PDA

View Full Version : Neonul "negru" si Hasemania Nana



Burn_x1
09-11-2006, 21:55
Am si eu o intrebare pentru cei care au avut astfel de pesti:
Hyphesobrycon herbertaxelrodi (gery)
http://www.acvarist.ro/poze/neon/hyphesobrycon_herbertaxelrodi1.jpg
Hemigrammus caudovittatus (ahl)

http://www.acvarist.ro/poze/tetra/hemigrammus_caudovittatus.jpg

Am avut hasemania nana(poza a2) si i-am dat la schimb deoarece imi ataca absolut toti pestii din acvariu, de aceea as vrea sa stiu si daca neonul negru are tot un comportament teritorial sau este un peste precum neonul care traiesti in bancuri si se impaca bine cu ceilalti?

Andrew
11-11-2006, 01:18
Eu am avut odata intr-un acvariu de vreo 50l 10 neoni normali si 5 negri; au fost tare cumintei cu totii,nici nu mi-am imaginat ca neonii pot sa muste, doar ca cei negri formau un banc separat de al celorlalti si nici nu se prea bagau in seama.
Dar - ma rog - eu am ajuns la concluzia ca pestii au si ei "personalitate", adica unul dintr-o specie considerata inofensiva poate fi un nebun si jumatate, iar altul care pare mare si fioros poate fi cumintel si "ingaduitor" cu ceilalti colocatari:)
P.S.: Mie neonii negri mi-au trait mai putin decat cei normali

Burn_x1
11-11-2006, 20:53
Da m-am convins si eu :D am vazut un acvariu cu hasemania nana in care erau vre-o 7-8 indivizi si se fugarea pt teritoriu si un acvariu in care erau neoni negri cu xipho, saracii neoni cam speriati, dar vad ca stau in bancuri si nu ataca

razvan
12-11-2006, 14:27
doar o mica observatie...
hemigramus nu e unul si acelas lucru cu hasemania...

Burn_x1
19-11-2006, 12:07
deci neonul negru este compatibil cu neonul lasic nu?

Johnny
02-12-2006, 12:05
Este compatibil , si eu am tinut impreuna cele doua specii fara incidente.

mikehorizon
31-12-2006, 00:56
De cind am luat prima data neoni negrii m-au hipnotizat. Mi se par mai frumosi decit neonii normali iar comportamentul este f. pasnic. Acum am un banc de 22 de bucati si se vad extraordinar. Am mai observat ca le place sa inoate impotriva curentului de la filtru, se aliniaza toti pe aceeasi directie si "lupta" cu curentul de mama focului. De asemenea sint singurii care au supravietuit cresterii de temperatura cind am trecut la discusi.Bancul de neoni simplii s-a volatilizat in 2 luni, cei negrii nu au patit nimic.

In concluzie ...o incintare.