PDA

View Full Version : Tratament cu H2O2 ... staghorn algae



szabolcs
13-12-2008, 12:50
Am un acvariu de 100x40x45 aprox 170L apa cu substrat din pietris 7-8mm 3cm strat,pamant flori 1cm,4-6mm pietris 3-4cm strat,1-3mm nisip 1-2cm strat. Pamantu de flori e pamant pamant de comert florasol sau ceva de genu asta facut prin ungaria parca. Ca pesti 2 scalari 3 xifo 4 pomacea. Plante elodea,bacopa,cabomba,nucus si inca cateva care nu le stiu. ....
am o alga verde-inchis spre negru care e filamentoasa ca niste fire de par ajunge si la 3-4cm si creste doar pe frunzele plantelor pe marginea lor, este foarte greu de indepartat se fixeaza bine daca trag de alga risc sa rup frunzele plantelor. .....
Da stiu ca apa oxigenata iti poate decicla acvariul ...

Tratament cu H2O2

Tratamentul a inceput cu cateva zile inainte de a introduce H2O2 in acvariu cu schimburi zilnice de apa (mentionez ca eu schimbam inainte la 2-3 zile cate 20L de apa lasata la declorat 24 de ore) deoarece am inteles ca introducerea a H2O2 in apa de acvariu statuta ar face ravagi ar fierbe plantele sau ceva de genu nu sunt sigur oricum zis si facut cu 2-3 zile inainte de introduce H2O2 am inceput cu schimburi zilnice a cate 20L pe zi. Programul de lumina era de 5 ore initial apoi l'am redus la 2 ore pe zi (1 ora dimineata si inca o ora seara), am oprit si introducerea de Co2 in acvariu.

Dupa 3 zile de schimburi zilnice de apa a 4'a zi am introdus 50-60ml de H2O2, am lasat acvariul in intuneric timp de 4-5 ore ca apoi sa fac schimbul de apa de 20L (am zis ca 5 ore e suficient pt H2O2 sa isi faca efectul). Am continuat cu introducerea de H2O2 timp de 3 zile cate 50ml pe zi la fel lasat 4-5 ore si pe urma efectuat un schimb de apa de 20L programul de lumini neschimbat 2 ore pe zi. In a doua zi a tratamentului am observat deja ca alga da inapoie iar unele fire de alga de pe plante erau deja maro semn ca se "uscau". Tot in a doua zi am chelit acvariul practic am rupt orice frunza de planta pe care se vedea ca sunt firisoare de alga, ca hrana la pesti doar 1 data pe zi si foarte putin cat sa nu moara de foame.

Inca nu am terminat nici eu cu tratamentul dar am zis asa in continuare: dupa 3 zile de introducere a H2O2 si schimburi zilnice de apa mi'am propus sa continui cu schimburile de apa zilnice tot cate 20L timp de inca 1 saptamana, programul lumini neschimbat 2 ore pe zi, o sa urmaresc plantele daca incep sa se "usuce" din cauza lipsei de lumina o sa cresc putin programul luminei. La fel de des o sa hranesc pesti, sper sa nu moara saracutii de foame :P

Acuma nu cred ca alga o sa dispara complect daca nu gasiti cauza aparitiei, la mine a fost de vina substratul "imbogatit" cu pamant de flori, prea putine plante si lumina prea multa au dus la aparitia acestei alge.

O sa mai postez in continuare evolutia algei in acvariu (desi cred ca zilele ii sunt numarate) si sper ca acest topic sa ajute si pe alti care sunt la inceput ca mine. Salut

situatia mea e aproape similara, bazinul e mai mare cu vreo 50 litri cam cu acelas setup ... pamint de flori, nisip..., si am achizitionat alga prin donatie de la prieteni (nu ii acuz, vina e a mea ca la vremea respectiva n-am "dezinfectat" plantele ci pur si simplu au fost introduse in bazin cu toate ca am fost vazut alga).
intrebarea mea ar fi:
* cum s-a incheiat pentru tine acest proces, cu ce rezultat si pe ce perioada ai continuat tratamentul?
* daca stie cineva dozajul recomandat pentru acest tip de tratament, am citit cat ai folosit tu, dar nu stiu care e reteta ideala.
* H2O2 cum afecteaza plantele? si care plante sint mai sensibile la ea? cum identifici supradozajul? (varianta unui nou setup inca nu poate veni in discutie)
* afecteaza pestii? (nu am posibilitatea de a muta pestii pe perioada de tratament)
* ce alte tratamente exista pentru staghorn algae cu rezultat rapid?

sper sa primesc cat mai multe amanunte in privinta acestui tratament inainte de a ma apuca de curatenie.

szabolcs
15-12-2008, 08:23
chiar nimeni n-a mai facut tratament cu apa oxigenata?

andreic
17-12-2008, 09:06
Ba da si inca la greu. Personal am folosit 100ml H2O2 la 100lapa de acvariu. Cei 460ml, am acvariu de 460l, au fost turnati in circa 3 ore. In ziua urmatoare am schimbat 50% din apa si am repetat tratamentul. Alga a disparut complet si nu am observat nici o deciclare. Intr-adevar nivelul nitritilor si al nitratilor a crescut dar este normal avand in vedere cate alge moarte erau pe acolo. Am pierdut in cursul tratamentului doar 3-4 creveti. Acum, dupa ce am vorbit si cu alti colegi coforumisti, am vazut ca ei recomanda tratamentul cu 50m/H2O2 la 100l. Inclin sa le dau dreptate deoarece pare mai prietenos tratamentul cu aceasta cantitate decat cu 100ml.

dinescu
17-12-2008, 09:43
Bazinul e cel din semnatura in care ai scalari, sae etc ? Aveai si pestii in timpul tratamentului sau doar crevetii?
merci

fishdisease
17-12-2008, 10:02
Szabi, utilizarea apei oxigenate ptr combaterea algelor se poate face in doua moduri...daca ai alge multe, generalizate, pe majoritatea plantelor, se foloseste dupa metoda descrisa mai sus...daca insa ai alge putine, limitate la o planta, doua, se poate aplica sub forma de "injectii" localizate strict asupra algelor. Fiind unul din cei mai puternici oxidanti, concentratia mare realizata local ptr scurt timp va distruge alga...destul de repede H2O2 se va dilua in masa apei si scade riscul unor reactii adverse.

andreic
17-12-2008, 13:13
Nu aveam scalarii, dar aveam 50 gold Axelrodi si aprox 40 Hemigramus rodostomus.
Corect, referitor la injectii. Ma gandisem la o invazie generala de alge si am uitat de posibilitatea de a avea alge localizate pe putine plante.

szabolcs
18-12-2008, 08:52
@dinescu daca la mine te referi, da este vorba de acvariul din semnatura si pestii erau in ei in timpul tratamentului fiindca n-am posibilitatea mutarii lor in aceasta perioada, fara pierderi deocamdata

@fishdisease: staghorn-ul il am deocamdata doar pe valisneria, cu usoara tenta de extindere spre echinodorus, si am fost aplicat-o cu o siringa doar local (asta daca se poate numi asa, deoarece oricum filtrarea apei o agita in toata masa apei, mentionez ca filtru era oprit pe durata aplicarii + inca vreo 30 minute)

@andreic, am vazut ca ai scris ca ai aplicat 1ml la 1litru apa, eu am aplicat doar 60ml la 240litri apa, am aplicat-o deja in 2 transe la 2 zile diferenta dar inca n-as spune ca as fi observat vreo imbunatatire. Initial renuntasem la fertilizare cu easy carbo, dar am revenit la ea dupa sfatul unora cum ca ar ajuta (era un topic cu flourish excel pe undeva, ideea ar fi fost aceasi), in schimb aditia de CO2 continua fara intrerupere.
elimin si manual din frunzele afectate dar se pare ca este precum se discuta in topicul paralel, iti trebuie rabdare foarte multa.

as mai intreba ceva, ce concentratie avea h2o2 pe care l-ati folosit, eu ceea ce am gasit in comert avea 30% concentratie, ar trebuii sa maresc dozajul? daca pina spre sfarsitul lui ianuarie nu scap de ea si intre timp m-i se dezvolta plantele care momentan sunt abia plantate, cred ca o sa continui cu un nou setup si o baie serioasa de clor 1:19.

intre timp sper sa aflu cat mai multe despre h2o2 si sper sa aibe si rezultat sa nu fiu nevoit pentru un nou setup.

fishdisease
18-12-2008, 08:58
ceea ce am gasit in comert avea 30% concentratie
Ohooo....esti tare Szabi, daca tu ai gasit in comert o asa concentratie...ma intreb unde ai gasit-o?! Ptr ca in comert apa oxigenata de vinde in concentratie de 5% sau maxim 10%, cel putin la farmacii.
Oricum, ai nevoie de multa rabdare si tutun ca sa scapi de algele acelea.

szabolcs
18-12-2008, 09:04
am gasit doar la sticluta de 200ml la farmanet in CORA, si daca nu gresesc (sper sa nu gresesc) pe sticluta scrie concentratie 30%, as fi luat la volum mai mare dar era singura varianta disponibila

Humbert
18-12-2008, 10:40
am facut si eu tratament cu H2O2 in acvariul de 126 litri, ca aveam hair algae pe marsilea si nu aveam ce sa fac altceva decat sa o scot.
am folosit 100 ml la 100 litri si dupa 2 zile a fost de parca as fi dat cu bomba atomica pe acolo, nu mai era pic de alga. cred ca la cateva zile am repetat si pentru alte plante.
n-a murit niciun animal, nici macar n-au aratat vreun semn de stres.

dar
unele plante au fost afectate, li s-au ingalbenit frunzele. deci e cu dus si intors. acum as folosi si eu 50ml la 100 de litri, sunt sigur ca are efect, chiar daca nu asa de repede. dupa parerea mea, plantele cu frunze mai sensibile (hetherantera, micranthemum, blyxa etc) sigur vor fi afectate chiar si asa.

Papa Benedict
18-12-2008, 12:03
va rog sa sintetizam chestiunea:
1. deci nu afecteaza pestii?
2. apa oxigenata se amesteca cu apa si se toarna in tot bazinul sau cum? Se pune direct in bazin.....poate da cineva procedura exacta?

andreic
18-12-2008, 12:06
La 5% este deja mult. Aici, la Bucuresti, se gaseste doar in concentratie de 3%.
La 50ml/100l as pune toata cantitatea odata, operatiune repetata de 2 ori in 2 zile. La 100ml/100l as pune cantitatea in circa 2 ore in prima zi si din prima in cea de-a doua, de altfl eu asa am procedat.

dinescu
18-12-2008, 12:22
La 50ml/100l as pune toata cantitatea odata, operatiune repetata de 2 ori in 2 zile. La 100ml/100l as pune cantitatea in circa 2 ore in prima zi si din prima in cea de-a doua, de altfl eu asa am procedat.
Cu sau fara schimburi de apa intre cele 2 reprize?

andreic
18-12-2008, 12:35
Am specificat mai sus. Schimb de apa 50%. De ce? Pentru a elimina cat mai mult din algele decedate.

Humbert
18-12-2008, 12:43
eu am folosit apa oxigenata 3%, de la farmacie.

1. pestii mei nu au fost afectati la concentratia de 100 ml/ 100 litri, despre alti pesti nu vreau sa zic, cert e ca apa oxigenata e dezinfectant pt uz extern, deci poate chiar sa-i ajute daca au ulceratii sau mai stiu eu ce. ramirezii mei chiar incercau sa inghita bulele de oxigen care ieseau si nu au avut absolut nimic.

2. eu am pus apa oxigenata direct din sticla ei in bazin, cu siringa. daca ai o zona anume pe care vrei s-o ataci, atunci merita sa pui mai multa apa oxigenata in locul ala, efectul va fi mai puternic

Papa Benedict
18-12-2008, 18:18
ok. multumesc de raspunsuri. se pare ca asta e singurul tratament cu adevarat eficace in cazul staghorn algae.

andreic
18-12-2008, 22:31
Grija mare. H2O2 elimina doar efectul, adica alga, nu si cauza care o produce. De obicei aceasta alga apare la dezechilibre de fertilizare.

Remus Spataru
22-12-2008, 13:11
Am facut si eu intocmai cum a spus andreic cu h2o2 sa scap de pacatoasele de alge.De scapat am scapat doar ca la numai cateva ore dupa ce am facut schimbul de apa 40% apa a prins o culoare albicioasa,care dupa cate am citit pe forum ar fi deciclare.Ce nu a mers bine? Ce este de facut in cazul asta? O sa ma informez si pe forum dar o parere nu ar strica.

andreic
22-12-2008, 14:12
Nu are de ce sa se decicleze, doar daca nu ai facut si altceva. de data asta acea culoare laptoasa apare datorita resturilor de microalge distruse de H2O2.

Remus Spataru
22-12-2008, 14:51
Deci sa inteleg ca trbuie sa astept sa se limpezeasca apa? sau sa mai fac schimburi de apa?
Altceva nu am mai facut (am pus 100ml h2o2 la 180 litri apa in prima zi si a doua zi am facut schimb de 40% apa dupa care am repetat a treia zi )

andreic
22-12-2008, 15:32
Schimba apa normal si se va curata.

Remus Spataru
22-12-2008, 17:21
OK Multumesc de sfat (m-am linistit :grin: )

ManuNastai
22-12-2008, 23:14
@szabolcs: Da-mi voie sa iti dau un sfat luand ca si punct de referinta organismul uman: apa oxigenata se foloseste ca si dezinfectant; se poate aplica direct pe tesuturi (vezi in deschidere de abcese) fara a le leza in mod deosebit (cel putin mai rau decat a facut-o boala ptr care s-a aplicat)... insa NU SE BEA! H2O2, precum sti este peroxidul de hidrogen. Peroxizii si apa oxigenanta in special fac parte dintre radicalii liberi de oxigen responsabili de stresul oxidativ. Pe scurt se spune in prezent ca astia sunt responsabili de toate bolile cardio-vasculare, cancer.. imbatranire. S-ar zice ca s-a aplicat fara efecte vizibile pe pesti... poate pe plante... asta as zice-o in cel mai bun caz...

Daca lui Andreic i-au crepat creveti, iti dai seama ca si pestii au fost afectati! Nu trebuie neaparat sa moara... si bolile pe care le prezentam mai sus au evolutie cronica, lunga, insa inspre moarte sigur mai devreme sau mai tarziu...

Acuma te intreb: de ce dreq ai vrea sa bagi IN TOT ACVARIUL ceva care sti sigur ca lezeaza vietatile la care tii atat de mult? Daca esti prea lenes poti sa aplici tehnica cu solutia de inalbitor... cu riscul sa pierzi doar planta, fara a leza si pestii...

Pentru niste amarate de staghorn mai bine sa NU APLICI NICI UNA DE MAI SUS. Din cunostintele mele, staghornul si BBA apar datorita unui dezechilibru in aportul de nutrienti. Mai exact o scadere a raportului PO4:NO3. Am avut staghorn si BBA in unul din acvarii cand aveam setat PO4 la 0,5 si NO3 la 5. Am facut in schimb 50% apa pentru a le aduce la valori cat mai mici, am masurat valorile lor si am adaugat solutii KNO3 si KH2PO4 calculate sa realizez PO4=1 si NO3=10. Am bagat neste neritine care au halit GSA si BBA ce le-am mai avut si acum plantele sunt luna. De atunci mentin valorile celor 2 parametrii la valorile de mai sus prin adaosuri saptamanale de KNO3 si KH2PO4. Sunt fericit eu si nici vietatile mele, nici plantele nu au avut de suferit. Iti sugerez sa faci la fel! Bafta si Sarbatori Fericite!

andreic
23-12-2008, 08:59
Crevetii care au crapat, in numar de 2 sau 3, din 500, puteau foarte bine sa crape de batranete si acest lucru sa fi coincis cu adaosul de H2O2. Pestii nu arata sa fi fost afectati in vreun fel, dar daca o somitate in materie ca tine spune ca este asa, nu te contrazic. Oricum nu te cred. este posibil ca ce ai spus tu despre radicali sa fie adevarat, dar, tu chiar ai impresia ca adaosul o singura data sau de 2 ori al unei substante poate nocive cu efect in apa de circa o jumatate de ora chiar afectaza un organism complex precum cel al pestilor. Ma indoiesc profund, daca era asa ar fi descoperit-o altii inaintea ta. Cred ca citesti prea multa teorie si ai prea putina practica, cat despre Staghorn, din testele pe care le-am facut eu, nu a vrut sa apara nici de-a :snakeman: la PO4 si NO3 scazut(valori apropiate de 0), nici la dezechilibre intre acestea, dar, a aparut imediat(in 2 zile) ce fierul a sarit de 2.5 ppm la un bazin fara aditie de CO2 si 3ppm la cel cu CO2 unde PH=6.8 si KH=5, deci cam 25ppmCO2. In cazul bazinului mare, au inceput sa apara la Fe=0.4 ppm in conditiile unui KH=8, ph=6.5, deci aprox 80 ppm CO2. Dupa aceste observatii, am concluzionat ca Staghorn apar la exces de nutrienti, deci un dezechilibru, dar conditionat si de nivele mici de CO2 in apa

ManuNastai
23-12-2008, 10:04
Nu cred ca este cazul sa adopti tonul asta categoric, avand in vedere ca fiecare are o parere si daca si-o expune trebuie sa aduca in suportul ei argumente... Nu trebuie sa te simti lezat direct de orice afirmatie a tuturor, mai ales ca nimeni nu se referea direct la tine in sens negativ, nu iti dadea peste nas cu nimic... nu facea aluzie la nimic care ar putea sa te lezeze...

Revin la subiect:
-szabolcs: Andreic observa un paralelism direct intre cresterea Fe si CO2 pe de o parte si aparitia staghornului pe de alta parte. Eu, DIN EXPERIENTA mea limitata, insa in care am reusit sa scap si de staghorn si de BBA iti spun ca am scapat de ele doar lucrand la PO4 si NO3. Acvariul in cauza este plantat cu anubiasi si fernuri, deci cu necesitati scazute, de aia m-am gadit eu sa setez PO4=0,5 si NO3=5. (Imi era greu sa dozez pana la NO3=8 cat mi-ar fi zis Redfield.) Printr-o ciudatenie valorile de mai sus nu se incadreaza in intervalul de siguranta in graficul de mai jos, pe cand 1 si 10 ppm sunt. CIUDAT... nu stiu sa explic de ce, insa a functionat

http://img.photobucket.com/albums/v707/Cutsie1/npratiotabel_eng-1.gif

Nu am lucrat la cele mentionate de Andreic, insa se poate sa aiba si alea ceva de spus in procesul e aparitie a staghornului, poate mai mult ca si trigger pe fondul unui alt dezechilibru. Imi sustin afirmatia prin faptul ca nivelul meu de Fe a ramas 0,1-0,2 constant pe parcursul tratamentului.

Am uitat sa mentionez ca nu aveam CO2 acolo si ca Fe aditionam cu Dennerle Feractiv.

szabolcs: iti recomand sa iei niste teste de NO3 si PO4, iti dau io niste solutii de KNO3 si KH2PO4 dupa Sarbatori si iti rezolvi problema

andreic
23-12-2008, 11:37
Ba este cazul, atata timp cat faci niste afirmatii cu trimitere la mine:''Daca lui Andreic i-au crepat creveti'' ca si cum din acea cauza ar fi crapat desi nu stii asta. Nu ma deranjeaza afirmatiile tuturor ci ale tale atata timp cat fac eferire la mine. Pe viitor, as dori sa nu mai pronunti mumele meu si va fi bine. Atata timp cat parerea ta despre multi de pe acest forum este ca sunt niste animale manipulate de un papusar, cred ca nu ai uitat aceasta afirmatie prin care ai jignit foarte multi coforumisti, voi adopta orice ton consider necesar la adresa ta, asta ca sa iti si explic partea cu lezatul precum si faptul ca nu ti-am raspuns la pm-uri si nici nu o voi face.

szabolcs
23-12-2008, 18:41
haideti sa revenim la subiect, iertati si voi si nu va certati, suntem in prag de sarbatoare ce mai, fiti si voi mai ingaduitori



... am achizitionat alga ... n-am "dezinfectat" plantele ci pur si simplu au fost introduse in bazin cu toate ca am fost vazut alga...
.

ceea ce ati zis mai sus nu va contrazic pe nici unul dintre voi si presupun ca aveti dreptate fiecare in parte, ceea ce se potriveste mai bine la mine cred ca vine totusi din partea lui andrei si aici nu ma refer la toxicitatea auspra organismelor din bazin unde porbabil ai si tu dreptate manu, nu contest nici asta. dar haideti sa le luam pas cu pas.

bazinul era ok ca si evolutie ... totul a inceput cu acele alge care le-am introdus oarecum "constient" sperand totusi parca in miracole cum ca mie nu m-i se poate intimpla. nici nu a fost problema o vreme pina cand am achizitionat si eu easylife carbo si ferro. in momentul in care am inceput sa fac aditia de ferro fara teste, aceasta alga a facut explozie in bazin, am taiat aditia de ferro dar in schimb nu mai scap de alga.
aditia de h2o2 are efect 2 zile dupa care alga revine cu aceasi forta.

momentan pe linga h2o2 am adoptat si tactica de bezna totala si aditie doza dubla de easylife carbo (paralelism la un topic asemanator cu flourish excell), pe linga bomba de co2 care merge non-stop (pH undeva la 6.6). rezultatul inca nu vi-l pot impartasi deoarece inca n-au trecut 24h de cand am trecut la aceasta tactica dar va voi tine la curent. (poate gresesc poate nu, sa vedem, nici eu nu sunt expert nici pe departe in asa ceva, doar pot experimenta si nimic mai mult)

tratamentul local doar pe planta cu clor 1:19 nu se pune in discutie deoarece substratul e din pamant de flori si e imposibil sa scot planetele in momentul de fata fara sa risc un dezastru in bazin ( cu ce m-as mai lauda la amici de sarbatori?)
de aceea am amintit ca un setup nou e posibil doar pe la sfarsitul lui ianuarie.

manu, daca tratamentul actual nu o sa-mi dea roade, o sa apelez si la tine pentru acele solutii si poate chiar ajutorul direct, asta inainte de a face un nou setup, oricum inca sunt optimist ca si prin forte proprii voi reusi sa rezolv problema

Humbert
24-12-2008, 10:09
nu cred ca ai facut bine ca ai taiat aditia de ferro. eu am avut exact aceeasi experienta ca si tine cu hair algae. am inceput sa fertilizez la un moment dat zilnic si a explodat hair. apoi am redus fertilizarea, dar alga nici gand sa plece, ba din contra.
am dat cu H2O2, a murit alga, dar a reaparut in cateva zile si acum ma gandesc ca e normal sa fie asa, pentru ca plantele sunt si ele atacate de H2O2, deci scade si consumul lor de nutrienti (la mine unele plante au fost vai de capul lor de la apa oxigenata).

drept pentru care am incercat o alta metoda: am revenit la fertilizarea initiala, am marit lumina cu 50% si am inceput sa adaug macro la greu, mai mult KNO3 decat PO4. bine, la acvariul asta am Ph controller, deci si cantitatea de CO2 a crescut corespunzator cu consumul, automat, ceea ce e mai greu de facut daca ai bomba.
ei, vreau sa zic ca in urma acestei tactici, dupa vreo luna asa hair algae a disparut aproape complet din acvariu. si cand am facut trimming am aruncat o galeata de plante la cos, crescusera atat de mult incat mi-au acoperit toata suprafata apei de nu mai puteam hrani pestii si la plantele de jos nu mai ajungea lumina (am avut si o perioada mai aglomerata in care nu m-am putut ocupa de acvarii asa cum ar fi trebuit).

dar de hair algae am cam scapat. bine, la suprafata apei blocata de plante mi-a aparut multa matasea broastei, probabil din cauza lipsei de circulatie a apei, dar de aia am scapat complet si usor cand am facut trimming. si acum am un acvariu curatel. de la lipsa de lumina glossostigma a crescut in inaltime cam 20 de cm, n-am mai vazut asa ceva :))

eu as zice deci sa adaugi KNO3, probabil ai PO4 maricel.

Rattle
24-12-2008, 13:24
...Peroxizii si apa oxigenanta in special fac parte dintre radicalii liberi de oxigen responsabili de stresul oxidativ. Pe scurt se spune in prezent ca astia sunt responsabili de toate bolile cardio-vasculare, cancer.. imbatranire...

Uite, aici sunt de acord cu tine, si pot spune din proprie experienta. Experimentele mele cu H2O2 in acvariu au dus la moartea unor specimene mature de SAE si Ancistrus, marea majoritate a pestilor tineri nefiind afectati, numai exemplarele mature. Pur si simplu le-a ars branhiile si n-au mai putut respira, iar cei care au supravietuit au fost si ei afectati, chiar am crezut ca o sa-i pierd pe toti... din fericire supravietuitorii si-au revenit si traiesc si astazi ;) .
Asta s-a intamplat la o aditie de H2O2 dubla fata de cele recomandate...

szabolcs
13-01-2009, 13:06
haideti sa mai adaug cateva vorbe la cum am mai evoluat:
am facut doar 4 aditii/spalaturi cu h2o2 ultima fiind chiar in perioada craciunului,
tot atunci am schimbat bomba de co2 pe o butelie de co2 cu care merg de atunci cu un usor supradozaj, adica testul permanent de ph nu e pe verde ci trage catre galbui. (ph ~6.0-6.2) (controler inca nu am).
fertilizarea momentan o fac doar cu aditie de easy-life: easy carbo despre care citisem ca ajuta si ea la eliminarea algelor prin ajutorul acordat plantelor. in rest doar schimburi de apa.

concluzii: nu din prima zi, dar se pare ca staghornul s-a retras "complet" ceea ce mai este se regaseste pe frunzele care nu le-am inlaturat manual, dar e cum s-a mai zis: sfaramicios, as spune ca e moarta. oricum deja nici vizual nu e deranjant, in curind le voi elimina si pe alea si sper sa ramana asa, adica sa nici nu mai revina.

ceea ce mai am este green spot-ul dar banuiesc ca si voi o sa spuneti la fel, ca asta nu e asa problema mare, se rezolva cu ajutorul neritinelor, otocinclusilor, SAE ....

oricum, dupa tot ce s-a discutat aici si pe alte topicuri, cred ca h2o2 a fost ultima data cand l-am fost folosit, daca vor mai fi dati viitoare, o sa caut solutii alternative chiar daca mai incete dar sa zicem mai sanatoase. sper sa nu mai fie cazul.

Calin
12-03-2009, 14:26
Ca sa intaresc o idee: tratamentul cu H2O2 intr-adevar afecteaza crevetii. V-o spun ca am patit pe pielea mea. Ma uit acum in bazin si vad cativa decedati...si unii tineri. Doza 100 ml/100 litri de apa.

Humbert
12-03-2009, 20:07
confirm, am patit-o si eu

andy3526
16-04-2009, 09:28
tot in urma unui tratament cu H2O2 100ml la 100L apa mi au murit toti melci Pomacea si pacat de ei ca erau mari si frumosi

cappucino
05-05-2009, 23:25
- Tratament H2O2 100ml la 100L apa - l-am facut in cursul unei zile intregi , treptat , cca. 10 ore intre prima si ultima administrare
- prima administrare - 30% din cantitate , folosind seringa in zonele afectate

Pierderi - o femela matura , Neon , la cca. o saptamana de la tratament
Pomaceea nu au fost deranjati .

Teste de apa - nu fac

catalos
06-05-2009, 14:14
Imi permit sa va adresez si eu o intrebare legata de aceasta alga.
Am achizitionat niste plante (vre-o 5 anubias si parca 4 criptocoryne) de la un prieten care a renuntat la acvaristica, plante ale caror frunze sunt plina de aceasta alga.
Plantele inca nu le-am introdus in acvariu, le am de 2 zile intr-o galeata inchisa la culoare, la care am atasat o pompa de aer cu o piatra de aer, si in care am adaugat aprox 10 ml de algumin de la tetra.

Citind cele spuse de voi aici, vin si va adresez urmatoarea intrebare:
Tinand cont ca in cazul meu nu este vb de "alte vietuitoare" si ca plantele sunt tinute inca separat, ce tratament as putea aplica acestor plante, care sunt pline de alga asta?
As putea spala fiecare frunza in parte cu apa oxygenata?

Sau ce alt tratament as putea aplica in asa fel incat sa nu sufere plantele?

Va multumesc.

andreic
09-05-2009, 13:20
Avand in vedere ca in ultimul timp nu am prea avut timp de acvariu, in plus m-am jucat cu combinatii noi de fertilizanti, inevitabilul s-a produs, adica am dereglat tot bazinul. Am ajuns la PO4=1.6 si NO3<5, aproape 0, Fe=0. Consecinta? O gramada de alge, fuzz, staghorn, cladophora si inca ceva nou, neidentificat. Aseara am turnat 340ml H2O2 la 400l apa, deci mult peste 50ml/100l si, pana acum, nu am vazut nici un crevatel mort. Algele, au o minunata culoare rosie si trebuie sa schimb apa la acvariu.

Tiutiu Liviu
11-05-2009, 17:37
Avand in vedere ca in ultimul timp nu am prea avut timp de acvariu, in plus m-am jucat cu combinatii noi de fertilizanti, inevitabilul s-a produs, adica am dereglat tot bazinul. Am ajuns la PO4=1.6 si NO3<5, aproape 0, Fe=0. Consecinta? O gramada de alge, fuzz, staghorn, cladophora si inca ceva nou, neidentificat. Aseara am turnat 340ml H2O2 la 400l apa, deci mult peste 50ml/100l si, pana acum, nu am vazut nici un crevatel mort. Algele, au o minunata culoare rosie si trebuie sa schimb apa la acvariu.

salut tuturor, am si eu aceasta alga staghorn, cum as putea sa o tratez? dar fara sa am consecinte, sa imi moara pesti ceva...creveti nu am...deci nu au cum sa imi moara...am vazut aici cu h2o2...este bun? am in acvariu scalari, neoni, rasbora, moly si cativa guppy...au ceva? am acvariu de 140 l...cata solutie sa pun! multumesc anticipat! o zi buna

grp
22-07-2009, 08:10
Ok. Am citit avantajele si dejavantajele folosirii H2O2. Nu vad unde se spune cat timp trebuie lasat H2O2 in apa? Adica schimbul de pa se face dupa 30 min, dupa 60 min sau 1 zi? Exista o relatie intre durata de schimbare a apei si cantitatea de apa din acvariu? Adica dupa ce am adaugat H2O2, daca am un acvariu mai mare, il las mai mult timp decat daca as fi avut un acvariu mic sau nu?

Multumesc in avans pentru raspunsuri .

heitulet
22-07-2009, 12:49
Eu am facut un schimb normal de apa cam la 3 ore dupa dozajul cu H2O2 (50 ml/100l). Am repetat aceeasi "tactica" a doua sau a treia zi :?: nu mai tin minte exact, precizez ca am un acvariu de 120l.

andreic
22-07-2009, 18:03
Cred ca intr-o ora nu mai ramane urma de H2o2. Apa trebuie schimbata datorita plantelor/algelor moarte.

grp
26-07-2009, 20:29
Am facut de 2 ori tratamentul cu H2O2, 50ml H2O2 / 100l apa. Schimbat cam 150-180l apa. Rezultat un acvariu frumos ... fara plante. A naibii alga nu a murit deloc, nici macar putin acolo, sa dea un semn ca moare. Vorbesc de chestia aia barboasa neagra de pe plante, care s-a dezvoltat foarte mult pe echinodorus de a trebuit sa-l arunc pina la urma. Pe unul, pe al doilea am putut sa-l curat de mai are saracul 10-12 frunze.

Aveam 3 tufe de egeria densa si inaltute de cam 25cm, s-au ars frunzele la cam toate. Am recuperat 4 fire de 7-8cm care sper sa ajunga iar tufele mele frumoase. Mai primisem de la liviuo cateva fire de plante (2 modele diferite) am facut curatenie si la ele, am mai ramas cu 5 fire din 20.

Bomba cu CO2 functioneaza de vreo 2 zile, si nivelul bulelor e in crestere.

Am facut si test de apa - Jbl 5 in 1:

NO3 - 10
NO2 - 0-0.5
GH ~20-21
KH - 10
PH - 7.6 (tot atat arata si testul de pH permanent)

Lumina merge 10 ore (2 dimineata si 8 seara). Ii hranesc de doua ori pe zi, foarte putin.

:? Unde am gresit? Sa fie de la pietrisul margaritar pe care il am? Sa fie granulatia prea mare? Sifonez fundul saptaminal.

PS: Mi-au mai murit cei doi melci galbeni mari pe care ii aveam. Cei negri conici si cei mici si rotunzi nu ?!?

Deocamdata mai am alge verzi pe pietre si mai apar si pe geam cam la 3-4 zile de la curatenie. Si cateva plante cu frunza lata, care parca sunt patate parca de negru.

----------------------------------------------------------------------------------------

LE: Am refacut testul azi.

Valorile:

ieri

NO3 - 10
NO2 - 0-0.5
GH ~ 20-21
KH - 10
PH - 7.6

azi

NO3 - 10
NO2 - 0-0.5
GH ~ 7-14
KH - 10
PH - 8 ????

apa de chiuveta
NO3 -0
NO2 - 0
GH ~ 14-21
KH -10
PH - 8

Deci in urma schimbului de apa de aproximativ 40-45% de ieri, aditie de CO2 si a renuntarii la un numar important de plante mi-a crescut pH si a scazut GH ?

@Angelina: da, am citit instructiunile si asa am facut. Asa o fi apa la mine? Am observat ca apa e calcaroasa, cand dupa 2 luni un filtru de cafea s-a infundat... Acu' tre sa bag si calgon la masinile de spalat.

@clonitza: o sa citesc articolul, multumesc. E ok si in limba engleza.

@danco79: la testele astea jbl sunt valorile date la GH la 3,4,7,14,21. La 14 am 3 patrate rosii si unul verde la 21 am 4 rosii. Mie mi s-au facut 3 rosii si al patrulea jumatate verde jumatate rosu. De aici am tras congluzia 14-21.

Repet intrebarea. Are vreo importanta la valorile astea substratul din pietris margaritar (granulatie mare 8-14mm)? Sa ma straduiesc sa-l schimb cu unul de 2-4mm - singura retinere e ca-mi trebuiesc 1-2 saci si nu am de unde sa-i iau decat din Buc?

multumesc anticipat tuturor pentru sfaturi si idei.

danco79
26-07-2009, 20:39
GH=20-21!!! :shock: :shock: :shock:

Al :twisted: de mare...

mihaim
27-07-2009, 11:40
Candva o sa-i fac o traducere pe baza experimentelor personale:
http://www.thekrib.com/Plants/Fertilizer/sears-conlin.html

Incetati va rog cu folosirea substantelor "minune" pentru a scapa instant de alge, pentru binele vietuitoarelor din acvariu. Puneti mana si tratati cauzele aparitiei algelor. Va rog cititi articolul de mai sus.

O zi buna cat mai placuta.

Angelina
27-07-2009, 13:34
Cum Dumnezeu ai obtinut tu valorile alea la test ?? :shock: Acelasi test il am eu si aceeasi apa :blackeye Si valorile sunt considerabil mai mici de fiecare data - de aproape 1 an de cand testez apa.Ai citit testul exact la 1 minut dupa ce l-ai scos din apa ? Ai tinut testul scufundat in apa doar 1-2 secunde ?

TankCla
29-07-2009, 14:21
Domnilor, am citit cu mare interes postarile voastre si vin cu o intrebare deoarece am si eu in acvariu staghorn:
Nu se poate folosi un tratament cu produse speciale gen: Algizit sau Algol?

Multumesc!

O zi buna!
Claudiu

http://i584.photobucket.com/albums/ss289/TankCla/91124692.jpg

mihaim
29-07-2009, 14:24
Niste teste de apa claudiu ai facut? o valoare la po4 poti sa-mi dai?

andreic
29-07-2009, 14:41
.... deoarece am si eu in acvariu staghorn:
Nu se poate folosi un tratament cu produse speciale gen: Algizit sau Algol?


H2O2 are ca si efect oxidarea acelerata(in principu acesta este fenomenul) care duce la ''imbatranirea''si moartea algelor. Este o solutie mult mai ''curata'' comparativ cu folosirea de substante anti alge. Acestea din urma contin CuSO4, un algicid extrem de daunator inclusiv la adresa vietuitoarelor din bazin, creveti, pesti, etc.

vartanu
11-02-2010, 18:00
Credeti ca ce am eu aici poate fi staghorn?

Se rupe fooooarte usor de pe frunze. Creste intr-un singur punct de pe frunza si nu de jur imprejur, si prezinta prin ea un fel de "praf, murdarie"

http://picasaweb.google.com/mihai.viju/Alga?authkey=Gv1sRgCImh5Oqqnf2q7wE&feat=directlink

halowar
12-02-2010, 11:52
Cu siguranta este Staghorn.

Sorin

barbus
20-02-2010, 18:36
Deci tratarea algelor cu H2O2 merge pentru ocice tip de alga sau efect mai mare se observa doar la staghorn?
As dori sa incerc si pentru alga verde, maro ( 50 ml/ 100 L ) , ceva pareri ?

andreic
20-02-2010, 19:05
In general merge la alge filamentoase. La green spot nu merge, aia dispare cu fosfati mariti, iar pentru diatomee maresti lumina.

clauFISH
05-03-2010, 21:28
Am folosit si eu apa oxigenata, mai in ur acu ceav vreme am pus 70ml/100L si nu am intampinat probleme.
Acu la un acavriu mai mare (130L) era invadat foarte atre si am afcut cu 100ml/ 100L , mi-au murit 4 neoni din 10 si un pomaceea de o luna,cei amri sunt ok.

Prin urmare va recomand concentratie mai mica , tratament mai indelungat.

Ps. Scalarii nu au patit nimic.

mihaim
06-03-2010, 00:06
Am o rugaminte la voi, mutati fauna in alt acvariu inainte sa faceti experimente ca sa nu le chinuiti ca nu v-au gresit cu nimic, ma rog cei care aveti fauna in acvariile plantate :mrgreen:

Nu o sa aveti niciodata probleme majore cu algele daca respectati regula: "curatenie, fertilizare si lumina corespunzatoare".

Acvaristica nu e un lucru asa complicat, noi o facem sa para asa ...

cristian.ene
16-04-2010, 21:18
din cate am mai citit si eu ... respectiv o carte de acvaristica... se recomanda folosirea apei oxigenate atunci cand pestii inoata la suprafata (apa nu are oxigen) deci rau nu are ce sa faca pestilor. Bine.... cantitatea recomandata acolo era de nushcat la % din volumul acvariului... parca la 100 de l punea 5 ml. ce facem noi este un tratament soc

cristi_ionescu_79
20-04-2010, 09:22
cartea aia precis era destul de veche.

andreic
20-04-2010, 16:56
din cate am mai citit si eu ... respectiv o carte de acvaristica... se recomanda folosirea apei oxigenate atunci cand pestii inoata la suprafata (apa nu are oxigen) deci rau nu are ce sa faca pestilor. Bine.... cantitatea recomandata acolo era de nushcat la % din volumul acvariului... parca la 100 de l punea 5 ml. ce facem noi este un tratament soc

Nu le face mai nimic, in afara faptului ca le scurteza viata.

cristian.ene
21-04-2010, 19:13
din cate am mai citit si eu ... respectiv o carte de acvaristica... se recomanda folosirea apei oxigenate atunci cand pestii inoata la suprafata (apa nu are oxigen) deci rau nu are ce sa faca pestilor. Bine.... cantitatea recomandata acolo era de nushcat la % din volumul acvariului... parca la 100 de l punea 5 ml. ce facem noi este un tratament soc

Nu le face mai nimic, in afara faptului ca le scurteza viata.
mai ... nu stiu... eu v-am zis ce am citit.

Feedback tratament h202 in acvariul meu...

Am adaugat 50 ml apa oxigenata de 10% in acvariu.
Algele s-au imputinat vizilbil, iar culoarea li s-a schimbat din verde inchis-maro in maro deschis...semn a moarte sper.

Urmeaza sa fac rost in curand de niste paie de orz sa le introduc in filtru... asta pentru tratamentele viitoare

Artanis
27-04-2010, 13:13
Dupa 3-4 zile fara lumina la acvariu (dar nu black-out) si turnare de 100ml H2O2 (de 3%) la ~ 160l de apa se pare ca am invins in batalia cu staghorn si hair algae. Cateva frunze de plante ingalbenite si alte cateva pierdute, insa acvariul arata mult mai limpede acum :)

andreic
27-04-2010, 13:45
Bravo!! Acum, mai ai o singura problema, adica sa elimini si cauzele care produc aceste alge.

Artanis
27-04-2010, 14:53
Ehee....daca le-as cunoaste macar... :roll:

andreic
27-04-2010, 14:56
toata lumea le cunoaste. Este o carenta de ceva. Acest ceva poate fi N,P,K, C, microelemante sau lumina. Testeaza si vezi ce parametri are apa deoarece, in cazul tau nu cred ca lumina este problema.

Artanis
27-04-2010, 21:25
Ce test mi-ai recomanda in primul rand ? Poate reusesc sa gasesc cauza...
Multam!

andreic
27-04-2010, 22:45
Nu prea exista in primul rand. Ai nevoie de teste de macronutrienti, adica de N si P si mai ai nevoie de teste de Fe. Asta ca si minim, presupunand ca stii clar parametrii apei, iar in functie de acestia bagi si CO2.

Artanis
30-04-2010, 09:52
"mulnim"...? Parametrii apei ii stiu aproximativ, cu JBl EasyTest 5 in 1. Valori masurate astazi:
NO3=20mg/l
NO2=0
GH>14d
KH=3d
pH=6.8
Nu stiu daca sunt dispus sa fac efortul cu aditia de CO2, insa daca ma poti indruma cu alte teste si cu macronutrientii mai pe intelesul unui incepator ti-as ramane recunoscator :)
Daca aici e nepotrivit, poate ma ajuti pe topicul meu (http://forum.acvarist.ro/viewtopic.php?p=274501#274501). Multumesc !

andreic
30-04-2010, 14:02
Eu si graba mea.... am editat. Deci un minim de teste, cele 5in 1 sunt vraiste rau. Eu folosesc gama de teste de la JBL, sunt bune.

Daniel.
25-01-2011, 23:13
Tratamentul cu h2o2 decicleaza acvariu la o concentratie 100 ml la 100 l ?

picione
05-02-2011, 02:06
va rog spunetimi si mie daca pot trata acvariul meu de 100l cu acest tratament de h2o2 fara a muta pestisorii din el pt ca sunt numai pui in el si doar cateva plante

aco
05-02-2011, 02:54
Daca ai doar cateva plante arunca-le si ia altele.

PS: vezi ce faci cu introducerea.

ciumex
05-02-2011, 12:54
am facut tratament cu h202 ,50ml/100L si nu am avut efectul scontat ,locatarii nu au avut nimic
cred ca e mai bine cu 100ml/100L

jax
05-02-2011, 13:06
co2 co2 co2. cam astia sunt cei 3 pasi care trebuie sa ii faci sa scapi rapid de staghorn. au efecte vizibile in max 24h

Daniel.
05-02-2011, 13:40
Nu recomand 100 ml la 100 l.
Am avut mari pierderi ( 4 ancistrusi mari si multi neoni)
Scalarii si cory nu au avut probleme.
Dupa 3 saptamani tot ma lupt cu no2 mare. Cred ca am deciclat si acvariul.

kryss
05-02-2011, 18:43
Salut!

pot sa va spun ca in cativa ani, am trecut prin toate tipurile de alge si nu am reusit sa scap de ele sub nici o forma si cu nci un tratament. nici cu h2o2 nici cu seachem nici cu produse jbl nici sera nici cu intuneric in acvariu nici cu redield ratio, cu nimic. Dar...,pana la urma am scapat, pentru totdeauna. Cum? Foarte simplu: am nteles cateva principii foarte simple, pe care le-am aplicat si a fost foarte ok- in primul rand, acvariul trebuie sa fie extrem de bine plantat - daca exista plante sanatoase si multe, (atentie, multe nu doua fire doua paie) din start in acvariu deja aveti un mare plus si sansele de aparitie a algelor sunt aproape nule. Apoi, trebuie sa aveti lumina suficienta dar nu execsiva, adaptata atat bazinului dar si densitatii de plante din bazin.
apoi, trebuie sa aveti co2! fie din butelie, fie lichid (din sursa organica gen easy carbo). Apoi trebuie sa aveti fertilizarea macro si micro. Acestea sunt ok daca aveti co2 si lumina, altfel fara cele doua plantele le vor utiliza deficitar. Si ca ultim punct, dar nu lipsit de importanta, o lampa uv va fi de mare folos in bazinul vostru. Eu, ca multi altii am inceput cu un acvariu cu ceva pesti si 3 balarii in el, fara fertilizare, lumina aiurea, nu co2, nu uv. Apoi, pe masura ce am dat de necazuri si m-au napadit algele, am inceput sa cumpar cate ceva, dar de asemenea m-am cam carpacit. evident ca a mers dar nu prea. deci, daca va carpiti mai mult o sa va rupeti. daca vreti un acvariu ok, trebuie bagati bani. cu cat dotezi si populezi din start mai bine bazinul cu atat va fi mai ok si in acelasi timp cheltuiala va fi mai mica. daca veti tot improviza bombe cu co2, difuzoare atomice facute din stcle taiate, bureti etc, filtre facute aiurea (fara medii interne corect alese si de buna calitate), sansele voastre sa aveti un acvariu fain sunt destul de mici.
Bafta!

acvariulcucarasi
08-02-2011, 07:32
interesanta abordarea ta, dar , citez: sera nici cu intuneric in acvariu nici cu redield ratio, cu nimic.
apoi spui: Apoi, pe masura ce am dat de necazuri si m-au napadit algele, am inceput sa cumpar cate ceva,
deci nu ai scapat de ele cu nimic, ci ai investit in diferite solutii, esti un norocos daca nu iti apar si nu ai alge, nu stiu cati pot spune acelasi lucru, cred ca fffff putini detinatori de acvarii, e vorba aia la englezi..."sooner or later......"

kryss
14-02-2011, 21:24
nu stiu daca neaparat sunt un norocos, ci mai degraba am inteles ca daca ai un acvariu in echilibru, nu vei avea probleme. redfield ratio e ok dar numai daca sunt indeplinite si alte conditii - lumina, co2, plante suficiente, filtrare. algele nu au cum sa prolifereze decat daca au conditii care constau in nutrienti in exces, lumina excesiva sau prea putina. nutrienti in exces poti avea fie daca torni aiurea fertilizanti acolo, fie daca nu are cine sa-i consume fie daca filtrarea biologica e deficitara, fie daca nu faci curat in acvariu si hranesti pestii execsiv, etc. deci, ca sa mentii un echilibru, ai nevoie de echipamente de calitate, plante multe si grija fata de bazin. si asa vei avea parte de un acvariu curat. asta am inteles dupa ce in prealabil am incercat sa ma carpesc cu improvizatii si putine plante. dupa ce am inteles si am aplicat, totul a fost superok

mitica68
17-02-2011, 11:33
"niste paie de orz sa le introduc in filtru..."?
Poti sa detaliezi putin te rog ? Multumesc

vandergraf
23-02-2011, 14:04
Hai ca ma bag si eu. Treaba cu plantat mult sau putin, nu cred ca tine. Aveam acvariul atat de plantat, ca pe cei mari nici nu-i mai vedeai. Si m-au napadit algele maro de m-a luat groaza(D'aia caut si caut disperat pomacei mari. Sa mai ma ajute si ei). Am aruncat ce era mai grav si am dat ce era surplus la plante si acum am doar cateva tufe (vre-o 15) si au reaparut algele maro, dar acum vad si alge verzi (macar astea arata mai bine).Deci cu plante mai putine ai alge de mai multe feluri =)). Treaba cea mai sigura de care auzisem era cea cu filtru uv. Dar eu desi am cu uv de 5w, tot m-au napadit grav. Singurul remediu e sa mai sifonez nisipul si sa fac un fel de spalare mecanica. Dar e exasperant, pt ca fac treaba asta saptamanal. Deci uv, vax(sau e prea slab al meu), plante multe sau putine vax.E drept nu am pus co2 ci doar fertilizare. Oricum acum nu mai am nici fertilizare si tot degeaba.
Si revin la ce ma doare: nu-i deranjeaza pe discusi daca pun h202 3% 5ml la suta de l?
Si daca are cineva uv puternic de 11, 15 sau chiar 30w sa ne impartaseasca si noua rezultatele. Multumesc

kryss
23-02-2011, 22:31
e clar ca ai un dezechilibru acolo. asa cum am spus si anterior, daca unul din factori nu exista sau este insuficient, ai sanse maxime sa ai alge. normal ca daca ai fertilizare dar nu ai lumina sau co2 vei aea alge. plantele nu pot folosi fertilizantii decat in prezenta co2 si a luminii. deci daca fertilizezi si plantele nu au cum sa consume, normal ca algele care sunt mai putin pretentioase vor prolifera. nu stiu de ce dar am impresia ca vorbim vorbe. uv te poate ajuta, evident, insa daca ai dezechilibre in lantul trofic, nu cred ca iti va folosi nici mama lui uv.

vandergraf
23-02-2011, 22:35
lumina am cred prea multa. intr-un loc cineva zice ca lumina multa reduce algele, in alt loc vad ca altcineva recomanda invers. Nu mai inteleg nimic. la fertilizant am renuntat acum o luna. o sa fac o instalatie de co2, pt ca am tot sapat pe aici si am vazut ca sta ar fi o solutie. o sa mai incerc si cu apa oxigenata totusi si sper sa reusesc sa cumpar 2 duzini de melci mari gen pomaceaa Vad ca e penurie totala de melci . Caut de peste o luna si nu gasesc nimic in Bucuresti. Daca stie cineva si-mi da un link, as aprecia foarte mult.

kryss
25-02-2011, 22:04
pomaceea am gasit la hornbach. dar nu m-au ajutat. acum am armate de pomaceea in acvariu. lumina excesiva ajuta algele, iti spun din experienta proprie. dar, co2 te va ajuta enorm. daca ai multa lumina fara co2 vei avea alge. daca ai si co2 nu vei mai avea alge. vor aparea doar alge verzi pe geamuri, ceea ce indica un mediu foarte ok. ele nu sunt periculoase ci doar inestetice daca se aduna foarte multe, insa le reduci rapid racland geamurile. eu am avut cele mai mari probleme cu bba care imi sufocasera toate plantele iar ulterior cu apa laptoasa care cred ca imi aparuse de la o deciclare de filtru. nu am scapat de bba decat cu plante multe, lumina adecvata, co2 si microfertilizare. de apa laptoasa am scapat cu lampa uv.

vandergraf
25-02-2011, 22:20
pai daca ai armate de pomaceea, nu-mi vinzi si mie cativa(10-20)?Si intr-adevar de 3 zile stau doar cu 2 spoturi ca am stins neoanele si vreau sa va spun ca au scazut vizibil algele. Adica, deja nu mai ma deranjeaza, decat prin faptul ca stiu ca mai exista. Tot zic ca o sa-mi construiesc o instalatie de co2, dar pana nu achizitionez difuzorul, nu-mi vine sa ma apuc.