PDA

View Full Version : E boala... ?



LadyOscar
18-11-2006, 11:19
Sal. Am si eu vreo15 guppy din care 12 puieti si 2 xipho. Chesti interesanta e urmatoarea: Se scarpina din cand in cand de substrat puncte albe nu au si chestia cu scarpinatu o au de cand am acvariul adika din iulie. Nu a murit nici unu a si in septembrie am luat un incalzitor cu termostat si le tin temperatura apei la 26 de grade C. Intrebarea mea este e Ich. ala sau nu si daca e vreo boala ce e ? Si cum se trateaza.
tre sa mentionez ca am cautat pe net un raspuns si nu am gasit, stiu ca voi stiti mai multe, va rog un raspuns.
va pup si multumesc anticipat !

andrei_fisher
18-11-2006, 14:47
daca nu au puncte albe si nici nu au murit din septembrie pana acum e foarte bine.se stie ca apa de robinet nu este foarte"pura" .daca se freaca de nisip,plante,etc iti recomand cand schimbi urmatoarea data apa sa pui o lingura de sare(preferabil neiodata) la 10 l de apa.dupa aceea pui apa normal(ma refer atunci cand schimbi apa a doua oara)

lupul-sur
18-11-2006, 15:05
Ai incercat sa faci ceva teste de apa? Asa de coriozitate.

LadyOscar
18-11-2006, 17:46
n-am facut teste la apa ca habar nu am cum se face :oops: . Intodeauna cand vreau sa le schimb apa pun in apa la stat o zi o zi jumate maxim. Asa ei sunt vioi mananca bine nu am probleme cu ei deloc. Si le dau papica fulgi din aia vitaminizati de la TetraMin formula bioactiva (asa scrie pe punga) si sunt foarte multumita de mancarea asta o mananca rapid si ce pica jos se duc dupa ea si o halesc (fulgii aia galbeni sau care aia tot timpu pica si i-am si sfaramat).
As vrea sa fac teste la apa numa spuneti-mi si mie cum si fac, stiu ca viviparii rezista la o duritate mai mare a apei dar totusi ... .
Va pup si multumesc anticipat

LadyOscar
18-11-2006, 18:01
am doi melci unu mic maro cu buline galbene cam de 1 cm diametru si un Melanoides tuberculata si din cate stiu eu cel din urma daca nu-i place apa sta la supafata apei azi l-am vazut prima oara nici nu am stiut ca-l am azi dimineatza pe la 7 am dat de el si are aproape 1cm lungime plantele nu mi-au fost papate suprapopulare inca nu am probleme si geamurile sunt curate, apa miroase cum ar trebui sa miroasa... .

carasu
18-11-2006, 19:29
Este posibil sa ai ph-ul scazut. Cumpara un test de ph si masoara ph-ul apei din acvariu urmand instructiunile de pe ambalaj.

razvan
19-11-2006, 08:27
mai multi parametrii lipsesc din descrierile tale....
volumul acvariului si "desimea" schimburilor de apa, tipul substratului si eventualele plante, filtrarea ....

viviparu'
19-11-2006, 10:29
Daca se scarpina de substrat si nu au nici un fel de puncte sau pete pe ei au ectoparaziti(paraziti externi).

Se trateaza cu Sera Ectopur. Dozajul si modul de folosire sunt scrise pe cutie.

Sarea nu e suficienta. Este un foarte bun dezinfectant dar nu omoara aceste bacterii.

Fac pariu ca si inotatoarele sunt usor lipite de corp si nu desfacute la maxim.

LadyOscar
19-11-2006, 12:23
inotatoarele lipite . In legatura cu vol. acvariului si alte detalii. Pai acvariu e de 50 L ma rog cu substratu nu are atat, substratu are in spate 3 cm si in fata 2cm grosime, e din pietris din ala luat din pet shop cam de 3-4 mm diametru doi xipho de 4-5 cm si 3 guppy maturi, restu sunt 12 pui de guppy din care o sa mai dau, am mai dat vreo 8 care erau marisori, am vreo 3 ghivece de plante din alea pufoase, frunzoase, ca nu stiu cum le zice si mai un echinodorus la care ii merge foarte bine si ieri i-am scos puietii si i-am pus intr-un alt ghiveci (ca era plin de pui planta mama). am filtru intern Aquqel, am vibrator extern cu piatra inauntru ca sa fac bule, incalzitor cu termostat am pietre mai mari care (l-am incercat inainte cu otet ) sunt luate de la raul Timis si au fost fierte bine inainte, le-am facut grote unde pot sa se ascunda si cam atat. Apa o scimb saptamanal acu ca-s mai multi le scimb 15% inainte le scimbam 7-8% ca erau 5 pesti. Interesant e ca si persoana la care am dat are si ea aceeiasi problema chiar de dinainte sa-i dau pesti de la mine. O sa incerc sa fac teste la apa si daca apa e ok, o sa cu Sera Ectopur (sper ca nu e toxica...).
Va pup si multumesc anticipat !!!

lupul-sur
19-11-2006, 13:14
Daca pietrisul este de 3 4 cm cum spui( daca am inteles bine), de acolo este problema. Apa o sifonezi?

LadyOscar
19-11-2006, 14:06
pietrisul are diametru (o boaba, pietricica) de 3-4mm si grosimea substratului pe c are-l formeaza e de 3 cm in spate si in fata de 1 jumate-2 cm, si da il sifonez, cand schimb apa.