagi ceva bani. Iti recomand macar un filtru Aquael-mini (deci nu FAN1), sa pastrezi 26 de grade si apa limpede (schimburi zilnice 30% sau 50% in functie de gravitate - pana se limpezeste). Apa rece+Aquasafe tinuta la decantat 24 de ore (si egalizat temperatura). Echilibru in acvariu ala nu vei putea avea. Mancare - numai tubii pusi in suport, de pe jos piranha nu mananca. Daca nu mananca timp de o ora ii arunci, altfel tot pe jos ajung intr-un final. A doua zi va manca daca nu este inca bolnav. Ah, si vezi de unde ii iei, e cea mai riscanta mancare.
Ai grija ca piranha sunt printre putinii pesti exotici care se pot imbolnavi de tuberculoza si asta se intampla deobicei cand ii tii in apa murdara.
Daca sanitarul este agitat (si nu ai ascunzisuri prin acvariu) ii creeaza o stare de panica si lui piranha, s-ar putea sa trebueasca sa-l muti. Oricum nu stiu cat va putea sta singur acolo, piranha fiind pesti de card.
Si inca o treaba: iti mai repet, acvariul acela de 200l este si el o solutie temporara pentru piranha. Nu vei reusi sa cresti 2 piranha in 200l, chiar daca se va cicla si vei avea un echilibru. Iti recomand sa-l dai, cat mai poti.

antiterra
27-11-2006, 12:32
acuma cel de al 2lea piranha are o pata MARE neagra undeva sus sub sripa ea are o forma de ghiara nu mare ok ... aveti indee ce ar putea fi acea pata ?

antiterra
28-11-2006, 13:24
hmmm . prea tarziu baieti ... este mort si al 2lea ... curios mi se pare totusi faptul ca au murit DUPA sosirea sanitarului ... un mascul imens cumparat din obor ... credeti ca se poate sa fie purtatorul unei boli si sa funvtioneze numai pe post de transmitator ?

oviliv79
28-11-2006, 20:42
daca l-ai luat din obor e clar. :twisted: ..eu am luat mai demult leri si au omorat juma din pestii din acvariu :cry: ...aveau gris si NU iam tinut in carantina :evil: