PDA

View Full Version : boala guppy



ionutlatcan
20-11-2006, 10:19
salutare!!! am vazut ca femelele de guppy au o pojghita albicioasa pe corp. ce boala este si cum se trateaza??

viviparu'
20-11-2006, 19:28
Daca "pojghita" de care vorbesti are forme regulate iar petele au aspect laptos atunci te-ai pricopsit cu Costia necatrix.

Tratament: Sera Costapur sustinut de Sera Ectopur.

ionutlatcan
21-11-2006, 08:20
nu pot sa zic ca au forme regulate. petele tind sa se extinda pe toata suprafata corpului nu ca niste pete individuale ci ca un mucegai.

viviparu'
21-11-2006, 08:32
nu pot sa zic ca au forme regulate. petele tind sa se extinda pe toata suprafata corpului nu ca niste pete individuale ci ca un mucegai.

Atunci e Saprolegnia. Sera Mycopur+Sera Ectopur si sare, 1 lingura la 10-15L. Ii tii sub tratament 3-4 zile, timp in care nu le schimbi apa. Apoi faci un schimb de apa de 30-40%.

ionutlatcan
21-11-2006, 08:36
spune-mi cum sa fac. eu am acvariul destul de bine plantat si nu as vrea sa distrug plantele. pe de alta parte stiu ca si daca ii tratez in alt vas boala poate ramane in acvariu.

viviparu'
21-11-2006, 08:51
Asta e o treaba care s-a tot discutat si rasdiscutat pe forum. Nu mi-am exprimat nici un punct de vedere pana acum dar cred ca e momentul sa o fac:

Domnilor, cand aveti pesti bolnavi, nu vorbesc de unul sau doi ci de o problema masiva, si vi se da o solutie, voi incepeti sa va puneti problema plantelor, a melcilor, etc.

Plantele se refac, pestii NU.

Daca tu ai fi bolnav si ar trebui sa inhalezi nu stiu ce fum ti-ai pune problema ca tocmai ai zugravit si ti se murdaresc peretii?

Chiar daca, sa zicem, plantele ar fi afectate, desi la mine nu s-a intamplat, moartea este ireversibila.

Incercati sa nu mai puneti intrebari de genul asta, sunt chiar stupide.

Fie scoateti pestii intr-un acvariu de carantina, fie daca este vorba de o infectie masiva tratati tot acvariul, dar alegeti intre pestii bolnavi care vor muri si plante care poate, spun poate, vor fi oarecum afectate dar se vor reface.

Vreti numai plante, nu mai puneti pesti in acvariu. Vreti si pesti atunci din doua rele il alegeti pe cel mai mic.

Am o rugaminte pentru toti cei care posteaza la "Boli" si li se recomanda un tratament. Daca tot nu stiti ce sa faceti, faceti ce vi se spune. Nu mai puneti tot felul de intrebari la care asteptati un raspuns, apoi puneti iar intrebari, si tot asa pana cand scrieti ca pestii au murit si puneti si un emoticon de tristete.

ionutlatcan
23-11-2006, 08:46
rezolvat!!! se poate inchide topicul

lupul-sur
23-11-2006, 11:35
De acord cu viviparul foarte bine ai pus problema.

viviparu'
23-11-2006, 19:38
rezolvat!!! se poate inchide topicul

Rezolvat in ce sens? S-au vindecat pestii ori nu mai e cazul sa-i tratezi dat fiind ca au trecut in lumea dreptilor?

Fii si tu mai explicit pentru bucuria sau tristetea noastra.

ionutlatcan
24-11-2006, 08:25
rezolvat.....pestanii sunt ok!!!!!