PDA

View Full Version : Pui Guppy, i-am mutat, Help!



ionut_gabriel_16
15-12-2008, 21:35
Salutare la toata lumea, in aceasta seara am vazut cate un puisor de guppy care alearga prin bazin si se ascundea, am inceput sa pescuiesc din ei si am strans pana acum 8 puisori pe care i-am mutat intr-o galetusa mica cu 2,5 L de apa din bazin.

Am niste nelamuriri, am procedat bine? ce trebuie sa fac ca sa ai mentin in viata? cu ce sa ai hranesc ? cat timp sa ai tin in galetusa ?

V a rog mult sa imi scrieti ce este de facut cu cei 8 pui prinsi pana acum!
.....sunt primi mei pui :lol: va rog HELP!!! :cry: nu vreau sa moara!
Mutat la guppy (silvester)

ovidiu1234
15-12-2008, 22:55
da ai procedat bine,poti sa le dai orice fel de mancare cu conditia sa fie farmitata bine ca praful aproape,trebuie sa-i tii in galetusa pana cresc suficient de marisori pt a nu i manca pestii din acvariu.

gold.fish
15-12-2008, 23:03
Ar trebui sa iti cumperi un acvariu mi(10-15l)in care sa pui apa din acvariu,un burete bolborositor si un incalzitor.Cum a spus si ovidiu poti sa le dai orice fel mancare faramitata,dar gasesti mancare pentru pui in pet-shopuri.Daca ii mai ti in galetusa aia baga-le macar o piatra de aer

ionut_gabriel_16
15-12-2008, 23:26
va multumesc baieti, sau strans 10 puiuti, leam maruntit niste granule rosii , si am trecut deja la schimbul de apa "cu picatura" iar maine voi cumpara hrana de pui.
Pe viitor vreau sa imi fac un acvariu mai mare si am sa il pastrez pe acesta de 35L pe post de maternitate!!

gold.fish
15-12-2008, 23:31
Puii mici in primele 2 zile se zice ca nu mananca mai nimic,asa ca aca sunt facuti astazi le-ai dat cam degeaba.Si nu uita daca ii ti in galetusa baga-le urgent o piatra pt aer!

snakefishmike
15-12-2008, 23:49
Puii mici in primele 2 zile se zice ca nu mananca mai nimic,i!
Serios ?!? :shock:
Oare pt cine o fi descris colegul @Silvester "Experimentul vivipar" ?
Aici dai sfaturi la greu si pe alta parte ceri sfaturi la greu . Zau daca mai inteleg ceva . Macar daca dadeai niste sfaturi bune .

gold.fish
15-12-2008, 23:57
Eu din cate citisem pe net,pe forumuri..am aflat ca nu mananca in primele 2 zile si plus ca am si eu vreo 40 de pui de ieri si pana acum nu au mancat mai nimic..

Juwel
16-12-2008, 00:40
In 2,5 litri se va strica apa foarte repede, mai ales de la mancare. Ei sunt mici si sigur nu vor manca tot ce le dai, va ramane in apa si se va altera rapid. Nu gasesti in casa un recipient mai mare? Borcan, cutie de plastic transparenta etc?
Daca temperatura la tine in casa e de 22-23 grade nu e nevoie de incalzitor, numai sa nu-i tii pe podea, unde de obicei e mai rece. O veioza cu un bec deasupra le tine si de cald.
Mancare da-le de la Hikari First bites, ai sa fii uimit ce repede cresc. Daca se fac de 4-5 mm poti sa-i bagi la loc in bazinul comun, nu-i mai mananca nimeni, se feresc singuri. Mai ales daca au ceva plante de suprafata unde sa se ascunda.
Baga macar o piatra de aer, cum ti s-a mai zis.

ionut_gabriel_16
16-12-2008, 01:56
referitor la temperatura, la mine in acvariu am 26-27 grade, pentru pui ce temperatura ar fi buna? ai pot tine aproape de calorifer sa stea apa mai calda? am sa incerc sa ai mut intr-o cutie de vopsea, deaia mare de 20 si ceva de L . Mancare o sa le cumpar maine, si sper sa fie bine, oricum la mine in casa e super cald, asa ca nu vad in asta o problema! si va multumesc inca odata de sfaturi!

cage
16-12-2008, 10:38
Mancare da-le de la Hikari First bites, ai sa fii uimit ce repede cresc.


Zici ca asta e cea mai buna pt. pui ?? ok am sa cumpar si eu :D