PDA

View Full Version : masculul de la colisa lalia s-a "umflat"



dacianailie
09-12-2005, 15:04
Salut
Am si eu un mare necaz...masculul de la colisa lalia s-a "umflat" in ultimele trei zile si se chinuie foarte tare - acum sta pe fundul acvariului si abia mai urca la suprafata pentru a respira, dar o face; e ca un balon, nu-si mai mentine echilibrul si pe fund, e cand intr-o parte, cand in alta.
L-am scos ieri din bazinul principal intr-unul mic, il tin la intuneric si o sa incerc sa-i cresc gradat temperatura la 27-28 grade. Nu are ochii exoftalmici din cate am vazut, nu are pete sau probleme exterioare. Apa a fost murdara in ultimul timp din cauza ca am dat prea multa mancare - am introdus niste puiet de molly si xifo.

Spuneti-mi va rog ce credeti ca ar trebui sa fac cu el pentru ca se chinuie foarte tare.

Ieri, inainte de a-l scoate din bazinul mare am introdus furazolidon dar el nu mai mananca nimic de trei zile iar acum, din disperare, i-am pus in apa niste picaturi de sera mycopur pentru ca are si sulfat de cupru.

Multumesc

Daciana

Am creat eu nu nou topic pentru ca nu-i frumos sa postezi peste topicul omului.Johnny

razvan
09-12-2005, 16:57
Suntem noi o generatie de acvaristi care am inceput totul de la zero, acum vre-o 25-30 ani cand nu se gaseau pe toate gardurile si in toate pietzele pesti exotici, plante, silicon, aparatura, etc...

toata stima pentru "virsta" in acvaristica, eu nu ma pot lauda cu asa ceva :( doar de vreo 3-4 ani, cind m-a lovit microbul ...
am omorit si eu "involuntar" citeva rinduri de pesti, am avut si eu "borcan" de 15 l cu ciorba de peste, dar cind mi-a cazut in mana o cartulie de prin 1972 cu niste carasi pe coperta (as numi-o biblia acvaristului) am citit-o din scoarta in scoarta. abea dupa aia mi-a crescut netul si accesul la informatie....

deasupra alt exemplu de bananaiala acvaristica...

nu stie sigur ce boala are, dar baga "chimicale" de tratament...
daciana, nu stiu ce boala are pestele tau , dar te asigur ca adaosurile de doctorii, fara sa aibe un suport logic, nu vor face decit sa-ti trimita pestele pe "valurile line ale stixului" .

posibil sa fi mancat prea mult, posibil sa se fi "indulcit' cu ceva puiet, posibil ca apa murdara sa nu-i fi priit, la colisa aerarea e mai putin importanta datorita sistemului respirator "specific", faptul ca ai ridicat temperatura este relativ bun , dar ar fi fost indicat doar in cazul grisului...
in fine ai facut cite putin din mai multe tipuri de tratamente, pentru mai multe tipuri de boli, iar rezultatul va fi "un pic mai bine pentru dumneavoastra" :(

dacianailie
09-12-2005, 17:25
salut razvan

iti multumesc pentru ca ai raspuns desi nu pot sa nu remarc o usoara nota de aroganta legata de "neprofesionalismul" meu

as dori sa subliniez inca o data intrebarea "ce credetzi ca ar tb sa fac cu el"; nu de alta dar cred ca as fi preferat sa moara pur si simplu decat sa-l vad chinuindu-se de atatea zile

are cineva un pronostic?


daciana

bogdan
09-12-2005, 18:34
sal !!! Stiu ca o sa va para amuzant si cred asta dar am intalnit astfel de cazuri de BALONARE a pestilor la unele persoane si singura solutie a fost masarea abdomenului pestilor.Dupa ce pestii au fost masati cateva zile la rand ei au putut sa elimine excrementele si BALONAREA a disparut.Pestii erau masati in apa cu mana,masajul fiind foarte incet nicidecum rapid si puternic deoarece asta poate afecta pestele
Vreau sa precizes ca acest "tratament" a fost facut pe carasii aurii mari de vreo 3 ani

Laurentiu Craciunas
09-12-2005, 22:49
La carasi chiar le "place" masarea... asa reusesti sa-i mai si inmultesti :)

Eu zic sa-l mai lasi cateva zile sa vezi poate-si revine (in caz de indigestie), dar este si o boala in care li se umfla abdomenul si atunci e bine sa-l separi de restul pestilor.

PS: data viitoare cand ai un subiect nou, mai bine deschide un topic nou (sa respectam si noi pe cel care a deschis topicul asta), mersi :)

Johnny
10-12-2005, 02:20
Eu am pierdut scalari cu aceeasi boala.S-au umflat si in cateva saptamani s-au stins.AM incercat cu bactopur direct dar nu a dat roade.AM inteles ca era bun un tratament cu metronizadol(o pastila la 20 l) in combinatie cu bactopur direct.Eu n-am avut ocazia sa mai icnerc dar poate incerci tu. :(

dacianailie
11-12-2005, 17:23
salut

masculul de gurami a murit ieri; s-a chinuit mult si mi-a lasat multa amaraciune si o concluzie trista: in conjuncturi nefavorabile faptul ca esti un luptator nu face decat sa-ti prelungeasca suferinta

nu stiu johnny daca a fost aceeasi boala, pentru ca la gurami a durat mult mai putin - poate 4,5 zile (si eu oi fi remarcat de vre-o 3); n-am observat nici o schimbare la ceilalti pesti - mai am doar o guramita

as vrea sa stiu mai multe despre comportamentul lor intr-un acvariu cu mai multe exemplare - din cate am vazut eu, sunt pesti solitari si speriosi sau hai sa zicem sfiosi (cel putin guramitza) - ar ajuta-o cumva daca as mai lua o fetitza si un mascul?

ce ma sfatuiti?

tks

daciana

p.s. imi cer scuze johnni, pentru postarea gresita, am realizat si eu destul de repede dar e primul forum la care particip si am avut nitel probleme cu "orientarea" :-)) - ce sa fac?! sunt o "bunicutza"

Johnny
11-12-2005, 19:30
Uneori , oricat de mult am lupta pentru a salva pestii nostri ,nu reusim sa-i salvam dar asta nu inseamna ca trebuie sa ne lasam de aceasta pasiune sau ca data viitoare sa nu mai incercam nimic pentru a-i ajuta.Acum inainte de a mai cumpara vre-un peste sper ca ne poti da toate detaliile despre acvariul tau.Ce volum are ,cati pesti ai,ce specii ,de cand il ai ,la cat timp schimbi apa?Deasemena sper sa citesti topicul acesta si sa vezi daca ai gresit undeva. http://acvarist.ro/forum/viewtopic.php?t=87
Cat despre postatul gresit nu e nevoie sa-ti faci probleme ,inteleg si chiar apreciez ca ai facut atatea pentru a-ti salva pestii.

dyenuta
11-12-2006, 17:08
Am un betta splendens de vreo 8 luni ... Pana acum nu am avut nici o problema cu el, era vioi ... dar de cateva zile sta la suprafata acvariului retras intr-un colt ... cateodata sta si pe o parte ... nu se misca deloc ... mananca foarte rar... Daca la inceput mai facea cu greu cate un tur de acvariu acum are 2 zile decand nu s-a mai miscat din locul acela deloc. De ce ?
Mai am in acvariul 2 Sclari mari ... dar nu cred ca betta ar fi putut fi ranit de ei ... adik nu are "rochita" jumulita ... Pesti sunt impreuna de mici si nu sunt agresivi unii cu altii ...


Ps: Mai am inca o problema, matusa mea care are un acvariu identic ... cu acelasi tip de pesti (2 Scalari + 1 betta) are tot probleme cu betta. Numai ca la ea betta a avut acum 2 zile capul umflat ... umflatura din zona capului s-a retras, dar acum are umflata burta. Nu stiu exact despre ce este vorba ... pentru ca nu am fost la fata locului sa vad ... ne despart 300Km ...
In cazul matusei mele ma gandeam ca betta este posibil sa fie Femela si ca s-ar putea sa vrea sa-si depuna icrele ... dar totusi de ce i s-a umflat capul mai intai ?

Va rog sa ma ajutati! Multumesc mult !

Al_koholic
11-12-2006, 21:19
De ce ?
Mai am in acvariul 2 Sclari mari ... dar nu cred ca betta ar fi putut fi ranit de ei ... adik nu are "rochita" jumulita ... Pesti sunt impreuna de mici si nu sunt agresivi unii cu altii ...


Ps: Mai am inca o problema, matusa mea care are un acvariu identic ... cu acelasi tip de pesti (2 Scalari + 1 betta) are tot probleme cu betta. Numai ca la ea betta a avut acum 2 zile capul umflat ... umflatura din zona capului s-a retras, dar acum are umflata burta. Nu stiu exact despre ce este vorba ... pentru ca nu am fost la fata locului sa vad ... ne despart 300Km ...
In cazul matusei mele ma gandeam ca betta este posibil sa fie Femela si ca s-ar putea sa vrea sa-si depuna icrele ... dar totusi de ce i s-a umflat capul mai intai ?

Va rog sa ma ajutati! Multumesc mult !

In primul rand trebuia sa spui cati litri are acvariul tau si mai ales cat de "mari" sunt scalarii tai.
Scalarul este un peste teritorial care odata ajuns la maturitate "ataca" tot ce misca pe langa teritoriul lor. Nu conteaza ca i-ai avut de mici...scalarii sunt pesti "ucigasi" iar fragilul betta aproape cu siguranta a ajuns sa fie atacat de ei. Acum sta retras deoarece este timorat si poate chiar ranit.

In cazul matusii tale ar trebui sa stii cu siguranta daca este baiat sau fata acel betta :roll:

dyenuta
12-12-2006, 02:20
scalarii au 10-11 luni ... iar ambele acvarii au 60litri.
Cat despre betta matusei mele, este vorba despre un "el" ... :D

lupul-sur
12-12-2006, 14:13
ti-ai dat singura explicatia cand ai spus 60 litri!