PDA

View Full Version : Problema



Bogdy
19-12-2008, 18:02
Am si eu o problema.Am primit de curand un Betta.Problema este ca nu stiu dak este femela sau mascul.are cca 4cm ,corpul cenusiu , aripioarele albastre si o dungulita orizontala pe corp.Ar putea cineva sa ma ajute sa aflu dak este femela sau mascul??? VA multzumesc :grin:

androklys
20-12-2008, 03:25
poate ne arati si o poza??

Bogdy
20-12-2008, 12:50
Unde sa pun poza???

Stranger
20-12-2008, 13:30
Ai putea s-o pui aici. (http://photo.acvarist.ro/acvaristica-pesti-de-acvariu-7.htm)
Atentie la dimensiuni, 800 x 800 de pixeli, si nu te descuraja daca trebuie sa scrii codul inca o data.
Poza oricum trebuie verificata, asa ca nu va aparea decat mai tarziu, poate maine. Se poate sa trebuiasca sa te inregistrezi ca sa poti pune poza.
Pe urma ar trebuii sa existe sus, in dreapta un buton "Upload" care-ti permite sa pui o poza de pe PC-ul tau sau din alta parte.
In general la Beta masculii au inotatoarele mult mai mari decat femelele si sunt mai viu colorati. Da o cautare pe net dupa poze cu Beta si te lamuresti in cateva secunde.
Dupa ce ai pus poza si apare(!), poti sa pui un linc spre ea asa:
[url=http://photo.acvarist.ro/data/media/7/Resize_of_Resize_of_DSCF0141.jpg]Poza Beta[/ul]
Am lasat "r" intentionat afara, ca sa vezi cum arata. Adresa o iei din proprietatile pozei pe care o maresti intai, ca altfel apare asa mica cum era cand ai copiat adresa din proprietati.
Daca pui "r"-ul la locul sau va disparea tot, in afara de "Poza Beta", care va ramane ca linc.
Daca crezi c-o sa pui mai multe poze in viitor, poate-ti faci un album propriu.

reptylesromgrup
22-12-2008, 19:56
daca are o dunga sau doua orizontale pe toate lungimea corpului, cel mai probabil e femela. La mine femele au doua dungi paralele orizontale cand sunt gata de imperechiere si stiu k tre sa le bag in acvariul de reproducere :grin:

celdintai
13-01-2009, 15:43
m-am hotarat sa scriu cu toate ca a trecut ceva timp de la ultimul post , dar am vazut ca nimeni nu a precizat ca nu doar femelele au dungi orizontale ci si masculii iar de cele mai multe ori sunt insotite de o pierdere a culorii (mai ales la masculi) fapt ce de multe ori inseamna stres nicidecum ca sunt gata de reproducere, toata stima