PDA

View Full Version : zebre batause



ingerul_decazut
25-11-2008, 10:03
http://www.quilazampa.it/barbus.jpg am 3 pestisori ca acestia de curand iam vazut ca se bat iar aseara una din ele sau unu nu stiu cum sa zic nu mai avea codita si arata destul de rau, :( nu este din cauza broscutei cum probabil o sa zica domnu snake dar .... nu stiu din ce cauza e, asa ca daca cineva ma poate ajuta. e bine venit un sfat. acum este in nascatoare ca in alta parte nu am avut unde sa o pun va rog putin ajutor

Firefox
25-11-2008, 10:05
poate s-au batut cu ceilalti pesti, am avut si eu o zebra ferfelita si a murit cu coada mancata sau ciupita.. :cry: deci tetrazone s-au batut cu zebrele si au pierdut zebrele? la mine (cu alti pesti) s-au certat la inceput pana a murit una, de atunci zebrele cu coltul lor, ceilalti cu guppy....

dan_c
25-11-2008, 20:37
@ingerul_decazut, ceea ce ai tu in poza sunt barbus tetrazona, si nu zebre. Chiar daca dungile negre de pe corp seamana cu cele de la zebrele mamifere...
Sa revin la subiect: daca ai in acvariu tetrazone si pesti zebra (danio rerio) ai foarte mari sanse ca primii sa ciupeasca coditele celor din urma. Eu am pierdut astfel 2 zebre, 2 creveti iar un mascul guppy a ramas fara codita (acum se reface). Probleme mai mari vei avea peste cateva luni, cand tetrazonele vor creste in dimensiuni. Orice pestisor nou vei introduce in acvariu, are sanse mari sa fie ciupit de tetrazone la inceput.
Iti doresc mult succes!

ingerul_decazut
25-11-2008, 20:55
@ingerul_decazut, ceea ce ai tu in poza sunt barbus tetrazona, si nu zebre. Chiar daca dungile negre de pe corp seamana cu cele de la zebrele mamifere...
Sa revin la subiect: daca ai in acvariu tetrazone si pesti zebra (danio rerio) ai foarte mari sanse ca primii sa ciupeasca coditele celor din urma. Eu am pierdut astfel 2 zebre, 2 creveti iar un mascul guppy a ramas fara codita (acum se reface). Probleme mai mari vei avea peste cateva luni, cand tetrazonele vor creste in dimensiuni. Orice pestisor nou vei introduce in acvariu, are sanse mari sa fie ciupit de tetrazone la inceput.
Iti doresc mult succes!
la mine e vorba ca se bat intre ei ai inteles? si vreau sa stiu ce le pot face sa nu se mai bata daca nu se poate rezolva ii dau la schimb

Firefox
25-11-2008, 21:51
nu e paote rezolva, se bat intre ei pentru a stabili masculul dominant. Dupa ce se va stabili unul or sa inceteze bataile pentru o perioada

snakefishmike
25-11-2008, 22:08
nu e paote rezolva, se bat intre ei pentru a stabili masculul dominant. Dupa ce se va stabili unul or sa inceteze bataile pentru o perioada
Si de unde stii tu citi masculi are sau daca are ? Ca poza e de pe net .

ingerul_decazut
25-11-2008, 22:14
nu e paote rezolva, se bat intre ei pentru a stabili masculul dominant. Dupa ce se va stabili unul or sa inceteze bataile pentru o perioada
Si de unde stii tu citi masculi are sau daca are ? Ca poza e de pe net .
ce rau esti snake :))) nu vezi ca apartine generatiei usb??? oricum eu as dori totusi un raspuns la intrebare :D ce pot sa fac cu pestisorul ca imi e mila sa il tin in nascatoare

Firefox
25-11-2008, 22:22
lasa-l pe snake... sti tu ca serpii alearga (cu picoarele...=)) dupa vulpi dar nu pre le prind. am presupus ca ai mai multi tetrazone da afimatia este corecta nu? si schimba titlul din zebre in tetrazone caci asa..

Juwel
26-11-2008, 00:08
Cumpara-ti o carte de acvaristica de aia cu poze, ca sa afli ce pesti ai in acvariu si pe urma apuca-te de citit ca sa vezi ce comportament au speciile respective.
Tu nu stii diferenta intre zebre si tetrazone si vrei sa ghicesti ce comportament au?

Despre compatibilitati intre specii de pesti nu se mai pune problema. Despre broaste si pesti in acelasi acvariu cred ca s-a discutat de 100 de ori.

Pana ai sa ai macar idee despre ce intrebi, se inchide. Pune ochii la teraba si citeste. Acvaristica nu se face "la mishto" ca sa iti bati joc de fiintele alea.

Daca mai vad UN SINGUR COMENTARIU la adresa lui Snakefishmike, va banez direct. Pe amandoi, stiti voi care.

Nu incercati cu PM-uri ca va tai accesul la mesagerie in cam 30 sec.

Si pentru ca tot ti-a placut rank-ul lui vulpino, va fac frati.